Becky Lynch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Becky Lynch
Ilustracja
Lynch w marcu 2016
Imię i nazwisko Rebecca Quin
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1987[1]
Dublin, Irlandia[2]
Kariera profesjonalnej wrestlerki
Pseudonimy
ringowe
Becky Lynch
Rebecca Knox[2]
La Luchadora[3]
Wzrost 1,68 m[2]
Masa ciała 61 kg[2]
Zapowiadana z Dublin, Irlandia
Trenerzy Finn Bálor[4]
Gonzo de Mondo[2]
NWA UK Hammerlock[2]
Paul Tracey[4]
Debiut 11 listopada 2002[2]

Rebecca Quin (ur. 30 stycznia 1987 w Dublinie w Irlandii[5]) – irlandzka wrestlerka występująca w brandzie Raw[6]w federacji WWE pod pseudonimem ringowym Becky Lynch.

Quin rozpoczęła treningi w czerwcu 2002 pod okiem Finna Bálora i Paula Tracey'ego, swój pierwszy oficjalny pojedynek stoczyła pięć miesięcy później. Pod pseudonimem Rebecca Knox występowała dla niezależnych federacji wrestlingu w całej Europie, współpracowała między innymi z angielską federacją One Pro Wrestling czy niemiecką German Stampede Wrestling. W 2006 zadebiutowała w Shimmer Women Athletes.

We wrześniu 2006 odniosła kontuzję głowy, zdiagnozowano u niej możliwe uszkodzenie ósmego nerwu czaszkowego. Quin miała powrócić do wrestlingu w 2008, lecz po ominięciu występu na jednej z gal ogłosiła, że nie czuje się na siłach by wrócić do ringu. Trzy lata później powróciła do Shimmer w roli menedżerki, a w 2013 podpisała kontrakt rozwojowy z WWE. W głównym rosterze federacji zadebiutowała w 2015, a rok później, na gali Backlash, stała się pierwszą w historii posiadaczką WWE SmackDown Women’s Championship.

Kariera wrestlerki[edytuj | edytuj kod]

Wczesna kariera i treningi (2002–2005)[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2002 Quin rozpoczęła treningi w nowo utworzonej szkółce wrestlingu Fergala Devitta i Paula Tracey'ego[7]. 11 listopada 2002 odbyła swój pierwszy oficjalny pojedynek, przyjęła pseudonim ringowy Rebecca Knox. Jej pierwszymi walkami były mieszane starcia drużynowe, w których walczyła u boku swojego brata – Gonzo De Mondo[1]. Trenowała też w NWA UK Hammerlock[7].

Niezależne federacje europejskie (2005–2008)[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach kariery Knox walczyła na irlandzkiej scenie niezależnej, czasami używając pseudonimu Komeera[8].

13 maja 2005 została pokonana przez Skye na pierwszym evencie federacji Queens of Chaos i na nagraniach DVD w Tuluzie we Francji[9]. 7 sierpnia pojawiła się w Fighting Spirit Federation i zawalczyła w Fatal 4-Way matchu o World Queens of Chaos Championship przeciwko Jersey, Sweet Sarayi i mistrzyni – Nikicie, lecz nie udało jej się wygrać[10]. 4 czerwca 2006 Knox zmierzyła się z Sarayą o zawieszony tytuł mistrzowski Nikity; Knox wygrała walkę, tym samym stając się posiadaczką World Queens of Chaos Championship[11]. Jej panowanie trwało 111 dni, tytuł utraciła na rzecz Sarayi, 23 września, podczas gali organizowanej przez World Association of Wrestling[12].

