Betty Boothroyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Betty Boothroyd
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 października 1929
Dewsbury
Wielka Brytania Spiker Izby Gmin
Okres od 27 kwietnia 1992
do 23 października 2000
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Bernard Weatherill
Następca Michael Martin
podpis

Betty Boothroyd, baronessa Boothroyd (ur. 8 października 1929 w Dewsbury) – brytyjska polityk, jedyna w historii kobieta sprawująca urząd spikera Izby Gmin (w latach 1992-2000).

Była córką robotników z branży tekstylnej. W latach 40. występowała jako tancerka. W 1957 i 1959 dwukrotnie bez powodzenia kandydowała do parlamentu. Następnie wyjechała do USA, gdzie obserwowała kampanię wyborczą Johna F. Kennedy’ego, a także zdobywała doświadczenie jako asystentka jednego z demokratycznych kongresmenów. Po powrocie do Anglii pełniła podobne funkcje w biurach różnych polityków Partii Pracy. W 1965 została wybrana do rady londyńskiej dzielnicy Hammersmith and Fulham, w której zasiadała przez trzy lata. W 1973 udało jej się wreszcie uzyskać miejsce w Izbie Gmin.

W latach 1975-1977 była członkinią Parlamentu Europejskiego (nie był on jeszcze wówczas wybierany bezpośrednio, lecz składał się z delegatów poszczególnych parlamentów narodowych). W latach 1977-1981 zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych Izby, a następnie trafiła na sześć lat do Krajowego Komitetu Wykonawczego Partii Pracy. W 1987 została zastępczynią spikera.

W 1992 jako pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta została wybrana na spikera (co nie oznacza, że jako jedyna prowadziła obrady Izby - kilka pań, w tym ona sama, czyniło to jako zastępczynie spikera). Rozluźniła nieco wiążący się z tym urzędem ceremoniał, rezygnując z noszenia na sali obrad peruki. Ustąpiła po niespełna dwóch kadencjach, w roku 2000, a jej miejsce zajął Michael Martin. Zgodnie z tradycją, natychmiast po odejściu z funkcji spikera zrzekła się mandatu parlamentarnego, a wkrótce później została powołana do Izby Lordów jako baronessa Boothroyd z Sandwell. Zasiada tam w ławach lordów niezależnych (crossbenchers).

Lady Boothroyd nigdy nie wyszła za mąż i jest bezdzietna. W 2001 wydała swoją autobiografię, a cztery lata później przekazała swoje archiwa do zasobów Open University. W 2005 została odznaczona brytyjskim Orderem Zasługi (Order of Merit).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]