Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1997

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata
Thunder Bay 95 Ramsau 99
Data 21 lutego2 marca 1997
Gospodarz Norwegia Trondheim

Zawody w biegach narciarskich na XXVIII Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 21 lutego2 marca 1997 w norweskim mieście Trondheim.

Wyniki zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

10 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Bjørn Dæhlie  Norwegia 23:41,8
Silver medal with cup.svg Aleksiej Prokurorow  Rosja 24:09,7
Bronze medal with cup.svg Mika Myllylä  Finlandia 24:14,2
4 Władimir Smirnow  Kazachstan 24:18,8
5 Sture Sivertsen  Norwegia 24:29,9
6 Fulvio Valbusa  Włochy 24:37,5
7 Erling Jevne  Norwegia 24:42,8
8 Harri Kirvesniemi  Finlandia 24:43,9
9 Alois Stadlober  Austria 24:44,6
10 Henrik Forsberg  Szwecja 24:45,7
. . .
45 Janusz Krężelok  Polska 26:11,4
61 Krzysztof Wańczyk  Polska 26:33,6
76 Ryszard Łabaj  Polska 27:01,4
80 Marcin Roszkowski  Polska 27:09,0

Bieg łączony 10 + 15 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Bjørn Dæhlie  Norwegia 1:00:11,1
Silver medal with cup.svg Mika Myllylä  Finlandia 1:01:01,2
Bronze medal with cup.svg Aleksiej Prokurorow  Rosja 1:01:01,8
4 Thomas Alsgaard  Norwegia 1:01:22,0
5 Fulvio Valbusa  Włochy 1:01:24,4
6 Jari Isometsä  Finlandia 1:01:30,0
7 Anders Bergström  Szwecja 1:01:45,7
8 Władimir Smirnow  Kazachstan 1:02:01,9
9 Alois Stadlober  Austria 1:02:19,0
10 Silvio Fauner  Włochy 1:02:28,8
. . .
31 Janusz Krężelok  Polska 1:04:55,9
49 Krzysztof Wańczyk  Polska 1:06:24,3
64 Marcin Roszkowski  Polska 1:07:54,6
67 Ryszard Łabaj  Polska 1:08:35,7

30 km techniką dowolną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Aleksiej Prokurorow  Rosja 1:06:28,2
Silver medal with cup.svg Bjørn Dæhlie  Norwegia 1:06:45,6
Bronze medal with cup.svg Thomas Alsgaard  Norwegia 1:06:49,2
4 Pietro Piller Cottrer  Włochy 1:07:12,8
5 Fulvio Valbusa  Włochy 1:07:35,7
6 Johann Mühlegg  Niemcy 1:07:41,4
7 Mathias Fredriksson  Szwecja 1:07:49,5
8 Kristen Skjeldal  Norwegia 1:07:54,1
9 Anders Bergström  Szwecja 1:07:59,9
10 Mika Myllylä  Finlandia 1:08:22,2
. . .
48 Krzysztof Wańczyk  Polska 1:11:23,4
76 Marcin Roszkowski  Polska 1:15:11,6

50 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Mika Myllylä  Finlandia 2:16:37,5
Silver medal with cup.svg Erling Jevne  Norwegia 2:17:32,4
Bronze medal with cup.svg Bjørn Dæhlie  Norwegia 2:18:36,0
4 Aleksiej Prokurorow  Rosja 2:19:50,1
5 Sture Sivertsen  Norwegia 2:20:31,4
6 Anders Bergström  Szwecja 2:21:02,8
7 Mathias Fredriksson  Szwecja 2:21:33,5
8 Torgny Mogren  Szwecja 2:21:57,8
9 Henrik Forsberg  Szwecja 2:22:08,8
10 Ivan Bátory  Słowacja 2:23:25,8
. . .
48 Krzysztof Wańczyk  Polska 2:33:25,7
62 Janusz Krężelok  Polska 2:39:01,3

Sztafeta 4 × 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Sture Sivertsen
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
 Norwegia 1:37:06,1
Silver medal with cup.svg Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Jari Räsänen
Jari Isometsä
 Finlandia 1:39:17,3
Bronze medal with cup.svg Giorgio Di Centa
Silvio Fauner
Pietro Piller Cottrer
Fulvio Valbusa
 Włochy 1:39:56,9
4 Siergiej Czepikow
Siergiej Czermych
Maksim Piczugin
Aleksiej Prokurorow
 Rosja 1:39:57,1
5 Mathias Fredriksson
Anders Bergström
Torgny Mogren
Henrik Forsberg
 Szwecja 1:40:43,1
6 Uwe Bellmann
Jochen Behle
René Sommerfeldt
Johann Mühlegg
 Niemcy 1:40:43,2
7 Siarhiej Dalidowicz
Alaksandr Sannikau
Alaksiej Triehubau
Wiaczasłau Płaksunou
 Białoruś 1:41:25,2
8 Lubomír Buchta
Petr Michl
Lukáš Bauer
Václav Korunka
 Czechy 1:41:56,0
. . .
17 Janusz Krężelok
Ryszard Łabaj
Krzysztof Wańczyk
Marcin Roszkowski
 Polska 1:47:05,5

