Baszta Niedźwiadka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baszta Niedźwiadka
Ilustracja
Baszta Niedźwiadka od strony ul. Kraińskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Typ budynku baszta
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Baszta Niedźwiadka
Baszta Niedźwiadka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Baszta Niedźwiadka
Baszta Niedźwiadka
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Baszta Niedźwiadka
Baszta Niedźwiadka
Ziemia51°06′42″N 17°02′24″E/51,111667 17,040000

Baszta Niedźwiadkaśredniowieczna baszta w systemie fortyfikacji miejskich Wrocławia, znajdująca się pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Piaskową a Kraińskiego, na tyłach Hali Targowej przy pl. Nankiera.

Pierwotnie (około połowy XIII wieku) był to tylko prostokątny wykusz we wschodniej linii obwarowań wewnętrznych umożliwiający rażenie z boku nieprzyjaciela zbliżającego się do murów. W wieku XIV wykusz uzyskał dodatkową kondygnację, stając się czworoboczną wieżą, w której umieszczono otwory strzelnicze. W wieku XV lub XVI basztę wyposażono w działobitnię.

Późniejsze rozbudowy systemu fortyfikacji miasta opierały się już na nowocześniejszych konstrukcjach budowlanych i obejmowały obszerniejszą połać miasta, poza wewnętrzną linią średniowiecznych murów miejskich. Baszta Niedźwiadka utraciła swoje militarne znaczenie na tyle, że podczas nakazanej w roku 1807 przez napoleońskich dowódców rozbiórki murów miejskich zachowano ją. W ciągu wieku XIX i na początku XX przebudowywano ją i adaptowano do innych celów tak, że dotrwała[1] do II wojny światowej. Podczas oblężenia Festung Breslau baszta zniszczona została w 75%, ale w latach 19571958 podjęto jej rekonstrukcję według projektu Mirosława Przyłęckiego. Podczas tej rekonstrukcji wmurowano w południowo-zachodni narożnik baszty kamienną rzeźbę niedźwiadka, odnalezioną w zwałach powojennych gruzów gdzieś w rejonie ul. Łaciarskiej; od tej rzeźby baszta zyskała swą dzisiejszą nazwę.

Obecnie w Baszcie, użytkowanej przez Zrzeszenie Studentów Polskich, prowadzona jest działalność gastronomiczna; znajdowała się tu winiarnia "Baszta", później "La Luz", wreszcie restauracja pod nazwą "Abrams' Tower".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.in. nie podzieliła losu stojącego w pobliżu Arsenału Piaskowego, rozebranego w związku z budową na początku XX wieku nowej Hali Targowej przy dzisiejszym pl. Nankiera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]