Belle (Dawno, dawno temu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Belle
Lacey French
Belle French
Belle Gold

Belle
Ilustracja
Emilie de Ravin na Comic-Conie
Pierwsze wystąpienie 1.12 „Skin Deep”
(gościnna postać)
2.01 „Broken”
(główna postać)
Ostatnie wystąpienie 7.22 „Leaving Storybrooke”
(gościnna postać)
6.22 „The Final Battle Part 2”
(główna postać)
Twórca Adam Horowitz i Edward Kitsis
Wystąpienia 3/22 w pierwszym sezonie

15/22 w drugim sezonie
17/22 w trzecim sezonie
18/22 w czwartym sezonie
15/23 w piątym sezonie
17/22 w szóstym sezonie
4/22 w siódmym sezonie

Grany przez Emilie de Ravin
Liczba odcinków 87 na 155 zwykłe
Dane biograficzne
Pochodzenie Zaczarowany Las
Płeć Kobieta
Miejsce urodzenia Zaczarowany Las
Miejsce śmierci Skraj Świata
Rodzina Sir Maurice/Moe French (ojciec)

Colette (matka – nie żyje)
Fiona/Czarna Wróżka (teściowa – nie żyje)
Malcolm/Piotruś Pan (teść – nie żyje)
Gold/Weaver (wdowiec – nie żyje)
Baelfire/Neal Cassidy (pasierb – nie żyje)
Gideon (syn)
Henry Mills (przybrany wnuk)
Ella „Kopciuszek”/Jacinda Vidrio (spowinowacona wnuczka)
Lucy Vidrio (spowinowacona prawnuczka)

Inne informacje
Specjalność miłośniczka książek
walka na miecze[1]
odczytywanie języka chińskiego[1]
odczytywanie runów[1]
odczytywanie języka elfickiego[2]

Belle / Belle French / Belle Gold zd. French – postać fikcyjna, oparta na podstawie baśni „Piękna i Bestia”. Główna bohaterka serialu „Dawno, dawno temu”. Grała ją Emilie de Ravin.

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Belle straciła matkę, Colette, podczas szturmu ogrów na ich zamek. By przypomnieć sobie jak ona zginęła, wbrew ojcu Sir Maurice, udała się do Arendelle, do dziadka Pabbiego. Spotkała tamtejszą księżniczkę Annę, ale przez ciotkę Anny, Ingrid, straciła szansę na odzyskanie wspomnień. W Zaczarowanym Lesie, ojciec powiedział jej prawdę, a sama wpadła na pomysł przywołania potężnego czarnoksiężnika by obronił ich przed ogrami[3].

Belle poznała Gastona oraz jego okrutną naturę, gdyż złapał dziecko ogrów i je torturował. Wypuściła stworzenie na wolność. Ojciec miał do niej pretensje, że to spowodowało wybuch wojny z ogrami. Namówił córkę do wyjścia za mąż za Gastona, gdyż jej przyszły teść pomoże im w starciu[4].

Dzięki umowie z Sir Maurice, w zamian za zakończenie wojny z ogrami, zyskał jego córkę Belle i zamienił jej narzeczonego Gastona w różę[5]. Po incydencie z Robin Hoodem, podarował jej bibliotekę i otworzył dla niej serce[6].

Spotkał się ze swoją matką, która wyjawiła mu, że czasami zostajemy zmuszeni do wyboru potęgi nad miłość[7].

Rumple apłacił magiczną rękawicą z Camelotu Maleficent, Cruelli de Vil i Urszuli „Morskiej Wiedźmie” za Belle, którą porwały[8]. Belle dała mu też nadzieję, w tym, że spotka swego syna[9]. Belle weszła do komnaty w której byli on z pewną blondynka z czarnowłosym mężczyzną. Kobieta ją rozpoznała, ale skłamała, że Mroczny wspomniał o Belle przy niej[10]. Sam Mroczny wybrał władzę, jaka dawała mu jego własna moc w stosunkach z Belle. Dlatego wyrzucił ją ze swojego życia, gdy próbowała złamać klątwę, jaka na nim ciążyła[5].

