Bayley (wrestlerka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bayley
Ilustracja
Bayley w grudniu 2016
Imię i nazwisko Pamela Rose Martinez
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1989
Newark, Kalifornia, Stany Zjednoczone[1]
Miejsce
zamieszkania
Orlando, Floryda, Stany Zjednoczone
Kariera profesjonalnej wrestlerki
Pseudonimy
ringowe
Bayley
Davina Rose[1]
Luchadora[2]
Wzrost 1,68 m[3]
Masa ciała 54 kg[2]
Zapowiadana z San Jose, Kalifornia[3]
Newark, Kalifornia[5]
Trenerzy Jason Styles[4]
Debiut wrzesień 2008[4]

Pamela Rose Martinez (ur. 15 czerwca 1989 w Newark w Kalifornii[1]) – amerykańska profesjonalna wrestlerka występująca w brandzie WWE SmackDown federacji WWE pod pseudonimem ringowym Bayley.

Jest pierwszą kobietą, która posiadała wszystkie tytuły dla kobiet WWE (z głównej listy), co czyni ją pierwszą kobietą, która została mistrzynią Grand Slam i Mistrzynią Triple Crowd[6][7]. Przed podpisaniem kontraktu z WWE występowała dla federacji niezależnych jako Davina Rose.

Kariera wrestlerki[edytuj | edytuj kod]

Federacje niezależne (2008–2012)[edytuj | edytuj kod]

Martinez interesowała się wrestlingiem od dzieciństwa. W wieku 11 lat zaczęła uczęszczać na gale Big Time Wrestling, federacji z północnej części Kalifornii[4][8]. W kwietniu 2008 roku rozpoczęła treningi pod okiem Jasona Stylesa w szkółce Big Time Wrestling. Pierwszy oficjalny pojedynek stoczyła we wrześniu 2008, przyjmując pseudonim ringowy Davina Rose[4]. Dla Big Time Wrestling walczyła do 2012 roku, sporadycznie pojawiała się też w innych federacjach, takich jak NWA Championship Wrestling from Hollywood czy Shine Wrestling[9].

Swoją mentorkę, Serenę Deeb, poznała w październiku 2010 roku[8]. W październiku 2011 Rose, dzięki pomocy Deeb, zadebiutowała w federacji Shimmer Women Athletes[8][10]. Została wplątana w rywalizację między swoją mentorką a Canadian Ninjas (Portią Perez i Nicole Matthews). Pierwszą walkę stoczyła podczas nagrań Volume 41, przegrywając wówczas z Mercedes Martinez[10], natomiast w nagranym w marcu 2012 Volume 48 odnotowała pierwszą wygraną w Shimmer – wraz z Mią Yim pokonała Melanie Cruise oraz Menę Librę[10]. Ostatni pojedynek dla Shimmer Women Athletes stoczyła w październiku 2012[11].

WWE[edytuj | edytuj kod]

NXT (2012–2016)[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2012 ogłoszono, że Martinez podpisała kontrakt z federacją WWE. Zadebiutowała jako Bayley, 24 stycznia 2013, podczas house showu rozwojówki federacji – brandu NXT[12]. W programie telewizyjnym NXT po raz pierwszy wystąpiła 20 marca 2013 w przegranej walce z Paige[13]. 12 czerwca przyjęła wizerunek uroczej, aczkolwiek natrętnej fanki wrestlingu. Jeszcze tego samego wieczoru uległa Alicii Fox w pierwszej rundzie turnieju o nowo utworzone NXT Women’s Championship[14]. 21 sierpnia przegrała walkę o WWE Divas Championship z AJ Lee[15].

Bayley w marcu 2015
Bayley (po lewej) i Asuka na gali NXT TakeOver: Dallas z kwietnia 2016

