Beniamin (Miżinski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beniamin
Myrosław Miżinski
Biskup chocimski
ilustracja
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1966
Kuliwce
Biskup chocimski
Okres sprawowania od 2016
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Inkardynacja Eparchia czerniowiecko-bukowińska
Śluby zakonne 3 listopada 1988
Diakonat 19 grudnia 1988
Prezbiterat 25 grudnia 1988
Nominacja biskupia 18 października 2016
Chirotonia biskupia 13 listopada 2016
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 13 listopada 2016
Miejscowość Kijów
Miejsce Cerkiew refektarzowa Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich
Konsekrator Onufry (Berezowski)
Współkonsekratorzy Antoni (Pakanycz), Jan (Siopko), Agapit (Bewcyk), Melecjusz (Jehorenko), Pantelejmon (Baszczuk), Pantelejmon (Łuhowy), Serafin (Demianiw), Teodozjusz (Snihiriow), Longin (Żar), Klemens (Weczeria), Warsonofiusz (Stolar), Damian (Dawydow), Mikołaj (Pocztowy), Euzebiusz (Dudka)

Beniamin, imię świeckie Myrosław Nykyforowicz Miżinski (ur. 16 marca 1966 w Kuliwcach) – ukraiński biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

3 listopada 1988 został postrzyżony na mnicha przez biskupa czerniowieckiego i bukowińskiego Antoniego, w soborze św. Mikołaja w Czerniowcach. Przyjął wówczas imię zakonne Beniamin na cześć świętego mnicha Beniamina Pieczerskiego. 19 grudnia tego samego roku biskup Antoni wyświęcił go na hierodiakona, zaś 25 grudnia – na hieromnicha. Przez kolejny miesiąc służył w parafiach w Szepicie i w Selatynie, następnie został proboszczem parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Kuliwcach, a od 1997 – przełożonym monasteru utworzonego przy parafialnej dotąd cerkwi[1]. Od 1992 posiadał godność ihumena, zaś od 1997 – archimandryty[1].

W 1995 ukończył w trybie zaocznym seminarium duchowne w Kijowie, zaś w 2010 – studia w Prawosławnym Instytucie Teologicznym w Czerniowcach. W 2013 uzyskał w nim doktorat w dziedzinie teologii[1].

18 października 2016 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego nominował go na biskupa chocimskiego, wikariusza eparchii czerniowiecko-bukowińskiej[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 13 listopada tego samego roku w cerkwi refektarzowej Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w kompleksie kijowskiej ławry Peczerskiej pod przewodnictwem metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Onufrego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]