Zachęciła Marzyciela do spotkania z wróżką Astrid, jego ukochaną[11]. Marzyciel podziękował jej za poradę, a skoro chciała się sprawdzić jako bohaterka, zachęcił ją do walki z potworem Yaoguai. Poznała Mulan i odczarowała Filipa z postaci Yaoguai. Gdy zdecydowała się odzyskać Mrocznego, „Zła Królowa” aresztowała ją[1]. Regina skłamała Mrocznemu, że Belle została poddana krwawym egzorcyzmom i zginęła, by jej nie szukał[5]. Kilka miesięcy później, Killian „Hook” Jones włamał się do jej celi. Chciał się dowiedzieć się czegoś o broni, która może zabić Mrocznego. Belle nie miała pojęcia o czym mówi, więc ogłuszył ją i planował zabić swoim hakiem, ale Regina powstrzymała go[12].

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Belle została zabrana przez klątwę do Storybrooke. Tak jak innym mieszkańcom, wyczyszczono jej pamięć, a ją przeniesiono do oddziału psychiatrycznego pod budynkiem szpitala. Tak spędziła w celi 28 lat. Dopiero po tym czasie została wypuszczona z więzienia przez Jeffersona. Krótko przed złamaniem mrocznej klątwy, Belle i Gold spotkali się. Po złamaniu jej, przypomniała sobie wszystko, a Gold przywrócił magię do Storybrooke.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Belle wymusiła na Goldzie by sam nie wymierzał kary Reginie. Zgodził się, po czym uwolnił Zjawę, która to miała wyssać duszę adopcyjnej matki Henry’ego. Mimo że poniosła klęskę, Belle była wściekła na mrocznego. Ostatecznie zdecydowała się z nim zostać, gdyż wciąż widziała w nim dobro. Chciała popracować nad tym by to na trwale wydobyć z niego, ale została porwana przez Williama Smee i własnego ojca, Moe French. Chcieli by straciła pamięć o panu Gold, lecz zawiedli. Mroczny wręczył jej osobiście klucze do, dotychczas zamkniętej, miejskiej biblioteki. Postanowiła jednak zwolnić tempo i zdystansować się do relacji z Mrocznym. Zaprzyjaźniła się za to z Ruby i pomogła jej w czasie jej przemian.

Sama trafiła w środek zadawnionej nienawiści między Killianem „Hook” Jones, a Goldem, gdy ten miał wyruszyć po Baelfire’a. Zaowocowało to postrzeleniem jej w głowę przez pirata, wypadnięciem za granicę miasta i stratą w pamięci. Dzięki manipulacjom Reginy, z zagubionej przebiegiem wypadków dziewczyny, stała się skąpo ubraną bywalczynią barów o imieniu Lacey. Ta osobowość stała się bardzo atrakcyjna dla mrocznej strony Golda, w przeciwieństwie do dawnej Belle. Gold sam zapragnął jednak powrotu tamtej dziewczyny i skorzystał z eliksiru Matki przełożonej, która dokonała zmiany. Belle i Gold rozstali się, gdy ten dołączył do bohaterów by uratować swego wnuka, Henry’ego, z Nibylandii.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Belle została przez niego obdarowana dużym zaufaniem, gdy wręczył jej miksturę, która wkrótce utworzyła barierę ochronną nad miastem. Gdy opadała, John i Michael Darling zdołali się przedrzeć do obrębu miasta, tuż za nim opadła. Ariel pojawiła się w mieście z Nibylandii z instrukcjami od Golda by zdobyła Puszkę Pandory. Zdołały ją znaleźć, ale przez krótki czas ich działania były torpedowane przez braci Darling. Do czasu, gdy Belle przekonała ich by porzucili plan Piotrusia Pana. Gold i inni wrócili do Storybrooke z Piotrusiem w ciele Henry’ego. Ten uwolnił mroczną klątwę. Tuż po tym jak Henry wrócił do swego ciała, Gold poświęcił swoje życie by zabić Piotrusia. Zrozpaczona Belle znalazła oparcie w doktorze Archie Hopper. Klątwa zwróciła ich – bez Emmy i Henry’ego – do Zaczarowanego Lasu i wymazała Storybrooke z map.

