Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – sprint mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sprint mężczyzn
ZIO 2010 ZIO 2018
Data 11 lutego 2014
Gospodarz Krasnaja Polana
Miejscowość Kompleks narciarsko-biathlonowy „Łaura”
Zwycięzcy
I miejsce

II miejsce

III miejsce
Norwegia Ola Vigen Hattestad

Szwecja Teodor Peterson

Szwecja Emil Jönsson
Strona internetowa
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
Bieg indywidualny mężczyźni kobiety
Bieg łączony mężczyźni kobiety
Bieg masowy mężczyźni kobiety
Sztafeta mężczyźni kobiety
Kwalifikacje

Sprint mężczyzn rozgrywany w ramach biegów narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbył się 11 lutego na kompleksie narciarsko-biathlonowym „Łaura” w Krasnaja Polana[1]. Zawodnicy rywalizowali techniką dowolną.

Mistrzem olimpijskim został Norweg Ola Vigen Hattestad. Drugie miejsce zajął Szwed Teodor Peterson, a na trzecim miejscu uplasował się jego rodak – Emil Jönsson.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Godzina rozpoczęcia
Czas CET Czas lokalny
11 lutego Kwalifikacje 11:25 14:25
Finały 13:25 16:25

Tło[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Styl Zwycięzca Drugi Trzeci Źródło
Wyniki sprintu podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich 2013/2014
29 listopada Kuusamo klasyczny Norwegia Eirik Brandsdal Rosja Anton Gafarow Szwecja Teodor Peterson [2]
15 grudnia Davos dowolny Norwegia Anders Gløersen Finlandia Martti Jylhä Rosja Siergiej Ustiugow [3]
21 grudnia Asiago klasyczny Rosja Nikita Kriukow Kazachstan Aleksiej Połtoranin Szwajcaria Gianluca Cologna [4]
29 grudnia Oberhof dowolny Szwecja Calle Halfvarsson Włochy Federico Pellegrino Norwegia Martin Johnsrud Sundby [5]
31 grudnia Lenzerheide dowolny Stany Zjednoczone Simi Hamilton Kanada Alex Harvey Norwegia Martin Johnsrud Sundby [6]
11 stycznia Nové Město dowolny Rosja Siergiej Ustiugow Włochy Federico Pellegrino Rosja Aleksiej Pietuchow [7]
18 stycznia Szklarska Poręba dowolny Kanada Alex Harvey Niemcy Josef Wenzl Francja Baptiste Gros [8]
2 lutego Toblach dowolny Norwegia Ola Vigen Hattestad Norwegia Eirik Brandsdal Niemcy Josef Wenzl [9]
Wyniki sprintu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
17 lutego Vancouver klasyczny Rosja Nikita Kriukow Rosja Aleksandr Panżynski Norwegia Petter Northug [10]
Wyniki sprintu na mistrzostwach świata 2011
24 lutego Oslo dowolny Szwecja Marcus Hellner Norwegia Petter Northug Szwecja Emil Jönsson [11]
Wyniki sprintu na mistrzostwach świata 2013
21 lutego Val di Fiemme klasyczny Rosja Nikita Kriukow Norwegia Petter Northug Kanada Alex Harvey [12]
Klasyfikacja sprintu pucharu świata 2012/2013
Szwecja Emil Jönsson Norwegia Petter Northug Rosja Nikita Kriukow [13]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Bib Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Hattestad, Ola VigenOla Vigen Hattestad  Norwegia 3:28,35 Q
2. 5 Ustiugow, SiergiejSiergiej Ustiugow  Rosja 3:30,26 +1,91 Q
3. 6 Pellegrino, FedericoFederico Pellegrino  Włochy 3:30,38 +2,03 Q
4. 10 Gløersen, AndersAnders Gløersen  Norwegia 3:30,41 +2,06 Q
5. 9 Jönsson, EmilEmil Jönsson  Szwecja 3:30,77 +2,42 Q
6. 20 Peterson, TeodorTeodor Peterson  Szwecja 3:31,43 +3,08 Q
7. 8 Brandsdal, EirikEirik Brandsdal  Norwegia 3:32,53 +4,18 Q
8. 26 Tritscher, BernhardBernhard Tritscher  Austria 3:32,60 +4,25 Q
9.[14][15] 18 Pietuchow, AleksiejAleksiej Pietuchow  Rosja 3:32,67 +4,32 Q
10. 17 Halfvarsson, CalleCalle Halfvarsson  Szwecja 3:33,11 +4,76 Q
11.[16][15] 13 Kriukow, NikitaNikita Kriukow  Rosja 3:34,04 +5,69 Q
12. 4 Jylhä, MarttiMartti Jylhä  Finlandia 3:34,49 +6,14 Q
13. 38 Cologna, DarioDario Cologna  Szwajcaria 3:35,03 +6,68 Q
14. 28 Jay, RenaudRenaud Jay  Francja 3:35,16 +6,81 Q
15. 56 Hellner, MarcusMarcus Hellner  Szwecja 3:35,38 +7,03 Q
16. 3 Northug, PetterPetter Northug  Norwegia 3:35,44 +7,09 Q
17. 11 Newell, AndrewAndrew Newell  Stany Zjednoczone 3:35,52 +7,17 Q
18. 44 Hofer, DavidDavid Hofer  Włochy 3:35,68 +7,33 Q
19. 14 Harvey, AlexAlex Harvey  Kanada 3:36,08 +7,73 Q
20. 22 Gafarow, AntonAnton Gafarow  Rosja 3:36,10 +7,75 Q
