Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata
Oslo 1982 Oberstdorf 1987
Data 16 - 27 lutego 1985
Gospodarz Austria Seefeld in Tirol
Cross country skiing pictogram.svg

Zawody w biegach narciarskich na XXII Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 16 lutego27 lutego 1985 w austriackim Seefeld in Tirol.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Konkurencja FIS gold medal.png Złoto FIS silver medal.png Srebro FIS bronze medal.png Brąz
18 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem klasycznym Szwecja Gunde Svan Norwegia Ove Aunli Finlandia Harri Kirvesniemi
19 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym Norwegia Anette Bøe Finlandia Marja-Liisa Kirvesniemi Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo
21 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny kobiet na 5 km stylem klasycznym Norwegia Anette Bøe Finlandia Marja-Liisa Kirvesniemi Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo
22 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym Finlandia Kari Härkönen Szwecja Thomas Wassberg Włochy Maurilio De Zolt
22 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg sztafetowy kobiet stylem klasycznym  ZSRR
Tamara Tichonowa
Raisa Smietanina
Lilia Wasilczenko
Anfisa Romanowa
 Norwegia
Anette Bøe
Anne Jahren
Grete Ingeborg Nykkelmo
Berit Aunli
 NRD
Manuela Drescher
Gaby Nestler
Antje Misersky
Ute Noack
24 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg sztafetowy mężczyzn stylem klasycznym  Norwegia
Arild Monsen
Pål Gunnar Mikkelsplass
Tor Håkon Holte
Ove Aunli
 Włochy
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Maurilio De Zolt
Giuseppe Ploner
 Szwecja
Erik Östlund
Thomas Wassberg
Thomas Eriksson
Gunde Svan
26 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny kobiet na 20 km stylem klasycznym Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Norwegia Brit Pettersen Norwegia Anette Bøe
27 lutego 1985 Seefeld in Tirol Bieg indywidualny mężczyzn na 50 km stylem klasycznym Szwecja Gunde Svan Włochy Maurilio De Zolt Norwegia Ove Aunli


Wyniki zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

15 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Kari Härkönen  Finlandia 40:42,7
FIS silver medal.png Thomas Wassberg  Szwecja 40:56,0
FIS bronze medal.png Maurilio De Zolt  Włochy 41:27,2
4 Giorgio Vanzetta  Włochy 41:33,2
5 Gunde Svan  Szwecja 41:47,4
6 Harri Kirvesniemi  Finlandia 41:57,4
7 Arild Monsen  Norwegia 42:03,6
8 Nikołaj Zimiatow  ZSRR 42:12,8
9 Ove Aunli  Norwegia 42:18,5
10 Andreas Grünenfelder  Szwajcaria 42:23,6
...
50 Józef Łuszczek  Polska 46:01,9

30 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Gunde Svan  Szwecja 1:18:24,1
FIS silver medal.png Ove Aunli  Norwegia 1:18:49,1
FIS bronze medal.png Harri Kirvesniemi  Finlandia 1:19:00,2
4 Thomas Wassberg  Szwecja 1:19:03,3
5 Kari Härkönen  Finlandia 1:19:04,4
6 Aki Karvonen  Finlandia 1:19:42,9
7 Giorgio Vanzetta  Włochy 1:19:52,0
8 Pål Gunnar Mikkelsplass  Norwegia 1:20:17,6
9 Giuseppe Ploner  Włochy 1:28:27,2
10 Konrad Hallenbarter  Szwajcaria 1:20:49,0
...
44 Józef Łuszczek  Polska ?

50 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Gunde Svan  Szwecja 2:10:49,9
FIS silver medal.png Maurilio De Zolt  Włochy 2:11:52,6
FIS bronze medal.png Ove Aunli  Norwegia 2:12:37,7
4 Kari Härkönen  Finlandia 2:13:17,5
5 Miloš Bečvář  Czechosłowacja 2:13:33,5
6 Torgny Mogren  Szwecja 2:13:34,9
7 Harri Kirvesniemi  Finlandia 2:13:47,2
8 Władimir Sachnow  ZSRR 2:14:02,2
9 Tor Håkon Holte  Norwegia 2:14:23,7
10 Uwe Bellmann  NRD 2:14:25,5