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

5 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Jelena Välbe  Rosja 13:32,7
Silver medal with cup.svg Stefania Belmondo  Włochy 13:35,0
Bronze medal with cup.svg Olga Daniłowa  Rosja 13:37,7
4 Nina Gawriluk  Rosja 13:40,8
4 Larisa Łazutina  Rosja 13:40,8
6 Kateřina Neumannová  Czechy 13:42,2
7 Antonina Ordina  Szwecja 13:43,3
8 Bente Martinsen  Norwegia 13:46,6
9 Trude Dybendahl  Norwegia 13:49,6
10 Riikka Sirviö  Finlandia 13:53,1
. . .
45 Małgorzata Ruchała  Polska 14:40,7
49 Bernadeta Piotrowska  Polska 14:44,7
51 Dorota Kwaśny  Polska 14:46,7
63 Katarzyna Gębala  Polska 15:06,2
  • Bieg wygrała Rosjanka Lubow Jegorowa, która została jednak zdyskwalifikowana za stosowanie środków dopingujących.

Bieg łączony 5 + 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Jelena Välbe  Rosja 39:13,5
Silver medal with cup.svg Stefania Belmondo  Włochy 39:13,5
Bronze medal with cup.svg Nina Gawriluk  Rosja 39:32,1
4 Kateřina Neumannová  Czechy 39:33,2
5 Olga Daniłowa  Rosja 39:43,1
6 Larisa Łazutina  Rosja 40:47,0
7 Anke Reschwamm-Schulze  Niemcy 40:47,7
8 Antonina Ordina  Szwecja 40:48,3
9 Kristina Šmigun  Estonia 40:55,3
10 Marit Mikkelsplass  Norwegia 40:58,2
. . .
35 Bernadeta Piotrowska  Polska 42:29,6
38 Dorota Kwaśny  Polska 42:41,3
48 Małgorzata Ruchała  Polska 43:46,6
53 Katarzyna Gębala  Polska 44:29,0

15 km technika dowolną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Jelena Välbe  Rosja 36:28,2
Silver medal with cup.svg Stefania Belmondo  Włochy 36:39,1
Bronze medal with cup.svg Kateřina Neumannová  Czechy 36:42,0
4 Olga Daniłowa  Rosja 37:13,2
5 Nina Gawriluk  Rosja 37:19,5
6 Lubow Jegorowa  Rosja 37:34,2
7 Elin Nilsen  Norwegia 37:45,8
8 Kristina Šmigun  Estonia 37:53,9
9 Sophie Villeneuve  Francja 38:10,5
10 Larisa Łazutina  Rosja 38:13,9
. . .
27 Dorota Kwaśny  Polska 39:47,6
40 Bernadeta Piotrowska  Polska 40:27,4
52 Katarzyna Gębala  Polska 41:32,7

30 km techniką klasyczną[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Jelena Välbe  Rosja 1:23:04,9
Silver medal with cup.svg Stefania Belmondo  Włochy 1:23:33,2
Bronze medal with cup.svg Marit Mikkelsplass  Norwegia 1:24:55,7
4 Larisa Łazutina  Rosja 1:24:56,1
5 Anita Moen  Norwegia 1:24:57,7
6 Olga Daniłowa  Rosja 1:25:40,5
7 Trude Dybendahl  Norwegia 1:26:09,1
8 Bente Martinsen  Norwegia 1:26:33,6
9 Gabriella Paruzzi  Włochy 1:26:38,9
10 Swietłana Nagiejkina  Rosja 1:26:55,7
. . .
44 Bernadeta Piotrowska  Polska 1:33:42,9
50 Małgorzata Ruchała  Polska 1:35:25,8
DNF Dorota Kwaśny  Polska -

Sztafeta 4 × 5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Gold medal with cup.svg Olga Daniłowa
Larisa Łazutina
Nina Gawriluk
Jelena Välbe
 Rosja 56:40,2
Silver medal with cup.svg Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Trude Dybendahl
 Norwegia 56:56,2
Bronze medal with cup.svg Riikka Sirviö
Tuulikki Pyykkönen
Kati Pulkkinen
Satu Salonen
 Finlandia 57:38,4
4 Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
Sabina Valbusa
Manuela Di Centa
 Włochy 57:41,4
5 Jana Šaldová
Iveta Zelingerová
Zuzana Kocumová
Kateřina Neumannová
 Czechy 58:16,6
6 Manuela Henkel
Anke Reschwamm-Schulze
Constanze Blum
Kati Wilhelm
 Niemcy 58:43,6
7 Sophie Villeneuve
Annick Vaxelaire-Pierrel
Anne-Laure Condevaux
Karine Philippot
 Francja 59:02,3
8 Sylvia Honegger
Andrea Huber
Natascia Leonardi
Brigitte Albrecht
 Szwajcaria 59:07,4
. . .
13 Bernadeta Piotrowska
Małgorzata Ruchała
Dorota Kwaśny
Katarzyna Gębala
 Polska 1:00:47,1

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Państwo złoto srebro brąz razem
1.  Rosja 6 1 3 10
2.  Norwegia 3 3 3 9
3.  Finlandia 1 2 2 5
4.  Włochy 0 4 1 5
5.  Czechy 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]