26 września 2006, podczas eventu federacji German Stampede Wrestling, Knox przegrała walkę z fińską wrestlerką Kisu. Podczas walki zraniła się nad okiem, rana musiała zostać zszyta. Zawodniczka skarżyła się później na bóle głowy, problemy ze wzrokiem oraz uciążliwe wrażenie głośnego brzęczenia w jej lewym uchu. Zdiagnozowano u niej uszkodzenie ósmego nerwu czaszkowego, przez co anulowano wszystkie jej nadchodzące występy[13]. W 2008 miała wystąpić podczas nagrań programów federacji Shimmer oraz ChickFight, ostatecznie jednak nie pojawiła się na żadnym z nich[4]. Quin przyznała później, że podczas rehabilitacji zaczęła wątpić w swoją decyzję o podjęciu kariery wrestlerki[4].

Niezależne federacje amerykańskie (2005–2008, 2011)[edytuj | edytuj kod]

W 2005 Knox zadebiutowała dla kanadyjskiej federacji SuperGirls Wrestling należącej do Extreme Canadian Championship Wrestling – ECCW. Rozpoczęła rywalizację z Miss Chevius, pokonała ją 27 maja, lecz przegrała walkę rewanżową miesiąc później[14]. 24 czerwca pokonała Miss Chevius w walce o nowo utworzone Supergirls Championship, stając się pierwszą posiadaczką tego tytułu[15]. Na pierwszych nagraniach DVD SuperGirls pokonała LuFisto dzięki pomocy swojego menedżera – Scotty’ego Maca[14]. Następnej nocy obroniła pas dwukrotnie, w walkach przeciwko Cheerleader Melissie oraz Madison[14]. 27 stycznia 2006, podczas wydarzenia celebrującego 10-lecie powstania ECCW, Knox pokonała El Phantasma[16]. 21 kwietnia, po 301 dniach panowania, Knox utraciła SuperGirls Championship na rzecz Lisy Moretti. Nie zdołała odzyskać mistrzostwa w walce rewanżowej dzień później[14].

14 października 2005 pojawiła się w New England Championship Wrestling, uczestniczyła w Fatal 4-Way matchu, który wygrała Violet Flame[17]. W październiku brała też udział w trzecim turnieju ChickFight organizowanym przez federację All Pro Wrestling. Przeszła do drugiej rundy, w której została pokonana przez późniejszą zwyciężczynię turnieju – Mariko Yoshidę. Następnej nocy połączyła siły z Cheerleader Melissą i Tiffany, zawodniczki przegrały starcie z Morgan, Rain i Hailey Hatred[18]. W styczniu i lutym 2006 Knox pojawiała się też w federacji AWA Pinnacle.

Knox rozpoczęła pracę w federacji Shimmer Women Athletes w 2006 roku. 12 lutego 2006, na tapingach Volume 3, w swojej debiutanckiej walce, pokonała Allison Danger, przybierając rolę heela[19]. Tej samej nocy nagrano też Volume 4, podczas którego Knox przegrała w walce wieczoru z Daizee Haze. Spowodowało to rozpoczęcie rywalizacji pomiędzy zawodniczkami[20]. Na nagraniach Volume 5, 21 maja, zaatakowała Haze po jej pojedynku z Portią Perez[21]. Tego samego wieczoru pokonała Haze w Two Out Of Three Falls matchu. Knox pokonała Allison Danger w „Pure Wrestling Rules matchu” podczas nagrań do Shimmer Volume 6. Miała zmierzyć się z Haze w 60-minutowym Iron Woman matchu na Volume 7, jednak pojedynek został odwołany z powodu kontuzji, jakiej Knox doznała w Niemczech[22].

26 marca 2011 powróciła do Shimmer jako menedżerka Sarayi i Britanii Knight[23].

Niezależne federacje japońskie (2005–2006)[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2005 Knox udała się na dwutygodniowe tourneé po Japonii, w tym czasie walczyła dla federacji International Women’s Grand Prix (IW*GP). Połączyła siły z Ają Kong oraz Gran Hamadą. Walczyli razem jako drużyna, wygrywając liczne walki wieczoru[2]. 9 listopada Knox wygrała organizowany przez IW*GP 18-osobowy Battle Royal[24]. Powróciła do Japonii w sierpniu 2006, biorąc udział w kilku eventach japońskiej sceny niezależnej[2].

