Biegi narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – kategoria juniorów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata juniorów w biegach narciarskich są częścią mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Oficjalnie po raz pierwszy odbyły się w 1977 roku w szwajcarskim Sainte-Croix, a po roku przerwy, od 1979 roku odbywają się co roku. Mistrzostwa świata poprzedzone były mistrzostwami Europy (w których zawodnicy spoza Europy nie mogli startować), które rozgrywane były w latach 1968-1978.

Podczas pierwszej edycji w programie znalazły się indywidualny bieg krótki oraz sztafeta w formacie 3x5 km. Od 1986 roku rozgrywane są indywidualne biegi długie, a format sztafety zmieniono na 3x10 km. Od 1989 roku sztafety męskie odbywały się w formacie 4x10 km. Od 2000 roku rozgrywane są sprinty. W latach 2005–2018 biegi długie były rozgrywane jako biegi łączone 2x10 km. Kolejna zmiana miała miejsce w 2006 roku, kiedy ponownie zmieniono format sztafet. Od tego czasu sztafety męskie rozgrywane są na dystansie 4×5 km.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Biegi krótkie[edytuj | edytuj kod]

Dystans 15 km w latach 1977–1985, 10 km od 1986 roku.

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977 Szwajcaria Sainte-Croix Ludowa Republika Bułgarii Iwan Lebanow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Iwanow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Leonid Olisin
1979 Kanada Mont-Sainte-Anne Szwecja Thomas Eriksson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Czajko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Kutukin
1980 Szwecja Örnsköldsvik Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Czajko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Burłakow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Kozieł
1981 Niemcy Schonach Szwecja Lars-Göran Dahl Norwegia Arild Monsen Szwecja Gunde Svan
1982 Austria Murau Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Astaszkin Szwecja Erik Östlund Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow
1983 Finlandia Kuopio Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Uszkalenko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Astaszkin
1984 Norwegia Trondheim Niemiecka Republika Demokratyczna Holger Bauroth Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Uszkalenko
1985 Szwajcaria Täsch Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Giennadij Łazutin Niemiecka Republika Demokratyczna Holger Bauroth Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Leonid Turczin
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Giennadij Łazutin Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Kiczkin Norwegia Erling Jevne
1987 Włochy Asiago Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gierman Karaczewski Finlandia Mika Kuusisto Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Kiriłłow
1988 Austria Saalfelden Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gierman Karaczewski Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Maksim Kozłow Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Knoth