Na miejscu Belle i Baelfire zapragnęli wskrzesić Rumplestiltskina. Odpowiedź na to dał im Lumière w Zamku Mrocznego. Balefire odrodził do życia swego ojca, ale za cenę swojego w Krypcie Mrocznych i zgodnie z planem Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu”. Rumplestiltskin zaczął być kontrolowany poprzez sztylet przez Zelenę. Mroczna klątwa Królewny Śnieżki zabrała wszystkich do nowego Storybrooke.

Stracili pamięć, ale wkrótce Zelena przypomniała im o sobie. Belle uradowała myśl, że Gold żyje i była obecna na pogrzebie Neala. Ucieszyła się na widok Ariel, której nie dotknęła druga klątwa. Oblała eliksirem lokalizacji płaszcz Erica by mogła go odnaleźć. Regina złamała klątwę, całując Henry’ego w czoło, a po pokonaniu przez nią Zeleny, Gold i Belle znów mogli być razem. Mroczny dał jej fałszywy sztylet, a później wziął z nią ślub, udzielony przez doktora Hoppera.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Belle i Gold spędzili swój miesiąc miodowy w opuszczonej posiadłości Czarodzieja. Została jednak oszukana przez męża, który podjął zamiar zwiększenia swojej mocy z pomocą Czapki Czarodzieja. Pozwolił też by Ingrid, „Królowa Śniegu” zniszczyła całe miasto, oprócz jego żony i wnuka swym zaklęciem rozbitych wyobrażeń. Belle zaangażowała się w pomoc Elsie z Arendelle by znaleźć jej siostrę, Annę. Po samobójstwie Ingrid, Belle odkryła plany męża. W mieszaninie złości oraz zawodu, wygnała go za granicę miasta za pomocą prawdziwego sztyletu.

W ciągu sześciu tygodni od tego momentu, zaczęła się umawiać z Willem Scarlet. Oddała sztylet panu Gold w powłoce Hooka. Ten znalazł drogę powrotną z pomocą Cruelli de Vil i Urszuli „Morskiej Wiedźmy”. Po odnalezieniu i powstrzymaniu „Autora” Izaaka Heller, Gold wyjawił jej, że mrok ogarnia jego serce i powoli go zabija. Belle stanęła w jego sprawie. Uczeń czarodzieja wykonał na nim egzorcyzm i uwolnił go od mroku, oraz zabezpieczył go w stan śpiączki. Żona zamierzała się nim zająć.

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak Emma Swan przejęła klątwę mrocznego, Matka przełożona podarowała zaczarowaną różę Belle, która wykazywała stan zdrowia Golda, gdy sama miała się udać po „wybawczynię” do Zaczarowanego Lasu. Po przeniesieniu, udała się do Camelotu na zaproszenie króla Artura i Ginewry. Podczas tej wyprawy, Belle poznała też Merlina, który pomógł wydostać się z więzienia Sir Lancelotowi oraz Meridzie. Ta ostatnia zmusiła ją do współpracy by Merida mogła odzyskać swoich braci (Paul Telfer, Marco D’Angelo i Josh Hallem) z rąk m.in. Lorda Macintosh. Misja się powiodła, gdyż księżniczka stała się królową ziemi DunBroch i ocaliła rodzeństwo, po czym pożegnała się z Belle. Trzecia mroczna klątwa, aktywowana przez Hooka ze zmianą pamięci przez Emmę, zabrała Belle i pozostałych do Storybrooke.

Gold został obudzony przez Emmę i poddany treningowi przez Meridę, kontrolowaną przez Mroczną. Miał wyjąć dla niej Excalibur ze skały i zdał egzamin gdy zaryzykował swoje śmiertelne życie za Belle. Ta jednak wciąż była w konflikcie, czy chce pozostać przy mężczyźnie, który tyle razy ją oszukał. Gdy Hook wypuścił z Zaświatów dawnych mrocznych, Gold kazał Belle zwiedzić świat. Prawie skorzystała z oferty, ale po zakończonym kryzysie, kobieta dowiedziała się od wszystkim od Henry’ego i pogodziła się z mężem. Nie wiedziała jednak, że ponownie został mrocznym. Oboje spędzili ze sobą noc i poczęli syna. Jej mąż – pod naciskiem szantażu od Emmy – udał się w wyprawę po zmarłego Hooka.