Pierwszą wygraną odnotowała 4 września, wraz z Charlotte pokonała Alicię Fox i Aksanę w starciu drużynowym. Na przekór rywalizującej z nimi Charlotte, The Beautiful Fierce Females (BFFs – Sasha Banks i Summer Rae) próbowały namówić Bayley do współpracy[16]. Ostatecznie to Charlotte zdradziła Bayley, atakując ją i przyłączając się do BFFs[17]. Bayley, współpracując z Natalyą, dwukrotnie pokonała Sashę Banks[18][19], przegrała z nią jednak w ćwierćfinale turnieju o zawieszone NXT Women’s Championship[20]. Po ponownym pokonaniu Banks Bayley stała się pretendentką do tytułu, będącego w posiadaniu Charlotte[21]. Nie udało jej się zdobyć mistrzostwa ani na NXT TakeOver: Fatal 4-Way[22], ani w walce rewanżowej podczas jednego z następnych odcinków NXT[23]. 23 października została zaatakowana przez nową tag–team partnerkę Sashy Banks – Becky Lynch[24]. W celu pokonania Banks i Lynch, Bayley rozpoczęła współpracę z Charlotte. Dwa tag teamy rywalizowały ze sobą przez następnych kilka tygodni. 27 listopada Bayley doznała kontuzji w wyniku ataku ze strony Banks i Lynch[25]. Do ringu wróciła 21 stycznia 2015, atakując Lynch, Banks i Charlotte podczas odcinka NXT[26]. Na NXT TakeOver: Rival wzięła udział w Fatal 4-Way matchu o NXT Women’s Championship przeciwko trzem rywalkom, lecz nie udało jej się zdobyć tytułu[27].

W marcu Bayley rozpoczęła rywalizację z Emmą, która zarzuciła jej, że jest zbyt miła, by kiedykolwiek zostać mistrzynią kobiet NXT[28][29]. Zawodniczki zmierzyły się ze sobą 1 kwietnia, walkę wygrała Bayley[30]. Wkrótce jednak przegrała pojedynek z Daną Brooke przez interwencję Emmy[31]. Tydzień później Bayley zaatakowała rywalkę po jej walce z Charlotte[32]. Na NXT TakeOver: Unstoppable Bayley i Charlotte pokonały Emmę i Danę Brooke[33]. Po krótkiej przerwie, spowodowanej złamaniem kości śródręcza[34], Bayley wygrała ostateczne starcie z Emmą i postanowiła skupić się na zdobyciu mistrzostwa kobiet NXT[35].

W sierpniu Bayley pokonała Charlotte i Becky Lynch, stając się nową pretendentką do NXT Women’s Championship[36][37]. 22 sierpnia, na NXT TakeOver: Brooklyn zdobyła mistrzostwo, pokonując Sashę Banks w starciu o tytuł. Po walce świętowała w ringu razem z Banks, Charlotte i Becky Lynch, na wzór niesłynnego „Curtain Call” grupy The Kliq[38]. Bayley obroniła swój pas w walce wieczoru przeciwko Banks na NXT TakeOver: Respect[39]; walka ta była pierwszym w historii WWE 30-minutowym Iron Man matchem z udziałem kobiet[40].

Po odniesieniu zwycięstw w walkach z Alexą Bliss i Evą Marie[41][42] Bayley rozpoczęła rywalizację z Nią Jax, którą pokonała na NXT TakeOver: London, broniąc swojego tytułu[43]. Podczas jednego z kolejnych odcinków NXT Eva Marie i Nia Jax zaatakowały Bayley, jednak wkrótce zostały powstrzymane przez Asukę. Asuka wyzwała mistrzynię NXT na walkę o jej tytuł[44]. 16 marca Bayley i Asuka wspólnie pokonały Marie i Jax, a po walce ogłoszono, że na następnym TakeOver Bayley będzie broniła tytułu mistrzowskiego w pojedynku z Asuką[45]. Na NXT TakeOver: Dallas Bayley utraciła NXT Women’s Championship na rzecz rywalki[46]; jej panowanie trwało 223 dni[47].

18 maja, po krótkiej przerwie od akcji w ringu, Bayley powróciła do NXT i przegrała walkę z Nią Jax[48]. Z powodu kontuzji nie mogła stoczyć rewanżowej walki z Asuką na NXT TakeOver: The End. Powróciła 22 czerwca i pokonała Deonnę Purazzo[49].

24 lipca, na gali Battleground, Bayley zadebiutowała w głównym rosterze WWE, wyjątkowo biorąc udział w jednej walce drużynowej; wraz z Sashą Banks pokonała Charlotte i Danę Brooke[50]. Ostatnią walkę dla NXT stoczyła 20 sierpnia, na gali NXT TakeOver: Brooklyn II. Nie zdołała pokonać Asuki w pojedynku o NXT Women’s Championship[51].

