Biała lwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biała lwica
Den vita lejoninnan
Autor Henning Mankell
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 1993
Wydawca Ordfront förlag
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2005
Wydawca W.A.B.
Przekład Halina Thylwe

Biała lwica – tytuł oryginalny (szw.) Den vita lejoninnan – powieść kryminalna wydana w roku 1993, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca trzecią w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa WAB.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Poza prologiem, w którym opisane jest założenie nacjonalistycznej organizacji Burów o nazwie Afrykanerski Związek Braci w roku 1918, akcja powieści ma miejsce w roku 1992. Można w niej wyróżnić dwa równoległe wątki – jeden opowiadający o czasach pod koniec Apartheidu w Republice Południowej Afryki, gdzie urzędujący prezydent Frederik Willem de Klerk, przywódca afrykanerskiej mniejszości, wkrótce straci władzę na rzecz afrykańskiej większości reprezentowanej przez Afrykański Kongres Narodowy – oznaczać to będzie zakończenie trwających od 44 lat represji rządów Afrykanerskiego Związku Braci. Jednocześnie inspektor Kurt Wallander prowadzi śledztwo w sprawie agentki pośrednictwa nieruchomościami, która zaginęła w pobliżu Ystad. Po odnalezieniu zwłok kobiety, przy których znaleziono również odcięty czarny palec, detektyw Wallander zaczyna zdawać sobie sprawę, że cała sprawa jest głęboko zakorzeniona w historii i ma związek z obecnymi zmianami w RPA, gdzie ekstremistyczna komórka Związku Braci planuje zamach na Nelsona Mandelę w celu doprowadzenia do wojny domowej.

Książka wydana została w roku 1993, za rządów Partii Narodowej RPA i Afrykanerów.

Adaptacja[edytuj | edytuj kod]

  • W roku 1996 na podstawie ‘’Białej lwicy’’ szwedzka telewizja nakręciła film, w którym rolę Wallandera zagrał Rolf Lassgård.
  • W 2016 roku motywy powieści zostały luźno wykorzystane w pierwszym epizodzie czwartego sezonu brytyjskiego serialu Wallander.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]