Białoruska Partia Agrarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Białoruska Partia Agrarna
Беларуская аграрная партыя
Państwo  Białoruś
Skrót BPA
Lider Michaił Rusy
Data założenia 13 czerwca 1992
Adres siedziby 220007, h. Minsk, wul. Fabrycyusa, 7 „A”
Ideologia polityczna proprezydencka
Liczba członków 1242 (2002)
Obecni posłowie 0

Białoruska Partia Agrarna (biał. Беларуская аграрная партыя, Biełaruskaja ahrarnaja partyja, ros. Белорусская аграрная партия, Biełorusskaja agrarnaja partija) – partia polityczna na Białorusi. Jej przewodniczącym jest Michaił Rusy, a organem kierowniczym – Centralna Rada. Zdaniem białoruskiego historyka Ihara Lalkoua, partia należy do tzw. partii-fantomów, których działalność ogranicza się do pracy ich liderów i pewnej szczątkowej aktywności w czasie kampanii wyborczych[1].

Program[edytuj | edytuj kod]

Deklarowanym celem partii jest wszechstronny udział jej członków w działalności organów władzy państwowej poprzez delegowanie swoich przedstawicieli do tych organów poprzez wybory; polityczna edukacja i wychowanie obywateli, kształtowanie i rozwój ich świadomości w duchu patriotyzmu i państwowości; wyrażanie opinii obywateli we wszelkich kwestiach życia społecznego i politycznego i kierowanie ich do świadomości szerokich mas społeczeństwa, organów władzy państwowej i organów samorządu lokalnego; udział w wyborach zgodnie z ustanowionym prawem; udział w przyjmowaniu i realizacji programów ekonomicznego i socjalnego rozwoju wsi; ochrona korzeni duchowych i zasad moralnych ludowego życia; rozwój wielowiekowego potencjału kultury materialnej i duchowej wsi białoruskiej[2].

Polityka zagraniczna[edytuj | edytuj kod]

Partia w swoim programie poświęca bardzo niewiele miejsca polityce zagranicznej. Pewne wnioski na temat jej propozycji w tym zakresie można wysnuć na podstawie Odezwy do narodu rosyjskiego opublikowanej w listopadzie 2004 roku. Odezwa podpisana została przez przewodniczących szeregu partii proprezydenckich, w tym Białoruskiej Partii Agrarnej. W dokumencie tym sygnatariusze jednoznacznie poparli integrację Białorusi i Rosji, w ostrych słowach krytykując Zachód i siły prozachodnie w kraju[3].

Zdaniem Ihara Lalkoua, partia we wszystkich aspektach życia społeczno-politycznego popiera stanowisko prezydenta Alaksandra Łukaszenki[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzona 13 czerwca 1992 roku jako Zjednoczona Agrarno-Demokratyczna Partia Białorusi (Abjadnannaja ahrarna-demakratycznaja partyja Biełarusi). Zarejestrowana 13 lipca 1992 roku. Na II zjeździe (28 stycznia 1994 roku) zmieniła nazwę na Białoruską Partię Agrarną. Pomyślnie przeszła obowiązkową ponowną rejestrację 22 września 1999[2]. W wyborach parlamentarnych zdobywała kolejno następującą liczbę mandatów:

Wybory w latach 2000, 2004[4] i 2008[5] zostały uznane przez OBWE za niedemokratyczne, zatem ich oficjalne wyniki nie muszą odzwierciedlać rzeczywistego poparcia dla partii w białoruskim społeczeństwie.

12 czerwca 2009 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi wystosowało wobec BPA pisemne ostrzeżenie, ponieważ partia nie przedstawiła informacji o swojej działalności, co ma w obowiązku robić każdego roku do dnia 1 marca. Drugą przyczyną było to, że regionalne oddziały partii nie uwzględniły zmiany nazwy partii, co było wielokrotnie zgłaszane jej kierownictwu[6][7]. Zgodnie z białoruskim prawem w przypadku drugiego ostrzeżenia partia zostanie zlikwidowana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]