Belostomatidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Belostomatidae[1]
Leach, 1815
Ilustracja
Abedus indentatus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Rodzina Belostomatidae

Belostomatidaerodzina pluskwiaków różnoskrzydłych obejmująca około 150 gatunków, z których jeden (Lethocerus patruelis) występuje w Europie (południowo-wschodniej). Są to duże i bardzo duże owady, polujące na skorupiaki, ślimaki, płazy i ryby, w czym pomaga aparat gębowy typu kłująco-ssącego oraz odnóża podobne do odnóży modliszek. Osiągają od 20 do 120 mm długości, samice osiągają większe rozmiary od samców. Złożonymi jajami opiekują się samce. Wiele gatunków tej rodziny jest narażonych na wyginięcie, m.in. z powodu melioracji, regulacji zbiorników wodnych i stosowania środków biobójczych, a także wykorzystywania jako pokarm (w południowo-wschodniej Azji)[2]. W 1961 roku David Lauck i Arnold Menke ustanowili trzy podrodziny należące do Belostomatidae – Belostomatinae, Lethocerinae i Horvathiniinae[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Belostomatidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Mateusz Sowiński, Ogromne pluskwiaki, które polują na ryby, węże, żółwie, a nawet kaczki!, wyborcza.pl, 11 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-25].
  3. David R. Lauck, Arnold S. Menke. The higher classification of the Belostomatidae (Hemiptera). „Annals of the Entomological Society of America”. 54 (5), s. 644–657, 1961 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Belostomatidae (ang.). Tree of Life web project. [dostęp 2010-06-02].