Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1958

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata
Falun 1954 Zakopane 1962
Data 4 - 9 lutego 1958
Gospodarz Finlandia Lahti
Cross country skiing pictogram.svg

Zawody w biegach narciarskich na XV Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 4 lutego1 marca 1958 w fińskim Lahti.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Konkurencja FIS gold medal.png Złoto FIS silver medal.png Srebro FIS bronze medal.png Brąz
2 lutego 1958 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem klasycznym Finlandia Kalevi Hämäläinen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Szeluchin Szwecja Sixten Jernberg
5 lutego 1958 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Alewtina Kołczina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Kozyriewa Finlandia Siiri Rantanen
4 lutego 1958 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym Finlandia Veikko Hakulinen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Pawieł Kołczin Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Szeluchin
8 lutego 1958 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 50 km stylem klasycznym Szwecja Sixten Jernberg Finlandia Veikko Hakulinen Finlandia Arvo Viitanen
6 lutego 1958 Lahti Bieg sztafetowy mężczyzn stylem klasycznym  Szwecja
Sixten Jernberg
Lennart Larsson
Sture Grahn
Per-Erik Larsson
 ZSRR
Fiodor Tierientjew
Nikołaj Anikin
Anatolij Szeluchin
Pawieł Kołczin
 Finlandia
Kalevi Hämäläinen
Arto Tiainen
Arvo Viitanen
Veikko Hakulinen
7 lutego 1958 Lahti Bieg sztafetowy kobiet stylem klasycznym  ZSRR
Radja Jeroszyna
Alewtina Kołczina
Lubow Kozyriewa
 Finlandia
Toini Pöysti
Pirkko Korkee
Siiri Rantanen
 Szwecja
Märta Norberg
Irma Johansson
Sonja Edström

Wyniki zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

15 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Veikko Hakulinen  Finlandia 48:58,3
FIS silver medal.png Pawieł Kołczin  ZSRR 49:11,8
FIS bronze medal.png Anatolij Szeluchin  ZSRR 49:29,4
4 Sixten Jernberg  Szwecja 49:39,6
5 Håkon Brusveen  Norwegia 49:50,3
6 Fiodor Tierientjew  ZSRR 49:53,7
7 Arvo Viitanen  Finlandia 49:53,8
8 Per-Erik Larsson  Szwecja 49:58,5
9 Nikołaj Anikin  ZSRR 50:05,1
10 Kalevi Hämäläinen  Finlandia 50:15,1
...
31 Tadeusz Kwapień  Polska 52:49,9
32 Ryszard Furtak  Polska 52:51,9
49 Tadeusz Jankowski  Polska 54:15,7
59 Jan Figura  Polska 54:39,5

30 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Kalevi Hämäläinen  Finlandia 1:40:03,0
FIS silver medal.png Anatolij Szeluchin  ZSRR 1:40:15,2
FIS bronze medal.png Sixten Jernberg  Szwecja 1:40:44,4
4 Arvo Viitanen  Finlandia 1:41:28,1
5 Arto Tiainen  Finlandia 1:41:45,0
6 Veikko Hakulinen  Finlandia 1:41:48,8
7 Auvo Simonen  Finlandia 1:42:11,1
8 Veikko Räsänen  Finlandia 1:42:24,4
9 Nikołaj Galijew  ZSRR 1:42:25,2
10 Anatolij Szeluchin  ZSRR 1:42:50,7
...
35 Ryszard Furtak  Polska 1:51:04,4
38 Jan Figura  Polska 1:51:38,8
40 Tadeusz Jankowski  Polska 1:51:51,2

50 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Sixten Jernberg  Szwecja 2:56:21,9
FIS silver medal.png Veikko Hakulinen  Finlandia 2:57:39,7
FIS bronze medal.png Arvo Viitanen  Finlandia 2:58:49,5
4 Arto Tiainen  Finlandia 2:59:39,2
5 Eero Kolehmainen  Finlandia 3:01:39,5
6 Pawieł Kołczin  ZSRR 3:01:53,4
7 Kalevi Hämäläinen  Finlandia 3:02:49,4
8 Anatolij Szeluchin  ZSRR 3:03:21,1
9 Per-Erik Larsson  Szwecja 3:04:22,7
10 Fiodor Tierientjew  ZSRR 3:04:51,3
...
24 Ryszard Furtak  Polska 3:13:40,9
30 Jan Figura  Polska 3:19:18,2

Sztafeta 4 × 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Sixten Jernberg
Lennart Larsson
Sture Grahn
Per-Erik Larsson
 Szwecja 2:18:15,0
FIS silver medal.png Fiodor Tierientjew
Nikołaj Anikin
Anatolij Szeluchin
Pawieł Kołczin
 ZSRR 2:18:43,4
FIS bronze medal.png Kalevi Hämäläinen
Arto Tiainen
Arvo Viitanen
Veikko Hakulinen
 Finlandia 2:19:23,2
4 Hallgeir Brenden
Oddmund Jensen
Martin Stokken
Håkon Brusveen
 Norwegia 2:22:46,2
5 Federico de Florian
Ottavio Compagnoni
Marcell de Dorig
Giuseppe Steiner
 Włochy 2:23:03,9
6 Victor Arbez
René Mandrillon
Bénoît Carrara
Jean Mermet
 Francja 2:25:46,3
7 Alphonse Baume
Lorenz Possa
Michel Rey
Fritz Kocher
 Szwajcaria 2:27:23,2
8 Werner Mohring
Rudolf Dannhauer
Adolf Jankowski
Kuno Werner
 NRD 2:28:33,9
9 Tadeusz Kwapień
Andrzej Mateja
Ryszard Furtak
Tadeusz Jankowski
 Polska 2:28:42,4

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

10 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Alewtina Kołczina  ZSRR 44:49,0
FIS silver medal.png Lubow Kozyriewa  ZSRR 45:28,2
FIS bronze medal.png Siiri Rantanen  Finlandia 46:02,8
4 Radja Jeroszyna  ZSRR 46:21,8
5 Jewdokia Smirnowa  ZSRR 47:01,5
6 Marija Gusakowa  ZSRR 47:01,9
7 Toini Pöysti  Finlandia 47:02,5
8 Jewdokia Meksziło  ZSRR 47:24,9
9 Eva Hög  Finlandia 47:30,1
10 Marta Norberg  Szwecja 47:53,7
...
12 Józefa Pęksa-Konopka  Polska 48:05,6
16 Stefania Biegun  Polska 48:55,9
21 Maria Gąsienica Bukowa  Polska 49:21,6
26 Zofia Krzeptowska  Polska 51:05,8

Sztafeta 3 × 5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Radja Jeroszyna
Alewtina Kołczina
Lubow Kozyriewa
 ZSRR 58:32,4
FIS silver medal.png Toini Pöysti
Pirkko Korkee
Siiri Rantanen
 Finlandia 1:00:14,0
FIS bronze medal.png Märta Norberg
Irma Johansson
Sonja Edström
 Szwecja 1:01:58,5
4 Maria Gąsienica Bukowa
Stefania Biegun
Józefa Czerniawska
 Polska 1:03:23,8
5 Libuše Patočková
Anna Fialová
Eva Benešová
 Czechosłowacja 1:04:27,3
6 Christa Göhler
Ellfriede Spiegelhauer
Sonnhilde Kallus
 NRD 1:05:41,7

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  ZSRR 2 4 1 7
2.  Finlandia 2 2 3 7
3.  Szwecja 2 0 2 4

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]