Bibiana Mossakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bibiana Mossakowska
Data i miejsce urodzenia 30 września 1933
Ciechanów
profesor nauk medycznych
Specjalność: chirurgia dziecięca
Alma Mater Akademia Medyczna w Gdańsku
Habilitacja 1990 – medycyna
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi
Profesura 1999
Odznaczenia
Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Order Uśmiechu

Bibiana Maria Mossakowska (ur. 30 września 1933[1] w Ciechanowie) – polska lekarka, chirurg dziecięcy, neurochirurg i chirurg noworodków[2]. Wprowadziła do polskiej terminologii medycznej pojęcia: zespół dziecka maltretowanego i zespół dziecka potrząsanego[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką stomatologów z Ciechanowa, Barbary i Zygmunta Kamińskich. W Ciechanowie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego. Medycynę studiowała na Akademii Medycznej w Gdańsku[4]. Od 1969 ma II stopień specjalizacji w chirurgii dziecięcej. Przez 49 lat pracowała w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, w tym przez trzydzieści lat była ordynatorem Oddziału Chirurgii Dziecięcej[5]. Habilitowała się w 1990 w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Ocena możliwości chirurgicznego leczenia rany oparzeniowej[6]. W 1999 uzyskała tytuł profesora nauk medycznych[6].

Organizowała oddział chirurgii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Ciechanowie. Była współtwórcą Wydziału Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Przez trzy lata była prorektorem tej uczelni[7]. W 2007 uzyskała honorowe obywatelstwo Ciechanowa[8]. Była jednym z ambasadorów kampanii Reaguj. Masz prawo, której głównym celem była zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci i zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy[3].

W 1981 była współorganizatorką Komitetu Ochrony Praw Dziecka (wraz z Marią Łopatkową). Była również jego wiceprzewodniczącą. W latach 90. była członkiem Rady Fundacji Dzieci Niczyje oraz międzynarodowej organizacji International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect[5]. Była także członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Komitetu Rozwoju Człowieka PAN[6]. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych[6].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jest autorką lub współautorką 149 publikacji naukowych[9]. Zrealizowała też pięć filmów z dziedziny chirurgii dziecięcej, neurochirurgii i chirurgii noworodków[8]. Zasiadała w radzie programowej dwumiesięcznika „Niebieska Linia” związanego z tematyką przemocy interpersonalnej[10].

Wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2013 Rzecznik Praw Dziecka wyróżnił ją Odznaką Honorową Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka[11]. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]