1989 Norwegia Hamar Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Isupow Szwecja Niklas Jonsson Finlandia Karri Hietamäki
1990 Francja Les Saisies Czechosłowacja Jiří Kvapil Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Torczinski Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Stefan Alraun
1991 Niemcy Reit im Winkl Norwegia Thomas Alsgaard Szwecja Marcus Sonnefeldt Finlandia Sami Repo
1992 Finlandia Vuokatti Szwecja Mathias Fredriksson Norwegia Thomas Alsgaard Polska Ryszard Łabaj
1993 Czechy Harrachov Szwecja Mathias Fredriksson Szwecja Lars Carlsson Szwecja Thobias Fredriksson
1994 Austria Breitenwang Rosja Grigorij Gutnikow Włochy Agostino Filippa Japonia Mitsuo Horigome
1995 Szwecja Gällivare Rosja Roman Mironow Słowacja Ivan Bátory Szwecja Thobias Fredriksson
1996 Włochy Asiago Szwecja Per Elofsson Słowacja Martin Bajčičák Włochy Bruno Carrara
1997 Kanada Canmore Włochy Bruno Carrara Rosja Nikołaj Bolszakow Włochy Biagio di Santo
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Austria Andreas Koiser Włochy Ivan Margaroli Czechy Martin Koukal
1999 Austria Saalfelden Niemcy Axel Teichmann Szwecja Mathias Almgren Niemcy Jens Filbrich
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Niemcy Ron Spanuth Rosja Dmitrij Tyszkin Rosja Jewgienij Stiepanow
2001 Polska Karpacz Norwegia Kristian Horntvedt Rosja Pawieł Troszkin Finlandia Sami Jauhojärvi
2002 Niemcy Schonach Norwegia Kristian Horntvedt Szwecja Johan Höök Rosja Aleksiej Trusow
2003 Szwecja Sollefteå Rosja Jewgienij Diemientjew Kazachstan Jewgienij Koszewoj Rosja Maksim Bułgakow
2004 Norwegia Stryn Niemcy Franz Göring Kazachstan Jewgienij Koszewoj Rosja Nikołaj Moriłow
2005 Finlandia Rovaniemi Norwegia Petter Northug Japonia Keishin Yoshida Norwegia Emil Hegle Svendsen
2006 Słowenia Kranj Norwegia Petter Northug Czechy Martin Jakš Szwajcaria Dario Cologna
2007 Włochy Tarvisio Finlandia Martti Jylhä Kazachstan Aleksiej Połtoranin Kanada Alex Harvey
2008 Włochy Malles Venosta Norwegia Hans Christer Holund Kanada Alex Harvey Niemcy Tim Tscharnke
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Rosja Piotr Siedow Rosja Andriej Kalsin Rosja Pawieł Wikulin
2010 Niemcy Hinterzarten Norwegia Pål Golberg Rosja Jewgienij Biełow Rosja Piotr Siedow
2011 Estonia Otepää Norwegia Sindre Bjørnestad Skar Niemcy Markus Weeger Finlandia Perttu Hyvärinen
2012 Turcja Erzurum Rosja Siergiej Ustiugow Rosja Jermił Wokujew Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
2013 Czechy Liberec Rosja Dmitrij Rostowcew Rosja Artiom Malcew Niemcy Martin Weisheit
2014 Włochy Val di Fiemme Rosja Roman Kajgarodow Szwecja Jens Burman Norwegia Petter Reistad
2015 Kazachstan Ałmaty Rosja Aleksiej Czerwotkin Rosja Dienis Spicow Rosja Aleksandr Bakanow
2016 Rumunia Râșnov Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Korea Południowa Magnus Kim Finlandia Lauri Lepistö
2017 Stany Zjednoczone Park City Rosja Władisław Wieczkanow Rosja Jegor Kazarinow Rosja Jarosław Ryboczkin
2018 Szwajcaria Kandersteg Norwegia Jon Rolf Skamo Hope Rosja Siergiej Ardaszew Norwegia Jørgen Lippert
2019 Finlandia Lahti Francja Jules Chappaz Rosja Aleksandr Tierientjew Norwegia Iver Tildheim Andersen