Mistrzyni Kobiet Raw (2016-2017)[edytuj | edytuj kod]

Bayley w maju 2017

22 sierpnia Bayley dołączyła na stałe do rosteru brandu Raw. Skonfrontowała się z posiadaczką WWE Raw Women’s Championship Charlotte i wyzwała ją na pojedynek o mistrzostwo. Charlotte odmówiła, po czym wysłała do walki swoją podopieczną – Danę Brooke. Bayley pokonała Brooke[52], a tydzień później zdołała także wygrać non-title match z Charlotte[53]. Na gali Clash of Champions Bayley nie udało się zdobyć mistrzostwa w Triple Threat matchu przeciwko Charlotte i Sashy Banks[54]. W międzyczasie rozpoczęła rywalizację z Brooke, którą pokonała na gali Hell in a Cell w standardowej walce[55]. W październiku ogłoszono, że Bayley dołączy do kobiecej reprezentacji Raw w dziesięcioosobowym starciu międzybrandowym na Survivor Series. Drużyna Raw wygrała walkę dzięki współpracy dwóch ostatnich ocalałych zawodniczek – Charlotte i Bayley. Jednakże tuż po zakończeniu starcia Bayley została zaatakowana przez sojuszniczkę[56].

2 stycznia 2017, podczas odcinka Raw, Bayley pokonała Nię Jax, stając się pretendentką do dzierżonego przez Charlotte Flair mistrzostwa[57]. O tytuł zawalczyła na gali Royal Rumble, lecz przegrała starcie[58]. Zawodniczki zmierzyły się w walce rewanżowej, 13 lutego na Raw; dzięki interwencji Sashy Banks Bayley pokonała mistrzynię, zdobywając Raw Women's Championship po raz pierwszy w karierze[59]. Na marcowej gali Fastlane Bayley obroniła tytuł w kolejnej walce z Charlotte[60], zaś na WrestleManii 33 wygrała Fatal 4-Way Elimination match przeciwko Charlotte, Banks i Nii Jax[61]. Tuż po WrestleManii rozpoczęła rywalizację z Alexą Bliss. 30 kwietnia, na gali Payback, Bayley utraciła Raw Women’s Championship na rzecz Bliss[62]. Miesiąc później, na Extreme Rules, przegrała rewanżowy Kendo Stick on a Pole match[63]. 24 lipca na Raw pokonała Sashę Banks w starciu o prawo do walki o mistrzostwo podczas gali SummerSlam[64]. Tydzień później, podczas walki z Nią Jax, Bayley doznała kontuzji ramienia, co uniemożliwiło jej występ na SummerSlam[65]. Bayley wróciła po kontuzji 18 września na odcinku Raw, aby pomóc Banks przed atakiem Bliss i Jax[66]. Na No Mercy sześć dni później przegrała fatalny pięciokierunkowy mecz o tytuł Raw Women's Championship[67].

Tag Team z Sashą Banks (2017-2019)[edytuj | edytuj kod]

Na Survivor Series 2017, Bayley była częścią drużyny Raw w meczu eliminacyjnym 5 na 5 tag team, w którym została wyeliminowana przez Taminę[68]. Na koniec roku, u boku Sashy Banks i Mickie James rozpoczęła feud z Absolution (Paige, Mandy Rose i Sonya Deville) głównie przegrywając z nimi[69]. 28 stycznia wzięła udział w pierwszym, historycznym meczu Royal Rumble kobiet, który wygrała Asuka[70].Następnie wzięła udział w Elimination Chabmer matchu o mistrzostwo kobiet Raw, który wygrała Alexa Bliss[71]. Na Wrestlemanii 34 wzięła udział w WrestleMania Battle Royal i została ostatnią wyeliminowaną osobą, przez zwycięzcę Naomi[72]. 26 marca na Raw wdała się w bójkę ze swoją przyjaciółką Sashą Banks[73]. Na Raw 16 kwietnia odbył się pojedynek pomiędzy nimi, ale został przerwany przez Riott Squad[74]. Do lipca Banks i Bayley cały czas się kłóciły, atakowały i uczęszczały na terapię, aby uratować ich przyjaźń.

W lipcu zaś pogodziły się i utworzyły zespół tag team o nazwie The Boss 'n' Hug Connection[75]. Na Evolution wraz z Banks i Nataylą pokonały The Riott Squad[76]. Na Survivor Series była częścią drużyny Raw, gdzie została wyeliminowana przez wyliczenie pozaringowe, podczas gdy wdała się w bójkę z Sonyą Deville[77]. W styczniu wzięła udział w Royal Rumble kobiet, który wygrała Becky Lynch[78]. 17 lutego 2019 na Elimination Chamber, Banks i Bayley zostały pierwszymi w historii mistrzyniami tag team kobiet WWE, w kobiecym sześcio drużynowym tag team elimination matchu[79]. Na Fastlane obroniły one tytuły przeciwko Nii Jax i Taminie[80]. Na Wrestlemanii 35 utraciły tytuły na rzecz The IIconics w cztero drużynowym tag team matchu[81]. 15 kwietnia WWE opublikowało video, gdzie Sasha nie odbiera telefonu od Bayley[82].

