Biały miś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biały miś
Gatunek ballada, beat, disco polo, yass, rock (zależnie od nagrania)
Twórca Jan Tarka, Wiesław Chrzanowski

Biały miś – kojarzona z popularną w Polsce w latach 90. muzyką disco polo piosenka, będąca jednym z największych hitów muzycznych początku lat 90. XX wieku.

Piosenka napisana prawdopodobnie przez Jana „Poldka” Tarkę w Gdańsku w 1959 roku[1] dla ówczesnej sympatii, wykonywana później przez samego Tarkę w zespołach Badyle i Białe Kruki. Autorem słów do drugiej zwrotki piosenki jest Wiesław Chrzanowski, członek zespołu Badyle. Utwór nigdy nie został zarejestrowany w ZAiKS-ie, do rejestracji potrzebny jest prawomocny wyrok sądu. Pocztówkę dźwiękową i taśmę z nagraniem utworu z roku 1964 posiada Janusz Kreft, dawniej Idzik, który grał z Tarką w zespole Badyle[1].

W latach 2006–2013 ukazało się kilka dziennikarskich materiałów opisujących, że piosenka została napisana przez podchorążego Mirosława Górskiego podczas pełnienia zasadniczej służby wojskowej w jednostce w Olsztynie 26 lutego 1970[2], a następnie wykonywana na weselach i festynach przez zespół kompozytora – Dowcipnisie. Inspiracją do napisania piosenki miała być, według słów Górskiego, wielka miłość i tęsknota do jego żony – Marii. Autorzy wspomnianych materiałów nie rozmawiali jednak ani z Tarką, ani z Kreftem, których historia została opisana w reportażu na łamach reporterskiego dodatku do Gazety Wyborczej, magazynu „Duży Format[1]. Liczni świadkowie potwierdzają, że słyszeli "Białego misia" przed rokiem 1970, co wyklucza autorstwo Górskiego[1].

W czasie wielkiej popularności disco polo „Biały miś” znajdował się na albumach wielu wykonawców (m.in. Top One na wydanym w 1990 roku albumie "Poland Disco no. 2" i Duo Stars na wydanym w 1996 roku albumie „Biały miś”[3]) jako utwór napisany przez osobę nieznaną, zostaje zarejestrowana w ZAiKS-ie jako utwór ludowy. Temat zdobył też ogromną popularność w wykonaniu muzyka yassowego Tymona Tymańskiego z zespołem Transistors, wykorzystanym między innymi w filmie Wojciecha Smarzowskiego, pt. Wesele. Utwór „Biały miś” (w stylu hard-rock) pojawił się na drugiej płycie zespołu Big Cyc wydanej w 1991Nie wierzcie elektrykom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Kamil Bałuk: Awantura o misia. „Gazeta Wyborcza”, „Duży Format”. s. 18-20. [dostęp 2014-09-07]. 36/1094.
  2. Urodziny „Białego misia” | Discoportal.info – prawdziwe oblicze disco polo
  3. Duo Stars - Biały Miś, Discogs [dostęp 2019-09-12] (ang.).