Bazylika Nuestra Señora del Pilar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika katedralna
Nuestra Señora del Pilar

Catedral-Basílica de Nuestra Señora del Pilar de Zaragoza
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Aragonia
Miejscowość Saragossa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie)
Wspomnienie liturgiczne 12 października
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki Matka Boża z Pilar
Położenie na mapie Saragossy
Mapa lokalizacyjna Saragossy
Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar
Bazylika katedralna
Nuestra Señora del Pilar
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar
Bazylika katedralna
Nuestra Señora del Pilar
Położenie na mapie Aragonii
Mapa lokalizacyjna Aragonii
Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar
Bazylika katedralna
Nuestra Señora del Pilar
Ziemia41°39′25″N 0°52′42″W/41,656944 -0,878333
Bazylika w nocy

Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie) − największa świątynia barokowa w Hiszpanii i jedna z najważniejszych świątyń w tym kraju, znajdująca się w Saragossie (drugą katedrą archidiecezji saragoskiej jest kościół San Salvador – La Seo).

Jest uważana za pierwszą na świecie świątynię maryjną, ponieważ zachowuje się w niej kolumnę (hiszp. el pilar – kolumna, filar), na której według tradycji Maryja – żyjąc jeszcze w Jerozolimie – objawiła się w ciele apostołowi Jakubowi 2 stycznia 40 roku. Ośrodkiem sanktuarium jest jaspisowa kolumna z XV-wieczną figurką Madonny z Dzieciątkiem. Madonna del Pilar jest patronką Świata Hiszpańskiego (hiszp. Hispanidad), a jej święto w dniu 12 października jest świętem narodowym Hiszpanii.

Historia świątyni[edytuj | edytuj kod]

Początkowo znajdowała się tu tylko mała kaplica. Po rekonkwiście miasta przez króla Alfonsa I w roku 1118 wzniesiono kościół romański, 1434 zniszczony przez pożar. Z dawnego kościoła pozostał tympanon. Świątynia została odbudowana w stylu gotyckim z elementami mudéjar. Obecną formę uzyskała dzięki rozbudowie w latach 1681-1754 według planów Francisco Herrera Hidestrosa, powołanego przez komisję pod przewodnictwem Juana de Austria. Kaplica NMP została rozbudowana na zlecenie kapituły w 1725 r. według projektu Ventury Rodrigueza. Antonio González Velázquez był jednym z artystów, którzy w 1752 roku zrealizowali malowidła ścienne w kopule kaplicy świątyni[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Bazylika ma 130 m długości, 67 m szerokości, posiada 4 wieże i 11 kopuł. Boczne kopuły ozdobione są na zewnątrz dekoracją z azulejos. Kopuła środkowa i jedna z wież powstały w roku 1872, 3 pozostałe wieże dodano dopiero w latach 1907 i 1961. Jest budowlą trójnawową z wieńcem kaplic. Wnętrze podzielone jest na dwie części: zajmujący 3/5 powierzchni właściwy kościół oraz sanktuarium z kaplicą Del Pilar, krytą eliptyczną kopułą wewnętrzną. Późnogotycki alabastrowy ołtarz główny wyrzeźbił Damián Forment w latach 1509-1511. Stalle są dziełem m.in. Giovanniego Moreto z Florencji z 1542 r., a imponujące kraty z lat 1574-1579 wykuł Juan Tomás Celma. W 1771 r. Goya namalował freski Anioły adorujące Imię Boże i Matkę Boską Królową Męczenników. Oprócz szeregu biskupów, znalazł tu miejsce spoczynku generał José de Palafox y Melzi, obrońca miasta podczas wojen napoleońskich.

Atrakcjami turystycznymi bazyliki są również muzeum i skarbiec.

Matka Boża z Pilar[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Matka Boża z Pilar.

Bazylika Nuestra Señora del Pilar w Saragossie powstała w miejscu pierwszych w historii chrześcijaństwa objawień Matki Bożej. Objawiła się ona na słupie, stąd nazwa Matka Boża z Pilar (Matka Boża na Kolumnie).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Enrique Arias Anglés: Historia del arte español: Del Neoclasicismo al Impresionismo. Madryt: Ediciones AKAL, 1999, s. 124-25. ISBN 84-460-0854-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]