Grand Slam Champion i Heel Turn (2019-2020)[edytuj | edytuj kod]

16 kwietnia w ramach Superstar Shake-up, Bayley została przeniesiona do SmackDown rozwiązując zespół z Banks, która została na Raw[83]. Na The Shield's Final Chapter razem z Ember Moon pokonała The Riott Squad (Ruby Riott i Sarah Logan)[84]. 19 maja w Money in the bank ladder matchu zdobyła walizkę Money in the Bank gwarantującą walkę o mistrzostwo w każdym momencie. Jeszcze tego samego wieczoru wykorzystała walizkę i pokonała Charlotte Flair, aby pierwszy raz w karierze wygrać mistrzostwo kobiet SmackDown[85]. Zwycięstwo te uczyniło ją pierwszą w historii kobietą, która została mistrzynią Grand Slam[6]. Na WWE Stomping Grounds, 23 czerwca 2019 obroniła tytuł przeciwko Alexie Bliss[86], a następnie przeciwko Nikki Cross i Bliss w Handicap matchu na Extreme Rules[87]. Na SummerSlam obroniła tytuł przeciwko Ember Moon[88]. 2 września na Raw wraz z Sashą Banks zaatakowała Becky Lynch metalowym krzesłem, po raz pierwszy w karierze powodując spór i po raz pierwszy w karierze spotykając się z negatywną reakcją fanów[89]. Na SmackDown wytłumaczyła swój atak na Lynch, mówiąc że chciała tylko pomóc Banks, stając się znowu ulubienicą fanów[90]. Bayley następnie obroniła tytuł przeciwko Charlotte Flair, uderzając głową Flair w sróbę napinającą, która znajowała się odkrytej części narożnika, odwiązanego przez Bayley[91]. Na Hell in a Cell straciła tytuł na rzecz Flair, kończąc panowanie po 140 dniach[92]. 11 października przeszła oficjalnie heel turn, wchodząc do ringu z nową fryzurą, ubiorem i nową muzyką, a następnie odzyskała mistrzostwo od Flair[93]. Następnie wzięła mikrofon i zwyzywała fanów, co oficjalnie potwierdziło jej heel turn. Tego samego wieczoru odbywał się Superstar Shake-Up, w którym jej przyjaciółka Sasha Banks została przeniesiona do SmackDown, co oznaczało wznowienie ich drużyny[94]. Na Survivor Series reprezentowała SmackDown w triple theart matchu przeciwko mistrzyni kobiet Raw Becky Lynch i mistrzyni kobiet NXT Shaynie Baszler, który wygrała Baszler[95]. 29 listopada na SmackDown rozpoczęła feud z Lacey Evans. Obroniła przeciwko niej tytuł na Royal Rumble 2020[96]. Na SmackDown po raz kolejny wraz z Banks obraziły dywizję kobiet i powiedziała, że jest w stanie pokonać każdą kobietę, aż w końcu promo przerwała jej Naomi i wyzwała do walki o tytuł, twierdząc że Bayley nigdy jej nie pokonała. Na Super ShowDown Bayley zachowała tytuł w walce z Naomi[97]. 20 marca Bayley i Banks ogłosiły, że nie chcą wystąpić na tegorocznej WrestleManii, lecz wypowiedź przerwała im Paige, która ogłosiła, że Bayley stanie w obronie tytułu przeciwko Taminie, Lacey Evans, Naomi, Danie Brooke (która została usunięta później z meczu) i samej Sashy Banks[98]. Na imprezie Bayley obroniła tytuł po eliminacji Lacey Evans[99]. Na Money in the Bank Bayley zachowała tytuł w walce z Taminą, po interwencji Sashy Banks[100]. 5 czerwca wraz z Banks pokonały Alexę Bliss i Nikki Cross, aby po raz drugi wygrać WWE Women's Tag Team Championship. Wygrana ta uczyniła, że Bayley została podwójną mistrzynią[101]. Na Backlash Banks i Bayley z powodzeniem obroniły tytuły w triple theart tag team matchu przeciwko Alexie Bliss i Nikki Cross oraz The IIconics[102]. Bayley następnie obroniła swój singlowy tytuł na Extreme Rules[103]i na SmackDown[104] przeciwko Nikki Cross. Na Summerslam obroniła tytuł przeciwko Asuce[105]. Tydzień później Banks i Bayley straciły tytuły tag team na Payback na rzecz Nii Jax i Shayny Baszler, kończąc panowanie po 85 dniach[106]. Nie udało się im wygrać meczu rewanżowego na SmackDown 4 września, ale po meczu Bayley zaatakował Banks rozwiązując zespół[107]. Tydzień później Bayley ogłosiła, że Banks jej już była nie potrzebna, i że cały czas ją wykorzystywała.

