Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Distinctive emblem for cultural property.svg 564 z dnia 25.02.1987[1]
kościół parafialny,
bazylika mniejsza
Ilustracja
Fasada kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa
Państwo  Polska
Miejscowość Augustów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Augustowa
Mapa lokalizacyjna Augustowa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu augustowskiego
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia53°50′34,37″N 22°58′53,15″E/53,842881 22,981431
Strona internetowa

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie – świątynia w Augustowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia zbudowana w latach 1906–1911 w stylu eklektycznym, w miejscu rozebranego klasycystycznego kościoła św. Bartłomieja. Wymiary: długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość do sklepienia 15 m, wieże 50 m. Jest z cegły i otynkowana, trójnawowa. Budowniczym kościoła był ksiądz Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899–1924). Kościół konsekrował biskup Stanisław Kostka Łukomski w 1932 roku. Zniszczony w 1944, po wojnie odbudowany (kościół w 1947, wieże w 1986). Od 2001 bazylika mniejsza.

9 grudnia 2012 przed bazyliką odsłonięto kamień z tablicą pamiątkową i marmurowym krzyżem upamiętniający ofiary katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku[2][3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

  • Główny - ołtarz w stylu neorenesansowym wkomponowany jest w apsydę. Posiada mensę wysuniętą do przodu z wysokim tabernakulum, i rozbudowaną, bogato dekorowaną predellę. W przezroczu umieszczony jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego. W drugiej kondygnacji, zwieńczonej krzyżem, znajdują się figury św. Bartłomieja oraz aniołów. Po bokach mensy, na linii predelli umieszczone są półkoliste bramki, a nad nimi figury św. Wojciecha i św. Stanisława oraz św. Kazimierza i św. Andrzeja Boboli. Ołtarz wykonany został w ciemnym dębie ze złoconymi dekoracjami przez Artystyczną Wytwórnię Robót Kościelnych i Salonowych Zygmunta Węgrzeckiego w Warszawie.
  • św. Antoniego – ołtarz znajduje się w prawej nawie. W jego centrum umieszczony jest obraz św. Antoniego Padewskiego z 1927, sygnowany przez B. Rutkowskiego. Po bokach między kolumnami znajdują się rzeźby św. Doroty i św. Franciszka z Asyżu, zaś w bogato zdobionym zwieńczeniu – figura anioła. Ołtarz wykonany został w stylu neorenesansowym z ciemnego dębu przez Z. Węgrzeckiego.
  • św. Apostołów Piotra i Pawła – ołtarz znajduje się w lewej nawie. W centrum umieszczony jest obraz przedstawiający św. Piotra i św. Pawła, sygnowany "B. Rutkowski 1927 r." Przednia ściana mensy dekorowana jest trzema płycinami. Ołtarz zwieńczono masywnym szczytem ujętym wolutami. W szczycie umieszczono figurę anioła, a na szczycie krzyż.
  • św. Izydora – ołtarz ma układ trójosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Znajduje się w prawej części transeptu. W jego centrum umieszczony jest obraz św. Izydora Oracza, sygnowany "B. Rutkowski 1952". Na osiach skrajnych we wnękach ujętych kolumnami znajdują się figury Archanioła Michała i św. Floriana. Ołtarz wykonany został z dębu ze złoceniami.
  • Świętej Rodziny – ołtarz ma układ trójosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Znajduje się w lewej części transeptu. Przednia ścianka mensy wypełniona jest dekoracją arkadową. Predella jest wysoka, rozczłonkowana z dekoracją płycinową i fryzami. Część centralna nastawy ujęta jest parami kolumn dźwigających pełne belkowanie. W centrum ołtarza znajduje się obraz Świętej Rodziny z 1929 namalowany przez B. Rutkowskiego, zaś w szczycie obraz św. Teresy. Na osiach skrajnych, we wnękach umieszczone są figury św. Anny i św. Józefa, na kolumnach postacie aniołów, zaś nad tabernakulum figura Chrystusa. Ołtarz wykonany został w stylu neorenesansowym w dębie przez Z. Węgrzeckiego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Szlaszyński, Andrzej Makowski: Augustów. Monografia historyczna. Augustów: Urząd Miejski w Augustowie, 2007, s. 185, 751-752. ISBN 978-83-925620-0-9.
  • Bazylika mniejsza Najświętszego Serca Jezusa w Augustowie. Augustów: Parafia Rzymsko-katolicka Najświętszego Serca Jezusowego, 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]