Biały myśliwy, czarne serce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biały myśliwy, czarne serce
White Hunter Black Heart
Gatunek przygodowy
Rok produkcji 1990
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 110 min
Reżyseria Clint Eastwood
Scenariusz Peter Viertel
James Bridges
Burt Kennedy
Główne role Clint Eastwood
Jeff Fahey
Muzyka Lennie Niehaus
Zdjęcia Jack N. Green
Scenografia John Graysmark
Kostiumy John Mollo
Montaż Joel Cox
Produkcja Clint Eastwood
Wytwórnia Warner Bros. Pictures
Malpaso Productions
Rastar Pictures
Budżet 24 mln $
Nagrody
nominacja do Złotej Palmy na MFF w Cannes w 1990

Biały myśliwy, czarne serce – amerykański film przygodowy z 1990 roku na podstawie powieści Petera Viertela. Film jest próbą odtworzenia wydarzeń sprzed 30 lat, które nastąpiły w trakcie kręcenia przez Johna Hustona filmu Afrykańska królowa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Światowej sławy reżyser, John Wilson (Eastwood) wyrusza do Afryki, gdzie ma kręcić następny film. Zabiera ze sobą znajomego młodego pisarza Pete’a Verrilla (Jeff Fahey). Na miejscu obsesją Wilsona staje się polowanie na słonie, natomiast zaniedbuje przygotowania do filmu. Prowadzi to do wielowarstwowego konfliktu między tymi dwoma mężczyznami, zwłaszcza chodzi o to, czy właściwe jest zabijanie dla sportu tak wspaniałego zwierzęcia. Nawet Wilson przyznaje, że jest to czymś złym, nie tylko zbrodnią przeciw przyrodzie, ale wręcz „grzechem”. A jednak nie potrafi przezwyciężyć pragnienia powalenia olbrzymiego samca z imponującymi kłami. Wreszcie dochodzi do sytuacji, gdy Wilson postanawia nie strzelać do znajdującego się w pobliżu słonia, ten go atakuje, a reżysera ratuje miejscowy doświadczony przewodnik Kivu (Boy Mathias Chuma), sam ginąc.

Niewątpliwie chodzi tu o współpracę Johna Hustona i pisarza Petera Viertela podczas kręcenia „Afrykańskiej królowej”, w czasach, gdy tworzenie amerykańskich filmów w plenerach poza USA było bardzo rzadkie.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]