Tego samego dnia Nikki Cross pokonała Alexę Bliss, Taminę i Lecey Evans, aby zmierzyć się z Bayley o jej mistrzostwo. Przed tą walką Bayley zaatakowała Cross metalowym krzesłem[108]. Na następnym SmackDown powtórzyła swój atak na byłą przyjaciółkę Sashę Banks[109]. Na Clash of Champions Nikki Cross, która miała walczyć z Bayley o mistrzostwo kobiet SmackDown, ale nie otrzymała zgody od lekarza na walkę, tym samym odwołując ją. Bayley zaś jako mistrzyni ogłosiła, że przyjmie każde wyzwanie o walkę z jej mistrzostwem na szali. Na wyzwanie odpowiedziała mistrzyni kobiet Raw Asuka, która chwilę przed obroniła swój tytul w walce z Zeliną Vegą. Bayley przegrała walkę przez dyskwalifikację uderzając Japonkę stalowym krzesłem. Po chwili zjawiła się Sasha Banks, która uratowała Asukę przed atakiem i zaatakowała Bayley[110].

Podczas WWE Draft Bayley obroniła swój tytuł przeciwko Sashy Banks, przegrywając przez DQ, po tym jak uderzyła Banks stalowym krzesłem. Po meczu została zaatakowana przez swoją byłą przyjaciółkę[111]. Straciła tytuł w rewanżu na Hell in a Cell w hell in a cell matchu, kończąc panowanie po 380 dniach, najdłuższym w historii jak dotąd[112].

Różne rywalizacje i „Ding Dong! Hello! Show” (2020-obecnie)[edytuj | edytuj kod]

Na Survivor Series, Bayley, była kapitanem kobiecej drużyny SmackDown, w 5 na 5 eliminacyjnym meczu, gdzie została wyeliminowana jako pierwsza[113]. Po gali zaczęła drwić z Bianci Belair, która na owym wydarzeniu była ostatnim wyeliminowanym członkiem SmackDown, gdzie została wyeliminowana przez wyliczenie pozaringowe, co stało się zaczepką dla Bayley. Panie wymieniały się słowami i przeszkadzały ,w swoich meczach przez następne tygodnie. Doprowadziło to do meczu tag team na Tribute to the Troops, w którym Belair połączyła siły z byłą przyjaciółką Bayley, SmackDown Women's Champion Sashą Banks, a Bayley z Natalyą, gdzie Banks i Belair wyszły zwycięsko[114]. Na SmackDown, 18 grudnia, Bayley pokonała Belair, ustanawiając jej pierwszą porażkę w głównym składzie[115].

Inne media[edytuj | edytuj kod]

Bayley pojawiła się jako grywalna postać w pięciu grach video: WWE 2K17[116], WWE 2K18[117], WWE 2K19[118], WWE 2K20[119] i WWE 2K Battlegrounds[120].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Ulubionymi zapaśnikami Martinez są Randy Savage, Randy Orton, The Rock, The Hardy Boyz, Lita, Rey Mysterio, John Cena, Eddie Guerrero, Ivory, Victoria, Bret Hart, Triple H, The Fabulous Moolah i Trish Stratus. Martinez jest zaręczona z zawodowym zapaśnikiem Aaronem Solowem, którego poznała w 2010 roku. Martinez planuje otworzyć własną szkołę zapaśniczą, gdy jej kariera w ringu dobiegnie końca.

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Bayley, jednokrotna posiadaczka NXT Women’s Championship