21. 15 Hamilton, SimiSimi Hamilton  Stany Zjednoczone 3:36,12 +7,77 Q
22. 36 Miranda, CyrilCyril Miranda  Francja 3:36,59 +8,24 Q
23. 2 Kindschi, JöriJöri Kindschi  Szwajcaria 3:36,89 +8,54 Q
24. 30 Wurm, HaraldHarald Wurm  Austria 3:37,18 +8,83 Q
25. 37 Nousiainen, VilleVille Nousiainen  Finlandia 3:37,52 +9,17 Q
26. 39 Sun Qinghai  Chińska Republika Ludowa 3:37,71 +9,36 Q
27. 27 Musgrave, AndrewAndrew Musgrave  Wielka Brytania 3:37,75 +9,40 Q
28. 19 Tscharnke, TimTim Tscharnke  Niemcy 3:37,75 +9,40 Q
29. 35 Gaillard, CyrilCyril Gaillard  Francja 3:37,86 +9,51 Q
30. 25 Czebot´ko, NikołajNikołaj Czebot´ko  Kazachstan 3:37,88 +9,53 Q
31. 12 Wenzl, JosefJosef Wenzl  Niemcy 3:38,10 +9,75
32. 61 Bing, ThomasThomas Bing  Niemcy 3:38,30 +9,95
33. 52 Ragozin, RomanRoman Ragozin  Kazachstan 3:38,56 +10,21
34. 24 Pentsinen, AnssiAnssi Pentsinen  Finlandia 3:38,66 +10,31
35. 16 Eisenlauer, SebastianSebastian Eisenlauer  Niemcy 3:39,00 +10,62
36. 32 Väljas, LenLen Väljas  Kanada 3:39,87 +11,52
37. 42 Koos, TorinTorin Koos  Stany Zjednoczone 3:40,27 +11,92
38. 48 Nöckler, DietmarDietmar Nöckler  Włochy 3:40,27 +11,92
39. 54 Bjornsen, ErikErik Bjornsen  Stany Zjednoczone 3:40,39 +12,04
40. 31 Gros, BaptisteBaptiste Gros  Francja 3:40,54 +12,19
41. 50 Kožíšek, DušanDušan Kožíšek  Czechy 3:40,56 +12,21
42. 49 Young, AndrewAndrew Young  Wielka Brytania 3:40,68 +12,33
43. 43 Mikkonen, JuhoJuho Mikkonen  Finlandia 3:40,72 +12,37
44. 41 Nizzi, EnricoEnrico Nizzi  Włochy 3:40,89 +12,54
45. 33 Onda, YūichiYūichi Onda  Japonia 3:40,98 +12,63
46. 55 Hauke, MaxMax Hauke  Austria 3:41,55 +13,20
47. 7 Hediger, JovianJovian Hediger  Szwajcaria 3:42,34 +13,99
48. 58 Siemionow, MichaiłMichaił Siemionow  Białoruś 3:42,93 +14,58
49. 29 Razým, AlešAleš Razým  Czechy 3:43,24 +14,89
50. 62 Perechoda, RusłanRusłan Perechoda  Ukraina 3:43,61 +15,26
51. 45 Rankel, RaidoRaido Rankel  Estonia 3:43,82 +15,47
52. 34 Kümmel, PeeterPeeter Kümmel  Estonia 3:44,03 +15,68
53. 51 Cockney, JesseJesse Cockney  Kanada 3:44,36 +16,01
54. 64 Møller, MartinMartin Møller  Dania 3:44,38 +16,03
55. 53 Bellingham, PhilipPhilip Bellingham  Australia 3:45,65 +17,30
56. 40 Kershaw, DevonDevon Kershaw  Kanada 3:45,77 +17,42
57. 63 Gazurek, SebastianSebastian Gazurek  Polska 3:46,12 +17,77
58. 46 Wołotka, DienisDienis Wołotka  Kazachstan 3:46,92 +18,57
59. 47 Sellis, SiimSiim Sellis  Estonia 3:48,06 +19,71
60. 69 Rojo, ImanolImanol Rojo  Hiszpania 3:48,44 +20,09
61. 65 Liepiņš, ArvisArvis Liepiņš  Łotwa 3:49,28 +20,93
62. 77 Smith, CallumCallum Smith  Wielka Brytania 3:50,13 +21,78
63. 78 Petrović, MilankoMilanko Petrović  Serbia 3:50,20 +21,85
64. 68 Gridin, AndriejAndriej Gridin  Bułgaria 3:50,57 +22,22
65. 71 Pepene, Paul ConstantinPaul Constantin Pepene  Rumunia 3:51,54 +23,19
66. 57 Mlynár, PeterPeter Mlynár  Słowacja 3:51,76 +23,41
67. 21 Staręga, MaciejMaciej Staręga  Polska 3:51,84 +23,49
68. 74 Pripici, Florin DanielFlorin Daniel Pripici  Rumunia 3:52,68 +24,33
69. 75 Dadić, EdiEdi Dadić  Chorwacja 3:52,89 +24,54
70. 73 Strolia, VytautasVytautas Strolia  Litwa 3:55,48 +27,13
71. 60 Paipals, JānisJānis Paipals  Łotwa 3:56,21 +27,86
72. 72 Birgisson, SævarSævar Birgisson  Islandia 3:59,50 +31,15
73. 67 Szabó, MilánMilán Szabó  Węgry 3:59,68 +31,33
74. 80 Angelis, ApostolosApostolos Angelis  Grecja 4:01,87 +33,52
75. 79 Oğlago, SabahattinSabahattin Oğlago  Turcja 4:02,03 +33,68
76. 81 Šmrković, RejhanRejhan Šmrković  Serbia 4:02,28 +33,93
77. 83 Pînzaru, VictorVictor Pînzaru  Mołdawia 4:04,91 +36,56
78. 86 Damjanowski, DarkoDarko Damjanowski  Macedonia Północna 4:08,56 +40,21
79. 66 Peters, KariKari Peters  Luksemburg 4:13,08 +44,73
80. 82 Ribela, LeandroLeandro Ribela  Brazylia 4:21,12 +52,77
81. 70 Krasowski, OłeksijOłeksij Krasowski  Ukraina 4:35,08 +1:06,73
82. 85 Plakalović, MladenMladen Plakalović  Bośnia i Hercegowina 4:40,64 +1:12,29
83. 23 Schaad, RomanRoman Schaad  Szwajcaria 4:56,63 +1:28,28
84. 84 Fernandez, YonathanYonathan Fernandez  Chile 4:58,63 +1:30,28
85. 76 Watson, CallumCallum Watson  Australia 5:29,62 +2:01,27
DNF 59 Xu Wenlong  Chińska Republika Ludowa DNF

