Biblijny John

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Glasgow”
Geographylogo.svg
Lokalizacja Glasgow na mapie Wielkiej Brytanii

Biblijny John (ang. Bible John) – pseudonim niezidentyfikowanego seryjnego mordercy, działającego między 1968 a 1969 rokiem na terenie Glasgow, w Szkocji.

Zamordował najprawdopodobniej 3 kobiety. „Biblijny John” cechował się stałym schematem popełniania zbrodni. Wszystkie 3 kobiety, uznane za ofiary „Biblijnego Johna”, zostały najpierw pobite i zgwałcone, a następnie uduszone za pomocą części swojej garderoby; wszystkie zostały zabite w czasie, kiedy miały miesiączkę, świadczyły o tym chociażby zakrwawione podpaski, które zostały odnalezione przy martwych kobietach. „Biblijny John” zawdzięcza swój przydomek dzięki bardzo dobrej znajomości treści Biblii, którą - jak zeznał jeden ze świadków mający styczność z zabójcą - znał doskonale i dawał o tym znać często powołując się lub cytując fragmenty Biblii.

Do dziś nie wiadomo kim naprawdę jest „Biblijny John”, prawdopodobnie nigdy nie został i nie zostanie schwytany przez policję, nie wiadomo również, ilu dokładnie zabójstw się dopuścił. Są jedynie przypuszczenia, iż mordercą był Peter Tobin, który został aresztowany w październiku 2006 roku, po tym, jak zamordował i pochował pod podłogą kościoła Św. Patryka Polkę Angelikę Kluk[1]. Istnieje jego portret pamięciowy, który został sporządzony dzięki świadkowi, który przebywał z nim w jednym z klubów tanecznych w Glasgow oraz jechał z nim taksówką.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Lp. Ofiara Wiek Data
1. Patricia Docker 25 23 lutego 1968
2. Jemima McDonald 32 15 sierpnia 1969
3. Helen Puttock 39 31 października 1969

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Zagadka Biblijnego Johna” - film dokumentalny