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Bayley: Profile & Match Listing – Internet Wrestling Database (IWD), www.profightdb.com [dostęp 2016-02-02].
 2. a b Bayley – Online World of Wrestling, www.onlineworldofwrestling.com [dostęp 2016-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-04].
 3. a b Bayley, WWE [dostęp 2016-02-02].
 4. a b c d Robert Krupár, Exclusive interview with Davina Rose, www.artofwrestling.cz [dostęp 2017-08-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-20] (cz.).
 5. Big Time Wrestling, www.btwrestling.com [dostęp 2016-02-02].
 6. a b c https://twitter.com/i/events/1130309209701044224, Twitter [dostęp 2020-09-27] (pol.).goły link w tytule
 7. Dalton C. Wickett, Bayley Officially Recognised As WWE's First Women's Triple Crown Champion, WhatCulture.com, 23 maja 2019 [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 8. a b c Davina Rose: The Dirty Dirty Sheets Interview, www.dirtydirtysheets.com, 20 stycznia 2012 [dostęp 2017-08-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-20] (ang.).
 9. Philip Kreikenbohm, Career « Bayley « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 10. a b c SHIMMER Women Athletes: Results, shimmerwrestling.blogspot.sg [dostęp 2016-02-02].
 11. Philip Kreikenbohm, Matches « Bayley « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 12. Philip Kreikenbohm, WWE NXT House Show « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 13. PWTorch.com – JAMES'S WWE NXT REPORT 3/20: Ohno break-out moment with Regal, big issues reach boiling-point, Overall Reax, www.pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 14. PWTorch.com – JAMES'S WWE NXT REPORT 6/12: Bo Dallas captures NXT Title from Big E., outstanding Generico vs. Cesaro match, Women's Title tournament continues, Wyatts, pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 15. PWTorch.com – JAMES'S WWE NXT RESULTS 8/21 & 8/28 & 9/4: Cesaro vs. Sami Zayn MOTY contender, A.J. Lee title defense, Summer Rae, Swagger, new feuds & developments, pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 16. PWTorch.com – JAMES'S WWE NXT RESULTS 11/6 – Week 71: Luke Harper Week continues with Harper vs. Ohno/Hero, NXT tag champs in action, Summer Rae, more, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 17. PWTorch.com – JAMES'S WWE NXT REPORT 11/13 – Week 72: Must-see 2/3 Falls main event, Flair's daughter turns, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 18. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #91 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 19. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #94 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 20. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #97 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 21. WWE NXT: August 14, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 22. WWE NXT TakeOver: Fatal 4-Way, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 23. WWE NXT: October 2, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 24. WWE NXT: October 23, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 25. WWE NXT: November 27, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 26. WWE NXT: January 21, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 27. WWE NXT TakeOver: Rival, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 28. JAMES'S WWE NXT REPORT 3/4 – Week 142: Sasha vs. Charlotte for Women's Title, Crowe's in-ring debut, Alex Riley fires up, message from Sami Zayn, more; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 29. PWTorch.com – JAMES' WWE NXT REPORT 3/25 – Week 145: Owens vs. Balor for NXT Title, Sasha Banks defends Women's Title; Overall Reax, www.pwtorch.com [dostęp 2017-08-08].
 30. WWE NXT: April 1, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 31. WWE NXT: April 29, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 32. WWE NXT: May 6, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 33. WWE NXT TakeOver: Unstoppable, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 34. WWE NXT Diva Out With Injury (Photos), Bret Hart And Shawn Michaels On Their Friendship (Video), wrestlinginc.com [dostęp 2016-02-26].
 35. WWE NXT results – July 22, 2015: Finn Bálor & Kevin Owens sign TakeOver contract, Eva Marie returns to ring, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 36. WWE NXT results – Aug. 5, 2015: Samoa Joe and Rhyno lock horns, Bayley faces Charlotte to prove championship mettle, WWE [dostęp 2016-02-02].
 37. WWE NXT: August 12, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 38. NXT TakeOver: Brooklyn: August, 22, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 39. WWE NXT TakeOver: Respect: October 7, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 40. NXT Women’s Champion Bayley vs. Sasha Banks (30-Minute WWE Iron Man Match), WWE [dostęp 2016-02-02].
 41. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #172 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 42. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #173 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 43. WWE NXT TakeOver: London: December 16, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 44. WWE NXT: Feb. 10, 2016, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 45. Bayley to defend against Asuka at TakeOver: Dallas, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20].
 46. NXT TakeOver: Dallas. www.wwe.com, 2016-04-01. [dostęp 2016-04-02].
 47. NXT Women’s Championship. [dostęp 2016-04-02].
