Biddu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biddu
بدّو
ilustracja
Państwo  Palestyna
 Izrael
Muhafaza Jerozolima
Wysokość 820 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

6368
Położenie na mapie Palestyny
Mapa lokalizacyjna Palestyny
Biddu
Biddu
Ziemia31°50′02″N 35°08′43″E/31,833889 35,145278

Biddu (arab. بدّو) – miasto gminne położone w muhafazie Jerozolima w Autonomii Palestyńskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest położona na wzgórzu na wysokości około 820 metrów n.p.m. w południowej części Samarii. Na północ i południe od miejscowości teren stromo opada do wadi.

Biddu znajduje się w palestyńskiej „enklawie Biddu” otoczonej murem bezpieczeństwa, który oddziela terytorium Autonomii Palestyńskiej od Izraela. W jej otoczeniu w „enklawie Biddu” są wioski Bajt Surik, Al-Kubajba i Bejt Ijza. Enklawa jest połączona z miastem Ramallah drogą z podziemnymi tunelami, która jest otoczona murem z obu stron. Po stronie izraelskiej jest miasteczko Har Adar, oraz osiedla żydowskie Giv'on HaHadasza i Har Szmuel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 roku wioskę zajęły oddziały jordańskiego Legionu Arabskiego. Po wojnie Biddu weszła w skład terytorium okupowanego przez Transjordanię. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku wioskę zajęły wojska izraelskie. Biddu znalazła się na okupowanym przez Izrael terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu. Na mocy zawartego w 1993 Porozumienia z Oslo, rok później utworzono Autonomię Palestyńską. Wioska Biddu weszła w skład strefy „C”, w której cywilną administrację oraz sprawy bezpieczeństwa sprawowali Izraelczycy.