WWE[edytuj | edytuj kod]

NXT (2013–2015)[edytuj | edytuj kod]

Lynch podczas live eventu NXT w marcu 2015

8 kwietnia 2013 ogłoszono, że Quin podpisała dwuletni kontrakt rozwojowy z WWE. Zawodniczka przeprowadziła się na Florydę, by móc występować w brandzie rozwojowym WWE – NXT[25]. 29 sierpnia ujawniono jej nowy pseudonim ringowy – Becky Lynch[26]. Zadebiutowała 7 listopada 2013, podczas house showu NXT[27].

Swój pierwszy występ w programie telewizyjnym NXT odnotowała 26 czerwca 2014 roku, pokonała Summer Rae[28]. 3 lipca połączyła siły z Bayley i wraz z nią przegrała starcie drużynowe przeciwko BFFs – mistrzyni kobiet NXT Charlotte oraz Sashy Banks[29]. Następne miesiące spędziła rywalizując z Charlotte, podczas kolejnych odcinków NXT przegrała trzy walki z rzędu[30]. 23 października Lynch zaatakowała Bayley i dołączyła do Sashy Banks, razem stworzyły Team B.A.E. („Best at Everything”)[31][32]. Drużyna rozsypała się w lutym 2015 roku, kiedy to Banks spowodowała przegraną Lynch w walce z Bayley[33].

11 lutego, na NXT TakeOver: Rival, Lynch wzięła udział w Fatal 4-Way matchu o NXT Women’s Championship, który wygrała Sasha Banks[34]. 22 kwietnia wygrała Triple Threat match przeciwko Charlotte i Bayley, tym samym stając się pretendentką do tytułu mistrzowskiego[35]. 20 maja, na NXT TakeOver: Unstoppable, Lynch przegrała walkę o mistrzostwo z Banks[36]. W tym starciu zadebiutowała w nowym wizerunku, przypominającym postać Chandry Nalaar z gry karcianej Magic: The Gathering[37]. 12 sierpnia przegrała pojedynek z Bayley[38]; był to jej ostatni występ dla NXT.

Rewolucja kobiet (2015–2016)[edytuj | edytuj kod]

Lynch zadebiutowała w głównym rosterze WWE 13 lipca 2015 podczas odcinka Raw, wraz z Charlotte i Sashą Banks, po tym, jak Stephanie McMahon ogłosiła „rewolucję” w dywizji Div. Lynch i Charlotte połączyły siły z Paige, która to rywalizowała wówczas z Team Bella (Alicią Fox, Brie i Nikki Bellą), Banks natomiast dołączyła do Naomi i Taminy, tworząc Team B.A.D.[39]. Paige, Charlotte i Becky utworzyły stajnię „Submission Sorority”, której nazwa została później zmieniona na „Team PCB” (od inicjałów każdej z zawodniczek)[40]. 20 lipca Lynch i Paige przegrały starcie drużynowe z Banks i Naomi[41], zaś 1 sierpnia Lynch wygrała pojedynek z Brie Bellą podczas odcinka Main Event[42]. Trzy drużyny zmierzyły się ze sobą na gali SummerSlam w Triple Threat Tag Team Elimination matchu, który, dzięki przypięciu Brie Belli przez Lynch, wygrało Team PCB[43].

31 sierpnia wszystkie członkinie PCB brały udział w pierwszym w historii „Divas Beat The Clock Challenge'u”, który ostatecznie wygrała Charlotte, stając się nową pretendentką do WWE Divas Championship[44]. Charlotte wygrała tytuł na gali Night of Champions[45]. Dzień później na Raw, Paige wygłosiła promo, w którym skrytykowała swoje koleżanki z drużyny i resztę dywizji Div[46]. W październiku Paige próbowała odnowić swoje relacje z Lynch i Charlotte, jednak pod koniec miesiąca zaatakowała je, przechodząc heel turn i odchodząc z PCB[47]. 2 listopada Lynch wzięła udział w Fatal 4-Way matchu o miano pretendentki do Divas Championship, lecz nie udało jej się wygrać walki[48]. Tydzień później, na Raw, Lynch wygrała pojedynek z Paige[49].