 48. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #197 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 49. Philip Kreikenbohm, WWE NXT #201 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2017-08-08].
 50. The Boss gets backup from Bayley in Battleground tag team showdown, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 51. WWE NXT results, Aug. 20, 2016. wwe.com. [dostęp 2016-09-09].
 52. Raw results, Aug. 22, 2016. wwe.com. [dostęp 2016-09-09].
 53. Bayley vs. Charlotte: Raw, Sept. 5, 2016. wwe.com. [dostęp 2016-09-09].
 54. Anthony Benigno, Raw Women’s Champion Charlotte def. Sasha Banks and Bayley, 25 września 2016 [dostęp 2016-10-07].
 55. Bayley settles the score at Hell in a Cell, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 56. Team Raw Women win at Survivor Series in contentious fashion, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 57. WWE Raw results, Jan. 2, 2017: Goldberg's return sparks tension as Royal Rumble Match looms, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 58. Could Bayley dethrone “The Queen of Pay-Per-View”?, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 59. WWE Raw results, Feb. 13, 2017: Bayley captures the Raw Women’s Championship, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 60. Questions still linger following Bayley's Raw Women's Title defense at WWE Fastlane, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 61. Did Bayley’s childhood dream come true on The Grandest Stage of Them All?, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 62. Alexa Bliss makes history as new Raw Women's Champion, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 63. Alexa Bliss goes Extreme in title defense, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 64. WWE Raw results, July 24, 2017: Are Rollins and Ambrose poised to reignite their Shield alliance?, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 65. Bayley sustains shoulder injury on Raw, „WWE” [dostęp 2017-08-08] (ang.).
 66. WWE RAW Highlights 9/18: Bayley's back and Roman Reigns roasts Cena, Pure Fandom, 20 września 2017 [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 67. WWE No Mercy 2017 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 68. WWE SURVIVOR SERIES REPORT: WHICH BRAND REIGNS SUPREME?, WERE THE BRANDS UNITED?, STATEMENTS ARE MADE, AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-09-27].
 69. WWE RAW REPORT: INTERCONTINENTAL TITLE MATCH, NEW FACES IN THE WOMEN'S DIVISION, THAT YOUNGSTER KANE CONTINUES HIS PATH OF TERROR, JOE VERSUS BALOR, AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-09-27].
 70. Full Royal Rumble 2018 results & photos, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 71. Ryan Dilbert, WWE Elimination Chamber 2018 Results: Winners, Grades, Reaction and Highlights, Bleacher Report [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 72. Full WrestleMania 34 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 73. WWE Raw results, March 26, 2018: John Cena antagonizes The Undertaker during No Disqualification Match against Kane, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 74. WWE Raw results, April 16, 2018: Superstar Shake-up concludes with titanic 10-man main event, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 75. WWE RAW REPORT: ROMAN OR BOB?, A HUGE ANNOUNCEMENT FROM STEPHANIE ABOUT THE WOMEN, NEW MATCHES FOR SUMMERSLAM, TAG TITLE MATCH, AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-09-27].
 76. Full WWE Evolution results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 77. BROCK LESNAR VS. DANIEL BRYAN, CHARLOTTE FLAIR VS. RONDA ROUSEY, RAW VS. SMACKDOWN & MORE: COMPLETE WWE SURVIVOR SERIES 2018 PPV COVERAGE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-09-27].
 78. Royal Rumble 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 79. WWE Elimination Chamber 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 80. WWE Fastlane 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 81. Full WrestleMania 35 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 82. WWE Network - Bayley can't reach Sasha Banks: WWE.com Exclusive,, watch.wwe.com [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 83. WWE Superstar Shake-up 2019 results: Full list of Superstars who moved to Raw and SmackDown LIVE, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 84. Reigns, Rollins & Ambrose triumph in The Shield's Final Chapter WWE Network event, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 85. WWE Money in the Bank 2019 results: Bayley and The Beast reign supreme at Money in the Bank, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 86. WWE Stomping Grounds 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 87. WWE Extreme Rules 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 88. WWE SummerSlam 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 89. Bayley shocks the world with stunning attack on Becky Lynch, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 90. John J. September 4, 9/3 WWE Smackdown Live Results: Powell's review of Ali vs. Elias and Chad Gable vs. Andrade in quarterfinal King of the Ring tournament matches, Pro Wrestling Dot Net, 3 września 2019 [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 91. WWE Clash of Champions 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 92. WWE Hell in a Cell 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 93. WWE Friday Night SmackDown results, Oct. 11, 2019: WWE Draft kicks off, new-look Bayley chops down Charlotte en route to major title shocker, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 94. 