Biblioteka Uniwersytecka w Belgradzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Uniwersytecka
w Belgradzie
Ilustracja
Budynek biblioteki
Państwo  Serbia
Miejscowość Belgrad
Dyrektor prof. dr Aleksandar Jerkov
Data założenia 1844 / 1921
Wielkość zbiorów ok. 1 500 000
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Biblioteka Uniwersytecka w Belgradzie
Biblioteka Uniwersytecka
w Belgradzie
Ziemia44°48′22″N 20°28′29″E/44,806111 20,474722
Strona internetowa

Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovicia – biblioteka centralna w systemie bibliotek Uniwersytetu w Belgradzie, która nosi imię Svetozara Markovicia, serbskiego działacza politycznego z XIX wieku[1].

Należy do bibliotek Carnegie, wybudowana z zasobów finansowych przekazanych przez biznesmena i filantropa Andrew Carnegie po I wojnie światowej. Belgrad był jednym z trzech miast "pierwszej linii", w których była wybudowana biblioteka Carnegie. Dwa pozostałe to Reims i Leuven[2].

Biblioteka Uniwersytecka w Belgradzie jest największą bibliotekę uniwersytecką w tym kraju. Pełni funkcję biblioteki centralnej Uniwersytetu Belgradzkiego (każdy wydział ma swoją bibliotekę), ale także gra rolę piedestału wszystkich innych bibliotek serbskich uczelni wyższych. Uczelnie, instytuty badawcze i inne grupy mogą stać się członkami[3].

Biblioteka powstała w 1921 roku, chociaż jest następcą Biblioteki Belgradzkiej Szkoły Wielkiej, założonej w 1844 roku. W obecnym budynku biblioteka znajduje się od 1926 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]