Bell Helicopter Textron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bell Helicopter Textron
Ilustracja
Logo przedsiębiorstwa
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Fort Worth, Teksas
Data założenia 1960
Prezes Mitch Snyder
brak współrzędnych

Bell Helicopter – jeden z czołowych producentów komercyjnych i militarnych śmigłowców, a zarazem filia firmy Textron, Inc., to pionier w branży śmigłowców (powstał 10 czerwca 1935 r.) – znany przede wszystkim ze swojej nowatorskiej konstrukcji "tiltrotor" (wraz z Boeingiem stworzyli V-22 Osprey ). Jeden z konkurentów firmy Sikorsky na światowym rynku producentów helikopterów. Siedziba firmy mieści się w Fort Worth w Teksasie, a fabryki w Amarillo (Teksas) i Mirabel, (Quebec, Kanada). Bell prowadził kooperację przy tworzeniu modelu AB139 z dwoma europejskimi firmami Agusta i Westland.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona 10 lipca 1935 roku jako Bell Aircraft Corporation przez Lawrence'a Bella w Buffalo w stanie Nowy Jork. Firma skupiła się głównie na projektowaniu i budowie samolotów myśliwskich. Ich pierwszymi myśliwcami były XFM-1 Airacuda, dwusilnikowy myśliwiec do atakowania bombowców oraz P-39 Airacobra. P-59 Aircomet, pierwszy amerykański myśliwiec odrzutowy, P-63 Kingcobra, będący następcą P-39, oraz Bell X-1. Bell 30 był ich pierwszym pełnowymiarowym śmigłowcem (pierwszy lot 29 grudnia 1942 r.), A Bell 47 stał się pierwszym helikopterem na świecie ocenionym przez władze lotnictwa cywilnego, odnosząc sukces cywilny i wojskowy.

Firma Textron kupiła Bella w 1960 r. Bell Aerospace składała się z trzech oddziałów Bell Aircraft Corporation, w tym z działu helikopterów, który stał się jedynym oddziałem nadal produkującym kompletne samoloty. Dywizja śmigłowców została przemianowana na Bell Helicopter Company iw ciągu kilku lat, po sukcesie UH-1 Huey podczas wojny w Wietnamie, stała się największą dywizją Textron. W styczniu 1976 roku Textron zmienił nazwę oddziału na Bell Helicopter Textron[1][2].

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Bell AH-1Z Viper

Śmigłowce wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Pionowzloty[edytuj | edytuj kod]

Bell V-280

Śmigłowce cywilne[edytuj | edytuj kod]

Bell 407
Bell 206

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Businesses | Textron, www.textron.com [dostęp 2020-07-02].
  2. Bell Helicopter - Training, web.archive.org, 27 września 2007 [dostęp 2020-08-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]