Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 – bieg na 50 km mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bieg na 50 km mężczyzn na ZIO 1972
1968 1976
Miejsce Sapporo
Złoty medal Złoty medal Norwegia Pål Tyldum
Srebrny medal Srebrny medal Norwegia Magne Myrmo
Brązowy medal Brązowy medal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiaczesław Wiedienin
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Cross country skiing pictogram.svg
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Bieg mężczyzn na dystansie 50 km stylem klasycznym podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972 w Sapporo został rozegrany 10 lutego. Wzięło w nim udział 40 zawodników z 13 państw. Mistrzem olimpijskim w tej konkurencji został reprezentant Norwegii Pål Tyldum.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Strata
Gold medal icon.svg Pål Tyldum  Norwegia 2:43:14,75 -
Silver medal icon.svg Magne Myrmo  Norwegia 2:43:29,45 +14,70
Bronze medal icon.svg Wiaczesław Wiedienin  ZSRR 2:44:00,19 +45,44
4. Reidar Hjermstad  Norwegia 2:44:14,51 +59,84
5. Walter Demel  RFN 2:44:32,67 +1:17,92
6. Werner Geeser  Szwajcaria 2:44:34,13 +1:19,38
7. Lars-Arne Bölling  Szwecja 2:45:06,80 +1:52,05
8. Fiodor Simaszow  ZSRR 2:45:08,93 +1:54,18
9. Gert-Dietmar Klause  NRD 2:46:17,43 +3:02,68
10. Ole Ellefsæter  Norwegia 2:46:46,94 +3:32,19
11. Hans-Erik Larsson  Szwecja 2:47:59,37 +4:44,62
12. Hannu Taipale  Finlandia 2:48:24,83 +5:10,08
13. Tord Backman  Szwecja 2:48:53,51 +5:38,76
14. Ulrich Wenger  Szwajcaria 2:49:35,35 +6:20,60
15. Iwan Pronin  ZSRR 2:49:45,59 +6:30,76
16. Eberhard Klessen  NRD 2:49:53,01 +6:38,26
17. Iwan Garanin  ZSRR 2:50:00,78 +6:46,03
18. Rainer Groß  NRD 2:50:16,91 +7:02,16
19. Ján Fajstavr  Czechosłowacja 2:51:12,92 +7:58,17
20. Gunnar Larsson  Szwecja 2:51:17,56 +8:02,81
21. Elviro Blanc  Włochy 2:51:25,19 +8:10,34
22. Attilio Lombard  Włochy 2:51:39,65 +8:25,90
23. Louis Jäggi  Szwajcaria 2:53:00,78 +9:46,03
24. Gene Morgan  Stany Zjednoczone 2:54:01,52 +10:46,77
25. Tonio Biondini  Włochy 2:54:28,39 +11:13,64
26. Giuseppe Dermon  Szwajcaria 2:56:24,21 +13:10,36
27. Everett Dunklee  Stany Zjednoczone 2:56:42,49 +13:27,74
28. Petyr Pankow  Bułgaria 2:57:12,15 +13:57,40
29. Seiji Kudo  Japonia 2:57:42,62 +14:27,87
30. Ján Michalko  Czechosłowacja 2:58:31,83 +15:17,08
31. Edgar Eckert  RFN 3:00:08,32 +16:53,57
32. Teuvo Hatunen  Finlandia 3:00:41,72 +17:26,97
33. Bob Gray  Stany Zjednoczone 3:01:15,37 +18:10,62
Joe McNulty  Stany Zjednoczone DNF -
Wencesław Stojanow  Bułgaria DNF -
Ulrico Kostner  Włochy DNF -
Jean Jobez  Francja DNF -
Eero Mäntyranta  Finlandia DNF -
Motoharu Matsumura  Japonia DNF -
Kalevi Oikarainen  Finlandia DNF -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]