Zelena, jej córka z Robin Hoodem i Belle przez przypadek trafiły do Zaświatów dzięki poleceniu wydanemu panu Gold przez Hadesa. Tam mąż wyjawił jej fakt o tym kim się stał oraz, że jest w ciąży. Po tym jak przez przypadek popchnęła Gastona do Rzeki Zagubionych Dusz, zrozumiała, że jej dziecko może zostać jej odebrane. Za radą Zeleny, przeklęła się śpiącą klątwą by jej mąż zyskał czas na złamanie dawnych obietnic. Po wszystkim, jej ojciec miał ją wybudzić.

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

W świecie marzenia sennego, Belle trafiła na personifikację jej syna, który zbudził ją z klątwy za pomocą pocałunku w czoło. Gdy Gold próbował do niej wrócić, szukała innego miejsca do życia i odtrąciła go. Hook zaoferował jej dom na jego statku. Przeprosił też za zło jakie jej wyrządził. Belle zaakceptowała ten akt skruchy. Wkrótce potem David odwiedził Belle z kasetą od Golda. Nagrał kołysankę dla ich dziecka, którą odsłuchała. Gold zabezpieczył statek przed tym by Belle go nie opuściła, po czym wkroczył na niego Jekyll, który próbował ją zabić, ale to Killian uratował ją uśmiercając napastnika. W szpitalu, tuż przed swym pierwszym ultrasonografem, porozmawiała z Mary Margaret Blanchard. Omawiały jaki zakres Gold będzie miał udział w wychowaniu dziecka gdy je urodzi. Belle wciąż była rozdarta, do czasu gdy usłyszała od Zeleny, że jej mąż chce przeciąć jego przeznaczenie Nożycami Przeznaczenia. Razem wybłagały Aladyna by wykradł dla nich różdżkę Ucznia Czarodzieja, ale Belle nie mogła jej użyć.

Jej ciąża została przyspieszona przez Złą Królową (serum). Belle powierzyła swe nowo narodzone dziecko – Gideona – jego wróżce–matce chrzestnej, Matce przełożonej. Syn kobiety został jednak przejęty przez Fionę, „Czarną Wróżkę”. Ta wychowywała go do złego w innym wymiarze, dopóki wrócił jako 28-latek. Zmierzył się z rodzicami i zamierzał zabić Emmę Swan, by wezwać Fionę do Storybrooke. Gdy Czarna Wróżka infiltrowała miasteczko, Zelena powierzyła Belle swoją Robin by zmieść z powierzchni ziemi tego złoczyńcę. Gdy Gold poznał prawdę o swych korzeniach, Fiona zwróciła serce Gideona co pojednało ją z synem. Okłamał jednak Belle, że pokonał matkę. Pod wpływem czarnej klątwy Fiony, jej synowa stała się agorafobką, żyjącą w strachu przed Goldem. Gdy tylko klątwa została przełamana, wróciła do lombardu, tylko po to by odkryć, że Gideon jest wciąż pod kontrolą zmarłej teściowej. Gdy ich syn zmienił się w niemowlę, Belle i Gold osiągnęli swój nowy, „szczęśliwy początek” i uczcili to tańcem w lombardzie.

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Rok po Ostatecznej Bitwie, tuż przed roczkiem Gideona, Gold zafundował Belle wyprawę po świecie by zrealizować jej dawne marzenie. Dziesięć lat później, zdecydował, że pozbędzie się mocy by zestarzeć się z małżonką i stać się śmiertelnikiem. 18-letni Gideon udał się na studia, a Belle znalazła przepowiednię w której Gold mógł stracić dobrowolnie swą magię.