30 listopada Charlotte zaczęła ukazywać cechy antagonisty – udała kontuzję nogi i skorzystała z pomocy ojca, by pokonać Lynch[50]. Przez grudzień przyjaźń Lynch i Charlotte zaczęła się rozpadać. Ostatecznie, 4 stycznia 2016, Charlotte zaatakowała Becky[51] i pokonała ją w dwóch pojedynkach o pas mistrzowski: 7 stycznia na SmackDown[52] i na gali Royal Rumble[53].

Noc po Royal Rumble Lynch została pokonana przez powracającą Sashę Banks; w walkę interweniowała Charlotte[54]. Lynch i Banks zmierzyły się ze sobą jeszcze raz, tydzień później. Podczas walki Banks została zaatakowana przez resztę Team B.A.D., jednak z pomocą Lynch udało jej się odeprzeć atak[55]. Tydzień później, podczas starcia pomiędzy Taminą a Lynch doszło do kolejnej bójki, w wyniku której Tamina wygrała pojedynek[56]. 15 lutego Becky Lynch wygrała starcie z Naomi. Po pojedynku została zaatakowana przez przeciwniczkę i Taminę, te jednak wycofały się po przybyciu Banks[57]. Mimo drobnej sprzeczki między Banks a Lynch podczas kolejnego odcinka SmackDown[58], zdołały one pokonać Naomi i Taminę na gali Fastlane[59]. 29 lutego na Raw Lynch zmierzyła się z Banks o miano pretendenckie do Divas Championship; ich pojedynek zakończył się remisem[60]. Walka rewanżowa odbyła się na następnym SmackDown i ta również zakończyła się bez rezultatu, kiedy to Charlotte zaatakowała obie uczestniczki walki[61]. W rezultacie ogłoszono Triple Threat match o tytuł Div pomiędzy Lynch, Banks i Charlotte na WrestleManii 32[62]. 7 marca na Raw Lynch wraz z Banks pokonały Team B.A.D., po czym ponownie zostały zaatakowane przez Charlotte[63]. Na WrestleManii trzy rywalki zmierzyły się o nowo utworzone WWE Women’s Championship. Walkę wygrała Charlotte[64].

Po WrestleManii Lynch rozpoczęła rywalizację z Emmą. Została przez nią pokonana podczas odcinka Raw z 2 maja 2016[65]. Trzy dni później Lynch i Natalya pokonały Emmę i Charlotte[66]. 9 maja Lynch została zaatakowana przez Emmę i debiutującą w głównym rosterze Danę Brooke[67]. Przegrała dwa pojedynki z Brooke: podczas kolejnego odcinka SmackDown![68] i tydzień później na Raw[69]. 19 maja, na gali Money in the Bank, Lynch i Natalya zostały pokonane przez Brooke i Charlotte. Po walce Natalya zaatakowała Lynch, przechodząc heel turn[70]. Po kilku bójkach w następnych tygodniach ogłoszono, że Lynch i Natalya zmierzą się ze sobą na Battleground[71].

SmackDown (od 2016)[edytuj | edytuj kod]

