Białek wysmukły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Białek wysmukły
Carychium tridentatum
(Risso, 1826)
Muszla
Muszla
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Podgromada płucodyszne
(bez rangi) Eupulmonata
Rodzina Carychiidae
Rodzaj Carychium
Gatunek białek wysmukły
Synonimy
  • Saraphia tridentata Risso, 1826
Zasięg występowania
Mapa występowania
Kraje Europy, w których stwierdzono występowanie gatunku

Białek wysmukły (Carychium tridentatum) – gatunek lądowego, wilgociolubnego ślimaka płucodysznego z rodziny (Carychiidae) o eurosyberyjskim zasięgu występowania.

W Polsce występuje pospolicie w miejscach stale wilgotnych. Często występuje razem z białkiem malutkim (Carychium minimum), do którego jest podobny pod względem morfologii i biologii. Obydwa gatunki różnią się kształtem muszli, preferencjami siedliskowymi i zasięgiem pionowym: muszla białka wysmukłego jest smuklejsza od muszli białka malutkiego, preferuje on miejsca o mniejszej wilgotności, a na obszarach górskich spotykany jest również na wysokościach, do których białek malutki nie dociera[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 385. ISBN 978-83-88147-09-8.
  2. F. Welter-Schultes: Species summary for Carychium tridentatum (ang.). W: AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2011. [dostęp 4 czerwca 2012].