Gdy Mroczny miłość wieczną odnajdzie, w słońca najjaśniejszego zachodzie, gdzie zatrzymuje się czas, ścieżka się pojawi, w miejsce ciemności spoczynku.

Gold wiedział, że to miejsce to Skraj Świata. Tam też się udali, gdzie Belle poprosiła męża by wybudował im domek, własnymi siłami. Gold zrobił to i razem spędzili tam ostatnie, długie lata swego życia. Do pewnego ranka, gdy stara i pomarszczona Belle odsłoniła zasłony, po czym opadła z sił. Gold chciał ją uratować potęgą swego sztyletu, ale Belle zabroniła mu tego. Wyjawiła mu, że „najjaśniejszy blask słońca”, czyli ona, musi zgasnąć by znalazł drogę do śmiertelności i połączenia się z nią. Opowiedziała mu historię ich miłości jak to zawsze do siebie wracali. Wierzyła, że teraz też znajdzie drogę. Belle zmarła i Gold pochował ją w grobie, oddalonym kilka stóp od ich domu.

Głos Belle było słtychać podczas przekazywania mocy Mrocznego do Alicji, ale ceremonię przerwał Gold. Nie chciał by tak jak on była nieśmiertelna, bo było by to dla niej kolejne więzienie.

Kilka lat potem Gold znalazł drogę do połączenia się z Belle. Oddał swe serce Rogersowi, ojcu Alicji. Po tym, jak Rumplestiltskin (Świat Życzenia) pozbawił go wcześniej nieśmiertelności. W zaświatach, na górze Olimp, Belle przywitała jego duszę jako młoda, piękna żona.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Była jedną z kilku osób, które pozytywnie wypowiadała się o Rumplestiltskinie[12].
 • Jej imię, „Belle”, pochodzi z języka francuskiego i znaczy „piękna”.
 • Tak samo jak w disneyowskiej adaptacji baśni Belle była zainteresowana książkami i otrzymała dostęp do wielkiej biblioteki od swego ukochanego[6].
 • Belle była pierwszą osobą, której pan Gold wyjawił motywy swoich działań i stworzenia Mrocznej Klątwy – by znaleźć swojego syna.
 • Uważa siebie za eksperta w kwestii odkupienia win.

Występowanie w serialu (retrospekcje)[edytuj | edytuj kod]

LEGENDA:
     Przed pierwszą klątwą.
     Przed drugą klątwą.
     Przed trzecią klątwą (Camelot).
     Postać się nie pojawiła.

Sezon\Odcinki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Sezon 1 X
Sezon 2 X
Sezon 3 X
Sezon 4 X
Sezon 5
Sezon 6 X
Sezon 7 X

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Sezon 2 odcinek 11, „The Outsider”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 13 stycznia 2013.
 2. Sezon 4 odcinek 7, „The Snow Queen”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 9 listopada 2014.
 3. Sezon 4 odcinek 6, „Family Business”, reżyseria: Mario Van Peebles, scenariusz: Andrew Chamblis i Kalinda Vasquez, [premiera:] 2 listopada 2014.
 4. Sezon 5 odcinek 17, „Her Handsome Hero”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Jerome Schwartz, [premiera:] 10 kwietnia 2016.
 5. a b c Sezon 1 odcinek 12, „Skin Deep”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 12 lutego 2012.
 6. a b Sezon 2 odcinek 19, „Lacey”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 21 kwietnia 2013.
 7. Sezon 6 odcinek 9, „Changelings”, reżyseria: Mairzee Almas, scenariusz: David H. Goodman i Brian Ridings, [premiera:] 27 listopada 2016.
 8. Sezon 4 odcinek 11, „Heroes and Villains”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 14 grudnia 2014.
 9. Sezon 3 odcinek 11, „Going Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 15 grudnia 2013.
 10. Sezon 3 odcinek 21, „Snow Drifts”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 11 maja 2014.
 11. Sezon 1 odcinek 14, „Dreamy”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 4 marca 2012.
 12. a b Sezon 2 odcinek 9, „Queen of Hearts”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 2 grudnia 2012.