Lynch w kostiumie „La Luchadory” w grudniu 2016

W lipcu, w wyniku WWE Draftu, Becky Lynch stała się częścią brandu SmackDown[72]. 26 lipca na gali Battleground została pokonana przez Natalyę[73]. 16 sierpnia w drużynie z Carmellą pokonała Natalyę i Alexę Bliss dzięki zamieszaniu wywołanym pojawieniem się w pobliżu ringu Evy Marie i Naomi[74]. Niedługo później ogłoszono 6-Women Tag Team match na SummerSlam, w którym Lynch, Carmella i Naomi miały zmierzyć się z Natalyą, Bliss i Marie. Po tym, jak Eva Marie została zawieszona, jej miejsce w walce zajęła powracającą do ringu Nikki Bella. Ostatecznie drużyna Lynch została pokonana[75]. Po zaprezentowaniu nowo utworzonego WWE SmackDown Women’s Championship ogłoszono, że Lynch weźmie udział w sześcioosobowym Six-Pack Challenge'u o tytuł na nadchodzącej gali Backlash[76]. 11 września, na Backlash, Lynch wygrała Six-Pack Challenge, stając się pierwszą w historii posiadaczką mistrzostwa[77]. Na No Mercy Lynch miała bronić tytułu przeciwko Alexie Bliss, lecz walka została odwołana za względu na odniesioną przez mistrzynię kontuzję[78]. Starcie przeniesiono na odcinek SmackDown z 8 listopada. Podczas walki Lynch uwięziła Bliss w dźwigni Dis-arm-her; poddając się, pretendentka położyła stopę na dolnej linie ringu, lecz mimo rope breaku sędzia ogłosił zwycięstwo mistrzyni[79]. Lynch była częścią żeńskiej drużyny reprezentującej SmackDown podczas starcia międzybrandowego podczas gali Survivor Series; została wyeliminowana ze starcia jako ostatnia[80]. Na gali TLC: Tables, Ladders & Chairs, 4 grudnia, Lynch utraciła SmackDown Women’s Championship na rzecz Alexy Bliss, przegrywając z nią w Tables matchu[81].

20 grudnia na odcinku SmackDown Live wystąpiła jako zamaskowana „La Luchadora” i pokonała Alexę Bliss[82]. Tydzień później, podczas kolejnej walki z Bliss, Lynch została zaatakowana przez kolejną osobę podszywającą się pod La Luchadorę[83]; 17 stycznia ujawniono, że postać zagrała powracająca Mickie James[84]. Na gali Royal Rumble Lynch połączyła siły z Nikki Bellą i Naomi, zawodniczki wspólnie wygrały starcie z Natalyą, Bliss i James[85]. Dwa tygodnie później, na Elimination Chamber, Lynch pokonała James[86], lecz podczas SmackDown z 21 lutego poległa w starciu o zawieszone SmackDown Women’s Championship przeciwko Bliss[87]. Na WrestleManii 33 wzięła udział w Six-Pack Challenge'u o mistrzostwo, które ostatecznie wygrała Naomi[88].

11 lipca, w wyniku Superstar Shake-upu, Charlotte i Tamina zostały przeniesione do brandu SmackDown[89]. Natalya, Carmella i Tamina połączyły siły i rozpoczęły rywalizację z Charlotte, próbując też przekonać Lynch do dołączenia do nowego ugrupowania. 2 maja Lynch zaatakowała grupę, stając w obronie Charlotte i Naomi[90]. Na gali Backlash Lynch, Charlotte i Naomi przegrały sześcioosobowe starcie z rywalkami[91]. Na Money in the Bank Lynch zawalczyła w pierwszym w historii Money in the Bank Ladder matchu z udziałem kobiet; walkę, z pomocą Jamesa Ellswortha, wygrała Carmella[92]. Na gali Battleground Lynch wzięła udział w Fatal 5-Way matchu o prawo do walki z mistrzynią Smackdown, Naomi, podczas nadchodzącego SummerSlam; nie udało jej się wygrać walki[93].

Poza wrestlingiem[edytuj | edytuj kod]

W 2013 Quin wystąpiła jako kaskaderka w odcinku serialu telewizyjnego Wikingowie[94].

Becky Lynch jest grywalną postacią w grze WWE 2K17[95].

Drużyna AHL San Jose Barracuda używa muzyki na wejście Lynch do świętowania zdobytych punktów[96].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Quin posiada brązowy pas w submission wrestlingu, jako dziecko poza wrestlingiem interesowała się jeździectwem konnym, pływactwem i koszykówką[1]. Quin przyznała, że przed rozpoczęciem treningów wrestlerskich miała problemy z alkoholem i narkotykami, jednak wrestling pomógł jej się z nich wydostać[1].

