Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 – bieg na 15 km mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bieg na 15 km mężczyzn na ZIO 1972
1968 1976
Miejsce Sapporo
Złoty medal Złoty medal Szwecja Sven-Åke Lundbäck
Srebrny medal Srebrny medal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Fiodor Simaszow
Brązowy medal Brązowy medal Norwegia Ivar Formo
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Cross country skiing pictogram.svg
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Bieg mężczyzn na dystansie 15 km stylem klasycznym podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972 w Sapporo został rozegrany 7 lutego. Wzięło w nim udział 62 zawodników z 19 państw. Mistrzem olimpijskim w tej konkurencji został reprezentant Szwecji Sven-Åke Lundbäck.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Strata
Gold medal icon.svg Sven-Åke Lundbäck  Szwecja 45:28,24 -
Silver medal icon.svg Fiodor Simaszow  ZSRR 46:00,84 +32,60
Bronze medal icon.svg Ivar Formo  Norwegia 46:02,68 +34,44
4. Juha Mieto  Finlandia 46:02,74 +34,50
5. Jurij Skobow  ZSRR 46:04,59 +36,35
6. Axel Lesser  NRD 46:17,01 +48,77
7. Walter Demel  RFN 46:17,36 +49,12
8. Gunnar Larsson  Szwecja 46:23,29 +55,05
9. Oddvar Brå  Norwegia 46:25,88 +57,64
10. Osmo Karjalainen  Finlandia 46:27,51 +59,27
11. Edi Hauser  Szwajcaria 46:30,53 +1:02,29
12. Władimir Woronkow  ZSRR 46:33,43 +1:05,19
13. Gert-Dietmar Klause  NRD 46:34,40 +1:06,16
14. Albert Giger  Szwajcaria 46:38,36 +1:10,12
15. Johs Harviken  Norwegia 46:46,36 +1:18,12
16. Walerij Tarakanow  ZSRR 46:48,32 +1:20,08
17. Alois Kälin  Szwajcaria 46:50,31 +1:22,07
18. Lars-Göran Åslund  Szwecja 46:56,23 +1:27,99
19. Magne Myrmo  Norwegia 47:02,55 +1:34,31
20. Tord Backman  Szwecja 47:22,97 +1:54,73
21. Stanislav Henych  Czechosłowacja 47:25,81 +1:57,57
22. Gerhard Gehring  RFN 47:33,78 +2:05,54
23. Juhani Repo  Finlandia 47:56,16 +2:27,92
24. Carlo Favre  Włochy 47:59,07 +2:30,83
25. Gerd Heßler  NRD 48:04,15 +2:35,91
26. Rainer Groß  NRD 48:05,86 +2:37,62
27. Tonio Biondini  Włochy 48:10,09 +2:41,85
28. Franco Stella  Włochy 48:17,14 +2:48,90
29. Ján Fajstavr  Czechosłowacja 48:18,22 +2:49,98
30. Ján Michalko  Czechosłowacja 48:31,64 +3:03,40
31. Roland Jeannerod  Francja 48:32,42 +3:04,18
32. Hartmut Döpp  RFN 48:46,08 +3:17,84
33. Jan Staszel  Polska 48:46,72 +3:18,48
34. Hansueli Kreuzer  Szwajcaria 48:55,37 +3:27,13
35. Manne Liimatainen  Finlandia 48:59,90 +3:31,66
36. Franz Betz  RFN 49:00,41 +3:32,17
37. Tanifudzsi Hideo  Japonia 49:06,97 +3:38,73
38. Heinrich Wallner  Austria 49:17,97 +3:49,73
39. Jean-Paul Vandel  Francja 49:22,89 +3:54,65
40. Franco Nones  Włochy 49:35,43 +4:07,19
41. Kunio Shibata  Japonia 49:38,95 +4:10,71
42. Herbert Wachter  Austria 49:44,13 +4:15,89
43. Akiyoshi Matsuoka  Japonia 49:50,72 +4:22,48
44. Everett Dunklee  Stany Zjednoczone 49:52,20 +4:23,96
45. Malcolm Hunter  Kanada 49:54,08 +4:25,84
46. Daniel Cerisey  Francja 50:05,88 +4:37,64
47. Petyr Pankow  Bułgaria 50:06,74 +4:38,50
48. Gérard Granclement  Francja 50:07,11 +4:39,87
49. Fred Kelly  Kanada 50:07,22 +4:39,98
50. Roger Allen  Kanada 50:41,31 +5:13,07
51. Motoharu Matsumura  Japonia 50:43,76 +5:15,52
52. Jarl Omholt-Jensen  Kanada 50:52,14 +5:23,90
53. Wencesław Stojanow  Bułgaria 50:54,98 +5:26,74
54. Tim Caldwell  Stany Zjednoczone 51:17,92 +5:49,68
55. Ronny Yeager  Stany Zjednoczone 51:36,54 +6:08,30
56. Dandzangijn Narantungalag  Mongolia 52:06,18 +6:37,94
57. Namsrajn Sandagdordż  Mongolia 52:48,54 +7:20,30
58. Larry Martin  Stany Zjednoczone 53:13,91 +7:45,67
59. Terence Palliser  Wielka Brytania 54:11,98 +8:43,74
60. Peter Strong  Wielka Brytania 54:41,99 +9:13,75
61. Harold Tobin  Wielka Brytania 56:05,05 +10:36,81
62. Liang Reng-guey  Chińskie Tajpej 1:03:35,66 +18:07,42

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]