Belgrano AC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Belgrano B Buenos Aires)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Belgrano Athletic
Pełna nazwa Belgrano Athletic Club
Data założenia przed 1895
Debiut w najwyższej lidze 1896
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Belgrano Athletic Clubargentyński klub sportowy z siedzibą w mieście Buenos Aires.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub Belgrano Athletic założony został na skutek fuzji klubów Saint Lawrence's Football Club i Buenos Aires Railway. W 1895 roku klub uzyskał awans do pierwszej ligi – debiut w 1896 dał 4 miejsce. W dniu 17 sierpnia 1896 roku do klubu Belgrano Athletic dołączono klub Rosario Railway Athletic Club. Często przyjmuje się, że tego dnia powstał nowy klub na bazie starego Belgrano Athletic. W tym samym roku awans do ligi uzyskał zespół Belgrano B, który był drugą drużyną Belgrano Athletic.

W 1897 było 3 miejsce, a Begrano B zajął 6 miejsce i stracił prawo do gry w pierwszej lidze. W 1898 znów było 3 miejsce, ale w 1899 Belgrano Athletic świętował zdobycie pierwszego tytułu mistrza Argentyny. Następne sukcesy do dwa tytuły wicemistrza – w 1901 i 1903. W 1904 roku Belgrano Athletic po raz drugi został mistrzem Argentyny, a w 1905 po raz trzeci wicemistrzem. W tym samym roku awans do pierwszej ligi uzyskał drugi zespół klubu, który występował pod nazwą Belgrano Extra.

W 1906 roku Belgrano Athletic zagrał słabo i uplasował się na 5-6 miejscu w lidze. Jeszcze gorzej zagrała druga drużyna, czyli Belgrano Extra, która utraciła prawo do gry w pierwszej lidze. W 1908 roku klub zdobył swój trzeci i ostatni tytuł mistrza Argentyny.

Następne lata nie przyniosły sukcesów, a Belgrano Athletic zajmował coraz niższe pozycje w tabeli. W 1912 doszło do rozpadu mistrzostw Argentyny – istniały dwie pierwsze ligi, których rozgrywki organizowały dwie konkurencyjne federacje. Belgrano Athletic występował w lidze organizowanej przez Asociación Argentina de Football. W październiku 1913 klub wycofał się w trakcie mistrzostw. W 1914 było 11 miejsce, a w 1915 odległe 20 miejsce. W 1916 roku znów była jedna liga, w której Belgrano Athletic zajął przedostatnie 21 miejsce. Oznaczało to spadek z pierwszej ligi, który okazał się ostateczny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]