Studiowała filozofię, historię i politykę, lecz rzuciła studia, ponieważ szczerze ich nienawidziła[1]. Planowała studiować kierunki związane ze zdrowiem i ćwiczeniami fizycznymi[1]. Podczas przerwy od wrestlingu pracowała jako aktorka, grała w kilku sztukach w latach 2011–2012[97]. Skończyła studia aktorskie w Dublin Institute of Technology, uczęszczała do Columbia College Chicago i Gaiety School of Acting[97]. Przez ponad dwa lata pracowała też jako stewardesa[98].

Obecnie Becky jest zaręczona z wrestlerem Sethem Rolinsem[99]. 12 maja podczas gali RAW ogłosiła zawieszenie kariery zawodowej z powodu ciąży.[100]

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f :::... L a d y S p o r t s REBECCA KNOX Q & A... :::. ladysports.com. [dostęp 2016-02-17].
 2. a b c d e f g h i j k l Online World of Wrestling profile. Online World of Wrestling. [dostęp 2017-08-14].
 3. WWE Smackdown Results - 12/20/16 (AJ Styles vs. James Ellsworth for WWE World Title, #1 Contenders Match) – WWE News and Results, RAW and Smackdown Results, TNA News, ROH News, wrestleview.com [dostęp 2017-11-17] (ang.).
 4. a b c d News in Brief: Rebecca Knox Returns to Wrestling, Update on the Sarita-CMLL Relationship, Talent Announced for SHIMMER & More, „Diva Dirt”, 15 października 2012 [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 5. Becky Lynch: Profile & Match Listing - Internet Wrestling Database (IWD), profightdb.com [dostęp 2017-08-14].
 6. WWE Raw, Wikipedia, wolna encyklopedia, 24 marca 2020 [dostęp 2020-04-22] (pol.).wiki?
 7. a b Rebecca Knox Profile, 10 sierpnia 2010 [dostęp 2017-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2010-08-10].
 8. Philip Kreikenbohm, Matches « Becky Lynch « Wrestlers Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 9. Philip Kreikenbohm, QOC Queen’s Crowning « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 10. Philip Kreikenbohm, FSF Catch The Spirit « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 11. Philip Kreikenbohm, FSF Evening Of Champions « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 12. Philip Kreikenbohm, WAW « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 13. SuperGirls Wrestling, 10 kwietnia 2011 [dostęp 2017-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-04-10].
 14. a b c d Philip Kreikenbohm, Matches « Becky Lynch « Wrestlers Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 15. Results: Rebecca Knox becomes the first SuperGirls champion!. SuperGirls Wrestling, 29 czerwca 2005. [dostęp 6 września 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 lipca 2011)].
 16. Returning vets revel in ECCW anniversary, „canoe.com” [dostęp 2017-08-14].
 17. Philip Kreikenbohm, NECW Iron 8 2005 - Tag 1 « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 18. All Pro Wrestling – Online World of Wrestling. onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2016-02-17].
 19. PWTorch.com – SHIMMER Vol. 3 DVD Review: Del Rey vs. Daizee Haze, Knox debut vs. Danger, Taylor Wilde, Alissa Flash. pwtorch.com. [dostęp 2016-02-17].
 20. 411MANIA | Dark Pegasus Video Review: SHIMMER Vol. 4. Dark Pegasus Video Review: SHIMMER Vol. 4. [dostęp 2016-02-17].
 21. PWTorch.com – SHIMMER Vol. 5 DVD Review: Amazing Kong debuts, Del Rey vs. Martinez II, Knox vs. Haze 2/3 Falls, Katie Lea Burchill, Serena Deeb. pwtorch.com. [dostęp 2016-02-17].
 22. PWTorch.com - SHIMMER Vol. 7 DVD Review: Natalya vs. Del Rey, Cheerleader Melissa vs. Daizee Haze, LuFisto debuts, Lacey, Mercedes, pwtorch.com [dostęp 2017-08-14].
 23. Adam Martin: Indy News #2: SHIMMER Vol. 37, 38, 39, 40 results. WrestleView, 28 marca 2011. [dostęp 28 marca 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 czerwca 2012)].
 24. Philip Kreikenbohm, IW*GP « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 25. Rebecca Knox Reportedly Signs with WWE – Diva Dirt. diva-dirt.com. [dostęp 2016-02-17].
