Ben Helfgott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ben Helfgott (ur. 22 listopada 1929 w Pabianicach) – polski Żyd, ocalały z Holocaustu, ciężarowiec, uczestnik dwóch olimpiad.

W czasie II wojny światowej był pracownikiem przymusowym w fabryce szkła, a następnie więźniem obozów koncentracyjnych Buchenwald i Theresienstadt. Po wojnie w ramach programu pomocy międzynarodowej dla ofiar holokaustu został sprowadzony do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia ekonomiczne i zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej oraz uprawianiem podnoszenia ciężarów.

Był siedmiokrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w wadze lekkiej i czterokrotnym złotym medalistą Światowych Zawodów Klubów Makabi. Reprezentował Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w 1956 i 1960 roku, pełniąc funkcję kapitana drużyny ciężarowców. Tym samym został jedynym byłym więźniem hitlerowskich obozów, który startował po wojnie w Igrzyskach Olimpijskich.

Po zakończeniu kariery sportowej został współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy dla Ofiar Holocaustu, przewodził też brytyjskiej reprezentacji w zarządzie Jad Waszem.

Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Krzyżem Kawalerskim[1] i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]