10/11 WWE Friday Night Smackdown results: Powell's review of night one of the WWE Draft, Seth Rollins vs. Roman Reigns to determine which brand picks first, Charlotte Flair vs. Bayley for the Smackdown Women's Championship, Pro Wrestling Dot Net, 11 października 2019 [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 95. Full Survivor Series 2019 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 96. Royal Rumble 2020 results, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 97. Full WWE Super ShowDown 2020 results, videos, galleries and exclusives, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 98. 3/20 WWE Friday Night Smackdown results: Powell's review of Rob Gronkowski's appearance, Goldberg and Roman Reigns contract signing for WrestleMania 36, The Miz and John Morrison vs. Heavy Machinery in a non-title match, Pro Wrestling Dot Net, 20 marca 2020 [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 99. WrestleMania 36 results: Drew McIntyre conquers The Beast to claim the WWE Title, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 100. 2020 WWE Money in the Bank results, recap, grades: Shocking winners, great world title matches highlight show, CBSSports.com [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 101. Friday Night SmackDown results, June 5, 2020: Bayley & Sasha Banks shine as golden role models in Women’s Tag Team Title victory, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 102. WWE Backlash results, June 14, 2020: Randy Orton outlasts Edge in battle for wrestling superiority, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 103. The Horror Show at WWE Extreme Rules: AVAILABLE ON DEMAND on the WWE Network, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 104. Friday Night SmackDown results: July 31, 2020, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 105. SummerSlam results and more, Aug. 23, 2020: Roman Reigns makes shocking return at SummerSlam, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 106. WWE Payback, August 30, 2020: Results, highlights and more, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 107. Friday Night SmackDown results: Sept. 4, 2020, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 108. SmackDown results, September 11, 2020: Roman Reigns & Jey Uso’s win leads to tense moment for The Bloodline, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 109. Friday Night SmackDown results, Sept. 18, 2020: Roman Reigns stares down Jey Uso after Samoan Street Fight celebration, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 110. Daniel Van Boom, WWE Clash of Champions 2020: Results, full recap and analysis, CNET [dostęp 2020-09-29] (ang.).
 111. Friday Night SmackDown results: Oct. 9, 2020, WWE [dostęp 2020-10-26] (ang.).
 112. WWE Hell in a Cell 2020 results: The Viper returns to the top of the WWE food chain with hellacious victory, WWE [dostęp 2020-10-26] (ang.).
 113. Survivor Series 2020 results: The Undertaker lays The Deadman to rest with emotional Final Farewell at Survivor Series, WWE [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 114. WWE Tribute to the Troops results, WWE [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 115. SmackDown results, Dec. 18, 2020: Owens refuses to stay down in the face of Reigns' pre-WWE TLC onslaught, WWE [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 116. WWE 2K17 Roster - All Characters (Raw Superstars, SmackDown Superstars, NXT, Legends, Divas, DLC), The SmackDown Hotel [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 117. WWE 2K18 Roster - All Superstars (Raw, SmackDown Live, NXT, Legends, Women, DLC), The SmackDown Hotel [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 118. WWE 2K19 Roster - All 252 Superstars (Raw, SmackDown Live, NXT, Legends, Women, DLC), The SmackDown Hotel [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 119. WWE 2K20 Roster - All Superstars Confirmed (Raw, SmackDown, NXT, Legends, Women, DLC), The SmackDown Hotel [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 120. WWE 2K Battlegrounds Roster - All Game Superstars Characters Confirmed (Raw, SmackDown, NXT, Legends, Women, DLC), The SmackDown Hotel [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 121. Sexy Star, la novena mejor de EUA según PWI, [w:] MedioTiempo [online], 3 listopada 2016 [dostęp 2016-11-05] (hiszp.).
 122. a b WWE Wrestler of the Year (So Far). Rolling Stone. [dostęp July 1, 2015].
 123. Dave Meltzer. January 25, 2016 Wrestling Observer Newsletter: 2015 Observer Awards Issue. „Wrestling Observer Newsletter”, s. 13, January 25, 2016. ISSN 1083-9593. 
 124. Raw Women’s Championship, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 125. SmackDown Women's Championship, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 126. WWE Women's Tag Team Championship, WWE [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 127. PWTorch.com – JAMES'S WWE „NXT TAKEOVER: BROOKLYN” REPORT 8/22: Balor vs. Owens ladder match for NXT Title, epic Women’s match, Tag Titles, Samoa Joe, Liger, dignitaries in the crowd; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-02].
 128. 411MANIA, Full List of Winners For The Bumpy Awards: The Undertaker, Edge and More [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 129. a b 1/13 Zim’s WWE NXT Live Coverage: Battle Royal to determine Bayley’s next challenger for the NXT Women’s Championship, Dash and Dawson vs. The Ascension, plus Elias Sampson and Tommaso Ciampa in action – Pro Wrestling Dot Net, prowrestling.net [dostęp 2016-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]