 26. Jason Namako, New WWE signees get their NXT ring names, „WWE News and Results, RAW and Smackdown Results, TNA News, ROH News”, 29 sierpnia 2013 [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 27. Philip Kreikenbohm, Matches « Becky Lynch « Wrestlers Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 28. WWE NXT: June 26, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 29. WWE NXT: July 3, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 30. Philip Kreikenbohm, Matches « Becky Lynch « Wrestlers Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 31. WWE NXT: October 23, 2014, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 32. Becky Lynch. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 33. WWE NXT: February 4, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 34. WWE NXT TakeOver: Rival, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 35. WWE NXT: April 22, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 36. WWE NXT TakeOver: Unstoppable, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 37. Game of Thrones Actor at WWE Event w/ Stephanie McMahon (ang.). Wrestlezone. [dostęp 2016-02-17].
 38. WWE NXT: August 12, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 39. Raw: July 13, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 40. PWTorch.com – WWE NEWS: WWE introduces replacement name for Paige Trio. pwtorch.com. [dostęp 2016-02-17].
 41. Raw: July 20, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 42. Philip Kreikenbohm, WWE Main Event #148 « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-08-14].
 43. PCB def. Team Bella and Team B.A.D.. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 44. Raw: Aug. 31, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 45. WWE Night of Champions 2015 results, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 46. Raw: Sept. 21, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 47. Raw: Oct. 26, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 48. Raw: Nov. 2, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 49. Raw: Nov. 9, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 50. Raw: Nov. 30, 2015, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 51. Raw: Jan. 4, 2016, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 52. SmackDown: January 7, 2016, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 53. The Boss makes a big statement, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 54. WWE Raw results, Jan. 25, 2016: Triple H sets his Fastlane terms and The Rock faces off with The New Day. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 55. WWE Raw results, Feb. 1, 2016: Brock Lesnar makes Dean Ambrose feel his fury, AJ Styles gets unleashed on ‘MizTV’. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 56. Raw: Feb. 8, 2016, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 57. WWE Raw results, Feb. 15, 2016: Dean Ambrose makes a move on Roman Reigns and the ‘titans’ of WWE rise up against The Wyatt Family. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 58. WWE SmackDown results, Feb. 18, 2016: The Beast stalks Reigns and Ambrose en route to WWE Fastlane, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 59. Did Sasha & Becky succeed as a team?, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 60. Live Raw results, Feb. 29, 2016: Ambrose comes at the crown, wwe.com [dostęp 2016-03-01].
 61. WWE SmackDown results, March 3, 2016: Dean Ambrose survived all-out war against Kevin Owens, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 62. Clapp, John: Divas Champion Charlotte vs. Becky Lynch vs. Sasha Banks (Triple Threat Match). WWE, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-04].
 63. Becky Lynch & Sasha Banks vs. Naomi & Tamina: Raw, March 7, 2016, wwe.com [dostęp 2016-03-12].
 64. Charlotte becomes first WWE Women’s Champion in history, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 65. Raw results, May 2, 2016: Reigns goes berserk on Styles after six-man main event, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 66. WWE SmackDown results, May 5, 2016: Reigns & The Usos triumphed in explosive melee against Styles, Gallows & Anderson, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 67. Raw results, May 9, 2016: Ambrose rips Jericho’s jacket to shreds, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 68. WWE SmackDown results, May 12, 2016: Owens & Miz stole victory from Cesaro & Zayn, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 69. Raw results: Styles takes down Reigns in steel chair assault!, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 70. Frustration culminates for Natalya in shocking fashion after loss [dostęp 2016-07-20].