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinał 1
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Hattestad, Ola VigenOla Vigen Hattestad  Norwegia 3:37,99 Q
2. 20 Gafarow, AntonAnton Gafarow  Rosja 3:38,52 +0,53 Q
3.[16][15] 11 Kriukow, NikitaNikita Kriukow  Rosja 3:39,10 +1,11
4. 10 Halfvarsson, CalleCalle Halfvarsson  Szwecja 3:39,13 +1,14
5. 30 Czebot´ko, NikołajNikołaj Czebot´ko  Kazachstan 3:39,66 +1,67
6. 21 Hamilton, SimiSimi Hamilton  Stany Zjednoczone 3:39,83 +1,84
Ćwierćfinał 2
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 4 Gløersen, AndersAnders Gløersen  Norwegia 3:36,28 Q
2. 7 Brandsdal, EirikEirik Brandsdal  Norwegia 3:36,59 +0,31 Q
3. 14 Jay, RenaudRenaud Jay  Francja 3:37,00 +0,72
4. 17 Newell, AndrewAndrew Newell  Stany Zjednoczone 3:37,12 +0,84
5. 24 Wurm, HaraldHarald Wurm  Austria 3:38,32 +2,04
6. 27 Musgrave, AndrewAndrew Musgrave  Wielka Brytania 3:48,69 +12,41
Ćwierćfinał 3
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 5 Jönsson, EmilEmil Jönsson  Szwecja 3:33,20 Q
2. 6 Peterson, TeodorTeodor Peterson  Szwecja 3:33,34 +0,14 Q
3. 15 Hellner, MarcusMarcus Hellner  Szwecja 3:33,62 +0,42 LL
4. 16 Northug, PetterPetter Northug  Norwegia 3:36,70 +3,50 LL
5. 25 Nousiainen, VilleVille Nousiainen  Finlandia 3:40,84 +7,64
6. 26 Sun Qinghai  Chińska Republika Ludowa 3:47,26 +14,06
Ćwierćfinał 4
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 2 Ustiugow, SiergiejSiergiej Ustiugow  Rosja 3:36,14 Q
2.[14][15] 9 Pietuchow, AleksiejAleksiej Pietuchow  Rosja 3:36,39 +0,25 Q
3. 22 Miranda, CyrilCyril Miranda  Francja 3:37,57 +1,43
4. 19 Harvey, AlexAlex Harvey  Kanada 3:37,57 +1,43
5. 12 Jylhä, MarttiMartti Jylhä  Finlandia 3:37,57 +1,43
6. 29 Gaillard, CyrilCyril Gaillard  Francja 3:40,77 +4,63
Ćwierćfinał 5
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 3 Pellegrino, FedericoFederico Pellegrino  Włochy 3:43,97 Q
2. 8 Tritscher, BernhardBernhard Tritscher  Austria 3:44,01 +0,04 Q
3. 18 Hofer, DavidDavid Hofer  Włochy 3:44,87 +0,90
4. 28 Tscharnke, TimTim Tscharnke  Niemcy 3:46,81 +2,84
5. 23 Kindschi, JöriJöri Kindschi  Szwajcaria 3:47,94 +3,97
6. 13 Cologna, DarioDario Cologna  Szwajcaria 4:39,69 +55,72

