Bazyli (Kačavenda)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazyli
Vasilije
Biskup zwornicko-tuzlański
Ilustracja
Kraj działania  Bośnia i Hercegowina
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1938
Sarajewo
Biskup zwornicko-tuzlański
Okres sprawowania 1978–2013
Wyznanie prawosławne
Kościół Serbski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne 1957
Prezbiterat 1960
Nominacja biskupia 1978
Chirotonia biskupia 25 czerwca 1978
Odznaczenia
Łańcuch Orderu Republiki Serbskiej
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 25 czerwca 1978
Miejscowość Belgrad
Miejsce Sobór św. Michała Archanioła
Konsekrator German
Współkonsekratorzy Wissarion (Kostić), Jan (Velimirović)

Bazyli, imię świeckie Ljubomir Kačavenda (ur. 19 grudnia 1938 w Sarajewie) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył seminarium duchowne w Belgradzie, po czym uzyskał dyplom na kierunku teologia Uniwersytetu Belgradzkiego. Studiował na tej samej uczelni również archeologię i prawo. W 1957 złożył wieczyste śluby zakonne w monasterze Ozren, gdzie w 1960 przyjął święcenia kapłańskie.

Po śmierci biskupa zwornicko-tuzlańskiego Longina Święty Sobór Serbskiego Kościoła Prawosławnego nominował go w 1978 na jego następcę. Uroczysta chirotonia miała miejsce 25 czerwca 1978 w soborze w Belgradzie z udziałem patriarchy serbskiego Germana.

Zaliczany jest do konserwatywnego skrzydła Serbskiego Kościoła Prawosławnego. W czasie wojny w Bośni biskup Bazyli przyjaźnił się z Radovanem Karadžiciem i Ratko Mladiciem. Według bośniackiego dziennikarza i obrońcy praw człowieka Lazara Manojlovicia wziął bezpośredni udział w działaniach wojennych oraz podburzał bośniackich Serbów do wystąpień przeciwko muzułmanom, zyskując przydomek diabelskiego władyki[1]. Znana jest opowieść anonimowej kobiety, bośniackiej muzułmanki, która twierdzi, iż została przez niego zgwałcona[2].

W 2012 złożył prośbę do Synodu Serbskiego Kościoła Prawosławnego o przeniesienie w stan spoczynku z uwagi na zły stan zdrowia. Zgodnie z regulaminem wewnętrznym Kościoła Synod poinformował, że biskup Bazyli pozostanie na urzędzie do najbliższego posiedzenia Soboru Biskupów planowanego na maj 2013[3]. W kwietniu 2013 ujawnione zostało pornograficzne nagranie z udziałem biskupa i małoletnich chłopców[4]. W czerwcu 2013 Synod potwierdził odejście Bazylego z urzędu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Longin (Tomić)
Biskup zwornicko-tuzlański
1978 – 2013
Następca
Chryzostom (Jević)