Bez Atu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bez Atu
Rok założenia 1968
Rok rozwiązania 2005
Pochodzenie PolskaSzczecin, Polska
Gatunek jazz
bigbit
rock
pop
Skład
Józef Pełczyński trąbka
Stefan Mazur puzon
Roman Remelski wokal, gitara
Witold Bajera perkusja
Stanisław Piechaczek wokal, gitara
Danuta Bogaczyk wokal
Byli członkowie
Wojciech Rutkowski organy
Jan Wierzbiłło perkusja
Zbigniew Bogusławski gitara basowa
Mirosław Majewski gitara solowa
Współpracownicy
Mateusz Święcicki
Wiktor Stroiński
Filipinki
Jerzy Malota

Bez Atu - polski zespół bigbitowy

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został utworzony jesienią 1968 r. przez muzyków szczecińskiej formacji jazzowej Dixilenders jako grupa akompaniująca dla grupy wokalnej Filipinki. Skład Bez Atu był identyczny ze składem Dixilenders, liderem grupy pozostał Józef Pełczyński, zmieniła się nazwa i repertuar. Dixilenders istniał od połowy lat 60. i miał na swoim koncie sporo sukcesów (nagrody w kolejnych edycjach Szczecińskiej Wiosny Orkiestr oraz zajęcie III miejsca podczas festiwalu Jazz Nad Odrą w 1966 r.)[1]. Zespół Bez Atu niemal całkowicie odszedł od jazzu na rzecz mocnego uderzenia. Natychmiast po utworzeniu muzycy Bez Atu razem z Filipinkami podpisali umowę z Estradą Dolnośląską i występowali pod jej egidą do drugiej połowy lat 70. Początkowo Bez Atu było tylko grupą instrumentalną jednak w kilka miesięcy po utworzeniu z zespołu wyłoniło się dwóch wokalistów – Stanisław Piechaczek i Roman Remelski. Filipinki i Bez Atu rozpoczęli bliską współpracę z wokalistą Jerzym Malotą i wspólnie opracowali show Filipinki (1968), Filipinki & No Trump (1969) oraz Nie wierz chłopcom – Filipinki i Bez Atu (1970), które zaprezentowali kilkaset razy na scenach Polski, Czechosłowacji, NRD oraz Bułgarii[2]. W połowie 1970 r., gdy Filipinki zerwały umowę z Estradą Dolnośląską i przeszły pod opiekę Stołecznej Estrady, współpraca obu zespołów rozluźniła się. Muzycy Bez Atu wspólnie z Jerzym Malotą oraz wokalistkami Danutą Bogaczyk i Danutą Majewską przygotowali widowisko muzyczne Sen o szpadzie i chlebie, które odniosło spory sukces, a grupa zaprezentowała je na polskich estradach ponad tysiąc razy[3].

Pod koniec lat 70. muzycy zespołu Bez Atu wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal występowali aż do śmierci lidera zespołu Józefa Pełczyńskiego w 1999 r. Po śmierci Pełczyńskiego, kierownikiem zespołu została Danuta Bogaczyk. W 2005 r. grupa rozwiązała się, a część muzyków z ostatniego składu utworzyła zespół Kaskada, który nadal występuje w amerykańskich klubach[4].

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym samodzielnym (nagranym bez udziału Filipinek, choć wokalistki wystąpiły w teledysku do piosenki) przebojem zespołu Bez Atu była Znajoma z kolejki (1969, muz. Mateusz Święcicki, sł.Zbigniew Kuthan). Bez Atu zaprezentował utwór na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Powodzenie piosenki zaowocowało kontraktem na małą płytę zespołu, którą w 1969 wydały Polskie Nagrania „Muza” (Bez Atu, N0573[5]), i na której znalazła się także piosenka Filipinek oraz Jerzego Maloty Pali się moja panienko (1969, muz. Adam Zimny, sł. Marek Kilarski). Kolejnym przebojem Bez Atu stała się piosenka Byk sybaryta (1977, muz. Mateusz Święcicki, sł. Jerzy Lewiński i Andrzej Zaniewski). Zespół Bez Atu wydał tylko jedną samodzielną płytę, dokonał jednak wielu nagrań radiowych.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Płyty solowe zespołu Bez Atu[edytuj | edytuj kod]

  • 1969 – Bez Atu, Polskie Nagrania Muza N0573

Płyty innych wykonawców nagrane z udziałem zespołu Bez Atu[edytuj | edytuj kod]

Various Artists[edytuj | edytuj kod]

  • 1969 – Opole '69 – Mikrofon i ekran, (Filipinki: Weselmy się), Polskie Nagrania Muza SXL0552
  • 1970 – Discorama, (Filipinki: On jest tu), Pronit XL0673
  • 1977 – Horoskopy, (Bez Atu: Byk sybaryta), Polskie Nagrania Muza SX1382

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jazz”, 1970-10-01. 
  2. Marcin Szczygielski: ''Filipinki – to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu. Warszawa: Instytut Wydawniczy Latarnik, Agora SA, Oficyna Wydawnicza AS, 2013, s. 330 – 411. ISBN 978-83-2681277-4.
  3. Synkopa”. nr 43, 1975. 
  4. Kaskada Band. Polskie Radio NYC. [dostęp 4 marca 2012].
  5. Bez Atu. [dostęp 19 listopada 2013].
  6. Filipinki na płycie sprzed 46 lat. Kurier Szczeciński. [dostęp 29 października 2016].