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Hattestad, Ola VigenOla Vigen Hattestad  Norwegia 3:36,33 Q
2. 6 Peterson, TeodorTeodor Peterson  Szwecja 3:36,48 +0,15 Q
3. 4 Gløersen, AndersAnders Gløersen  Norwegia 3:36,95 +0,62 LL
4. 15 Hellner, MarcusMarcus Hellner  Szwecja 3:36,98 +0,65 LL
5. 7 Brandsdal, EirikEirik Brandsdal  Norwegia 3:37,09 +0,76
6. 20 Gafarow, AntonAnton Gafarow  Rosja 6:25,95 +2:49,62
Półfinał 2
Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 2 Ustiugow, SiergiejSiergiej Ustiugow  Rosja 3:37,37 Q
2. 5 Jönsson, EmilEmil Jönsson  Szwecja 3:37,43 +0,06 Q
3. 8 Tritscher, BernhardBernhard Tritscher  Austria 3:37,64 +0,27
4.[14][15] 9 Pietuchow, AleksiejAleksiej Pietuchow  Rosja 3:37,89 +0,52
5. 16 Northug, PetterPetter Northug  Norwegia 3:54,28 +16,91
6. 3 Pellegrino, FedericoFederico Pellegrino  Włochy 3:55,99 +18,62

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Rozstawienie Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
1. 1 Hattestad, Ola VigenOla Vigen Hattestad  Norwegia 3:38,39
2. 6 Peterson, TeodorTeodor Peterson  Szwecja 3:39,61 +1,22
3. 5 Jönsson, EmilEmil Jönsson  Szwecja 3:58,13 +19,74
4. 4 Gløersen, AndersAnders Gløersen  Norwegia 4:02,05 +23,66
5. 2 Ustiugow, SiergiejSiergiej Ustiugow  Rosja 4:32,48 +54,09
6. 15 Hellner, MarcusMarcus Hellner  Szwecja 5:24,31 +1:45,92

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schedule and Results (ang.). sochi2014.com. [dostęp 2014-02-03].
  2. Kuusamo (FIN) SP C Final – Men – Stage World Cup (ang.). 29 listopada 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Davos (SUI) SP F Final – Men – World Cup (ang.). 15 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. Asiago (ITA) SP C Final – Men – World Cup (ang.). 21 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Oberhof (GER) SP F Final – Men – Stage World Cup (ang.). 29 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. Lenzerheide (SUI) SP F Final – Men – Stage World Cup (ang.). 31 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  7. Nove Mesto (CZE) SP F Final – Men – World Cup (ang.). 11 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  8. Szklarska Poreba (POL) SP F Final – Men – World Cup (ang.). 18 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  9. Toblach (ITA) SP F Final – Men – World Cup (ang.). 2 lutego 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  10. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver (CAN) (ang.). 17 lutego 2010. [dostęp 2014-02-03].
  11. FIS Nordic World Ski Championships 2011 – Oslo (NOR) (ang.). 24 lutego 2011. [dostęp 2014-02-03].
  12. FIS Nordic World Ski Championships 2013 – Val di Fiemme (ITA) (ang.). 21 lutego 2013. [dostęp 2013-10-12].
  13. SPRINT CUP STANDING MEN (ang.). 20 marca 2013. [dostęp 2014-02-03].
  14. a b c SML-011-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Alexey-Pietukhov (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-08].
  15. a b c d e CAS Media Release (ang.). tas-cas.org. [dostęp 2018-06-01].
  16. a b SML-038-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Nikita-Kryukov (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]