Sztafeta 4 × 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Arild Monsen
Pål Gunnar Mikkelsplass
Tor Håkon Holte
Ove Aunli
 Norwegia 1:52:21,0
FIS silver medal.png Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Maurilio De Zolt
Giuseppe Ploner
 Włochy 1:52:27,5
FIS bronze medal.png Erik Östlund
Thomas Wassberg
Thomas Eriksson
Gunde Svan
 Szwecja 1:52:40,4
4 Aki Karvonen
Varjo Hamalainen
Harri Kirvesniemi
Kari Härkönen
 Finlandia 1:53:01,8
5 Konrad Hallenbarter
Giachem Guidon
Joos Ambühl
Andreas Grünenfelder
 Szwajcaria 1:53:57,7
6 Aleksandr Batiuk
Nikołaj Zimiatow
Władimir Smirnow
Jurij Burłakow
 ZSRR 1:54:29,7
7 Andreas Gumpold
Alois Stadlober
André Blatter
Franz Gattermann
 Austria 1:55:48,3
8 Milan Blaško
Miloš Bečvář
Pavel Benc
Petr Lisičan
 Czechosłowacja 1:56:28,0

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

5 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Anette Bøe  Norwegia 15:14,8
FIS silver medal.png Marja-Liisa Kirvesniemi  Finlandia 15:25,1
FIS bronze medal.png Grete Ingeborg Nykkelmo  Norwegia 15:26,6
4 Berit Aunli  Norwegia 15:33,5
5 Anne Jahren  Szwecja 15:34,1
6 Věra Klimková  Czechosłowacja 15:36,7
7 Britt Pettersen  Norwegia 15:37,0
8 Raisa Smietanina  ZSRR 15:45,8
9 Evi Kratzer  Szwajcaria 15:50,6
10 Marie Risby  Szwecja 16:01,6

10 km techniką dowolną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Anette Bøe  Norwegia 30:54,8
FIS silver medal.png Marja-Liisa Kirvesniemi  Finlandia 30:56,2
FIS bronze medal.png Grete Ingeborg Nykkelmo  Norwegia 30:58,0
4 Raisa Smietanina  ZSRR 31:05,4
5 Anne Jahren  Norwegia 31:19,1
6 Berit Aunli  Norwegia 31:19,4
7 Julia Szamszurina  ZSRR 31:25,4
8 Guidina Dal Sasso  Włochy 31:45,4
9 Věra Klimková  Czechosłowacja 31:50,0
10 Marie Risby  Szwecja 32:03,6

20 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Grete Ingeborg Nykkelmo  Norwegia 59:19,1
FIS silver medal.png Brit Pettersen  Norwegia 59:37,5
FIS bronze medal.png Anette Bøe  Norwegia 59:43,5
4 Berit Aunli  Norwegia 1:00:05,8
5 Anfisa Romanowa  ZSRR 1:00:22,1
6 Marie Risby  Szwecja 1:00:40,6
7 Raisa Smietanina  ZSRR 1:01:02,6
8 Lilija Wasilczenko  ZSRR 1:01:10,2
9 Julija Stiepanowa  ZSRR 1:01:32,1
10 Věra Klimková  Czechosłowacja 1:01:33,5

Sztafeta 4 × 5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
FIS gold medal.png Tamara Tichonowa
Raisa Smietanina
Lilija Wasilczenko
Anfisa Romanowa
 ZSRR 1:04:50,1
FIS silver medal.png Anette Bøe
Anne Jahren
Grete Ingeborg Nykkelmo
Berit Aunli
 Norwegia 1:04:58,8
FIS bronze medal.png Manuela Drescher
Gaby Nestler
Antje Misersky
Ute Noack
 NRD 1:05:57,0
4 Pirkko Määttä
Jaana Savolainen
Marja-Liisa Kirvesniemi
Marjo Matikainen
 Finlandia 1:06:33,0
5 Dagmar Švubová
Alžběta Havrančíková
Věra Klimková
Gabriela Svobodová
 Czechosłowacja 1:07:02,2
6 Karin Thomas
Annelies Lengacher
Martina Schönbächler
Evi Kratzer
 Szwajcaria 1:07:50,2
7 Karin Lamberg
Marie Risby
Annika Dahlman
Marie Johansson
 Szwecja[1] 1:09:23,2
8 Klara Angerer
Germana Sperotto
Paola Pozzoni
Guidina Dal Sasso
 Włochy[2] 1:10:10,7

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Norwegia 4 3 4 11
2.  Szwecja 2 1 1 4
3.  Finlandia 1 2 1 4
4.  ZSRR 1 0 0 1
5.  Włochy 0 2 1 3
6.  NRD 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]