 71. Irish Lass Kicker, Queen of Harts to resume rivalry at WWE Battleground [dostęp 2016-07-20].
 72. Get complete 2016 WWE Draft results here [dostęp 2016-07-20].
 73. Women’s clash leaves Becky Lynch ‘Hart’-broken at Battleground, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 74. WWE SmackDown Live Results, August 16, 2016. wwe.com. [dostęp 2016-09-09].
 75. Nikki Bella returns to ring in Six-Woman Tag Team showdown, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 76. John Clapp: SmackDown Women’s Championship Six-Pack Challenge. wwe.com, 2016-08-31. [dostęp 2016-09-09].
 77. a b Who stands as the inaugural SmackDown Women’s Champion? [dostęp 2016-09-12].
 78. Josh Nason: Source: Becky Lynch Off WWE No Mercy Due to Injury. Wrestling Observer Newsletter, 08-10-2016. [dostęp 10-10-2016].
 79. WWE SmackDown LIVE, Nov. 8, 2016: Shane McMahon changes the entire landscape of Survivor Series, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 80. Team Raw Women win at Survivor Series in contentious fashion, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 81. Alexa Bliss sinks her teeth into SmackDown Women’s Title opportunity during intense Tables Match, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 82. WWE SmackDown results, Dec. 20, 2016: Main event brawl spawns Triple Threat WWE Title Match at Wild Card Finals, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 83. WWE SmackDown LIVE’s Wild Card Finals results, Dec. 27, 2016: Styles retains WWE Title, will defend against Cena at Royal Rumble, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 84. WWE SmackDown LIVE results, Jan. 17, 2017: La Luchadora revealed as Mickie James in historic Steel Cage SmackDown Women’s Title Match, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 85. The Kickoff Women’s result you didn't „see” coming, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 86. WWE Elimination Chamber 2017 results. WWE. [dostęp 13 lutego 2017].
 87. WWE SmackDown LIVE results, Feb. 21, 2017: No. 1 Contender’s 10-Man Battle Royal ended with both Styles and Harper claiming victory, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 88. Naomi glows brightest in SmackDown Women’s Title Six-Pack Challenge, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 89. Superstar Shake-up results: Roster changes for Raw and SmackDown LIVE, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 90. WWE SmackDown LIVE results, May 2, 2017: KO saves “face” and regains United States Title from Jericho, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 91. Who walked away victorious from Six-Woman Tag Team melee?, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 92. Who emerged as the first-ever Ms. Money in the Bank?, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 93. Natalya won a Fatal 5-Way Elimination Match to earn the right to challenge SmackDown Women’s Champion Naomi at SummerSlam, „WWE” [dostęp 2017-08-14] (ang.).
 94. Rebecca Quin. s. IMDb. [dostęp 13 września 2016].
 95. Artus Matthew: Superstars to be featured on WWE 2K17 roster. WWE.com, 27 czerwca 2016. [dostęp 1 października 2016].
 96. San Jose Barracuda 2016-17 Goal Horn. N2B Goal Horns 2016-11-02. [dostęp 2017-08-14].
 97. a b Actors Ireland | Female Actors | The Irish Film & Television Network. iftn.ie. [dostęp 2016-02-17].
 98. Built to win: Becky Lynch’s incredible around-the-world journey to NXT. WWE. [dostęp 2016-02-17].
 99. Ryan Satin: Seth Rollins And Becky Lynch Are Engaged. Pro Wrestling Sheet, 2019-08-22. [dostęp 2020-01-01].
 100. Becky Lynch, WWE champion, announces pregnancy and relinquishes title - CNN, edition.cnn.com [dostęp 2020-05-29].
 101. Sexy Star, la novena mejor de EUA según PWI, [w:] MedioTiempo [online] [dostęp 2016-11-05] (hiszp.).
 102. Rebecca Knox. SuperGirls Wrestling. [dostęp 6 września 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]