Berliński Order Zasługi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Berliński Order Zasługi
Verdienstorden des Landes Berlin
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 21 lipca 1987

Berliński Order Zasługi (niem.: Verdienstorden des Landes Berlin) – odznaczenie nadawane za zasługi przez miasto Berlin jako kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

Historia i insygnium[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 21 lipca 1987 roku z okazji 750-lecia Berlina przez Senat miasta (landu) Berlina (wtedy jeszcze Berlina Zachodniego) jako nagroda za znamienite zasługi dla miasta i jego ludności. Nadaje go Senat według propozycji burmistrza miasta, do którego wnioski o nadanie kierować mogą senatorzy oraz prezes Izby Deputowanych. Ilość żyjących posiadaczy nie może przekroczyć liczby 400 osób, nadawany być może także nie-berlińczykom i cudzoziemcom. Orderem odznaczonych jest obecnie 306 osób, w tym 102 kobiety i 204 mężczyzn. Świętem orderu jest 1 października, dzień ogłoszenia konstytucji berlińskiej.

Oznaka jednoklasowego orderu to emaliowany na biało krzyż maltański z czerwonymi bordiurami. W medalionie środkowym awersu znajduje się ukoronowany corona muralis herb Berlina, czarny niedźwiedź w srebrnym polu kroczący na prawo. Rewers oznaki jest nieemaliowany i nie posiada napisów. Order noszony jest na szyi na białej wstędze z obustronnymi czerwonymi bordiurami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]