Battlefield Vietnam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Battlefield Vietnam
Ilustracja
Logo gry
Producent Digital Illusions CE
Wydawca EA Games
Dystrybutor Cenega Poland
Projektant Armando "AJ" Marini
Silnik Refractor 2
Aktualna wersja 1.21
Data wydania 15 marca 2004
PL: 19 marca 2004
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: T
PEGI: 12+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki CD (3)
Wymagania

Minimalne:

Zalecane:

Kontrolery klawiatura, myszka

Battlefield Vietnamgra komputerowa z gatunku first person shooter stworzona przez Digital Illusions CE, a wydana przez Electronic Arts. Jest to następca gry Battlefield 1942 jednakże nie jest to pełnoprawna kontynuacja.

Gra przenosi nas w lata 60. i 70. XX. wieku na tereny Wietnamu w czasach wojny wietnamskiej.

Cele gry[edytuj | edytuj kod]

Cele gry są identyczne jak w swoim pierwowzorze, grze Battlefield 1942. W grze uczestniczą dwie drużyny, każda zaczyna z określoną liczbą punktów (tickets) i punktami do "odradzania się" (spawn points), zwykle przy flagach (rzadziej w tunelach). Gra polega na doprowadzeniu do zmniejszeniu liczby punktów przeciwnej drużyny do zera poprzez zabijanie przeciwników lub przejmowanie jego flag.

Po zabiciu żołnierza następuje kilkanaście sekund przerwy, po czym zabity żołnierz odradza się we wskazanym przez siebie spawnpoincie, posiadanym w danej chwili przez jego drużynę. Gdy wszystkie flagi przeciwnika są przejęte oraz nie ma już innych punktów odrodzeń przeciwników następuje natychmiastowe zwycięstwo (punkty natychmiast spadają do zera).

Flagi[edytuj | edytuj kod]

Przejęcia flag trwają x sekund, w zależności od istotności. Najważniejsze bazy (np. startowe) przejmuje się minutę i 40 sekund, najmniej istotne - 27 sekund. Gdy flagę przejmuje kilka osób czas oczekiwania dzieli się przez liczbę przejmujących. Połowę czasu przejmowania flagi trwa neutralizacja punktu. W tym czasie mogą odradzać się w nim przeciwnicy. Po neutralizacji flaga staje się niczyja i żadna drużyna nie może się przy niej odrodzić do czasu całkowitego przejęcia.

Ilość flag wpływa na ilość punktów przeciwnika. W zależności od mapy, drużyna traci punkty, kiedy drużyna przeciwna zdobędzie co najmniej połowę flag (np. 4 z 7), lub niemal wszystkie flagi (np. 6 z 7). Dopiero wtedy przegrywająca drużyna (z jedną flagą) traci punkty.

Połączenie taktycznego działania systemu flag i klasycznej strzelanki czyni z gry Battlefield Vietnam odmienną pozycję wśród gier wojennych, w których jedynym celem jest pozbycie się przeciwników.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W grze można usłyszeć najbardziej znane utwory lat 60. i 70., które wprowadzają w klimat wojny w Wietnamie. Wszystkie pojazdy wyposażone są w radio, w którym można odtwarzać poniższe utwory – jest to zgodne z założeniem, że gra tworzona była w celu jak największej grywalności, a nie maksymalnego realizmu.

Utwór muzyczny z menu gry jest oparty na utworze White Rabbit Jefferson Airplane, niedostępnym jednak w liście piosenek w radiu.

Utwory soundtracka gry Battlefield Vietnam:

 1. The Box Tops – The Letter
 2. Count Five – Psychotic Reaction
 3. Bobby Fuller Four – I Fought the Law
 4. Canned HeatOn the Road Again
 5. Creedence Clearwater RevivalFortunate Son
 6. Deep PurpleHush
 7. Edwin Starr – War
 8. Rare Earth – Get Ready
 9. Jefferson AirplaneSomebody to Love
 10. The KinksAll Day And All Of The Night
 11. The TrashmenSurfin' Bird
 12. Martha Reeves and the VandellasNowhere to Run
 13. Jefferson AirplaneWhite Rabbit
 14. The TroggsWild Thing
 15. Budapest Symphony Orchestra – The Ride of the Valkyries
 16. The Guess WhoShakin' All Over
 17. The KinksYou Really Got Me

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]