Biegi długie[edytuj | edytuj kod]

30 km w latach 1986-2004 i od 2019, 2x10 km w latach 2005-2018.

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Giennadij Łazutin Austria Markus Gandler Włochy Paolo Riva
1987 Włochy Asiago Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kalikan Nagombajew Włochy Silvio Fauner Norwegia Øyvind Skaanes
1988 Austria Saalfelden Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Karaczewski Włochy Fulvio Valbusa Szwecja Lars-Erik Ramström
1989 Norwegia Hamar Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johann Mühlegg Niemiecka Republika Demokratyczna Bertram Seidel Włochy Roberto De Zolt
1990 Francja Les Saisies Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johann Mühlegg Norwegia Anders Eide Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Rodochlebow
1991 Niemcy Reit im Winkl Norwegia Thomas Alsgaard Francja Cédric Vallet Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Artiuchow
1992 Finlandia Vuokatti Szwecja Mathias Fredriksson Włochy Giorgio Di Centa Czechosłowacja Stanislav Ježík
1993 Czechy Harrachov Norwegia Kjetil Juul Pedersen Norwegia Remi Andersen Szwecja Mathias Fredriksson
1994 Austria Breitenwang Japonia Mitsuo Horigome Japonia Masaaki Kozu Norwegia Tor Arne Hetland
1995 Szwecja Gällivare Włochy Pietro Broggini Włochy Fabio Santus Norwegia Tore Bjonviken
1996 Włochy Asiago Włochy Fabio Santus Szwecja Per Elofsson Słowacja Martin Bajčičák
1997 Kanada Canmore Szwecja Per Elofsson Czechy Lukáš Bauer Czechy Martin Koukal
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Rosja Aleksiej Łuszkin Rosja Aleksandr Nikitienko Norwegia Krister Trondsen
1999 Austria Saalfelden Finlandia Jussi Ylimäki Norwegia Tore Ruud Hofstad Niemcy Jens Filbrich
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Niemcy René Reisshauer Rosja Wasilij Roczew Rosja Dmitrij Tyszkin
2001 Polska Karpacz Finlandia Sami Jauhojärvi Rosja Aleksiej Trusow Francja Benoît Chauvet
2002 Niemcy Schonach Estonia Aivar Rehemaa Rosja Maksim Bułgakow Norwegia Eivind Juul Pedersen
2003 Szwecja Sollefteå Norwegia Chris Jespersen Rosja Aleksiej Pietuchow Rosja Jewgienij Diemientjew
2004 Norwegia Stryn Rosja Anatolij Nieuczesow Szwajcaria Curdin Perl Niemcy Franz Göring
2005 Finlandia Rovaniemi Norwegia Petter Northug Finlandia Toni Närväinen Rosja Michaił Diewiatjarow
2006 Słowenia Kranj Norwegia Petter Northug Rosja Ilja Czernousow Czechy Martin Jakš
2007 Włochy Tarvisio Norwegia Eirik Kurland Olsen Norwegia Sjur Røthe Kanada Alex Harvey
2008 Włochy Malles Venosta Niemcy Philipp Marschall Rosja Piotr Siedow Kazachstan Andriej Gridin
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Rosja Piotr Siedow Rosja Raul Szakirzianow Norwegia Hans Christer Holund
2010 Niemcy Hinterzarten Rosja Piotr Siedow Rumunia Petrică Hogiu Norwegia Finn Hågen Krogh
2011 Estonia Otepää Niemcy Markus Weeger Rosja Konstantin Kulejew Finlandia Perttu Hyvärinen
2012 Turcja Erzurum Rosja Siergiej Ustiugow Rosja Artiom Malcew Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
2013 Czechy Liberec Rosja Dmitrij Rostowcew Rosja Artiom Malcew Rosja Aleksiej Czerwotkin
2014 Włochy Val di Fiemme Norwegia Eirik Sverdrup Augdal Rosja Aleksiej Czerwotkin Norwegia Johan Hoel
2015 Kazachstan Ałmaty Rosja Aleksiej Czerwotkin Rosja Iwan Jakimuszkin Rosja Dienis Spicow
2016 Rumunia Râșnov Rosja Iwan Jakimuszkin Norwegia Mattis Stenshagen Rosja Dienis Spicow
2017 Stany Zjednoczone Park City Rosja Władisław Wieczkanow Norwegia Thomas Helland Larsen Norwegia Harald Østberg Amundsen
2018 Szwajcaria Kandersteg Norwegia Harald Østberg Amundsen Norwegia Jon Rolf Skamo Hope Norwegia Jørgen Lippert
2019 Finlandia Lahti Włochy Luca del Fabro Norwegia Håvard Moseby Szwajcaria Cyril Fähndrich

Sprint[edytuj | edytuj kod]

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Rosja Siergiej Nowikow Czechy Oldřich Hakl Niemcy Dirk Klessen
2001 Polska Karpacz Niemcy Johannes Bredl Norwegia John Kristian Dahl Szwecja Fredrik Byström
2002 Niemcy Schonach Niemcy Johannes Bredl Austria Ulrich Eger Szwecja Fredrik Byström
2003 Szwecja Sollefteå Norwegia Johan Kjølstad Norwegia Erik Bakkejord Francja Sylvain Fanjas Claret
2004 Norwegia Stryn Szwecja Robin Bryntesson Finlandia Ville Verkama Austria Martin Stockinger
2005 Finlandia Rovaniemi Norwegia Even Sletten Norwegia Petter Northug Szwecja Emil Jönsson
2006 Słowenia Kranj Norwegia Petter Northug Niemcy Daniel Heun Rosja Anton Smirnow
2007 Włochy Tarvisio Rosja Iwan Iwanow Finlandia Martti Jylhä Norwegia Eirik Sæves
2008 Włochy Malles Venosta Szwecja Calle Halfvarsson Szwecja Jesper Modin Rosja Raul Szakirzianow
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Rosja Aleksandr Panżynski Norwegia Timo André Bakken Japonia Kohhei Shimizu
2010 Niemcy Hinterzarten Norwegia Tomas Northug Norwegia Pål Golberg Włochy Federico Pellegrino
2011 Estonia Otepää Rosja Siergiej Ustiugow Norwegia Sondre Turvoll Fossli Rosja Gleb Rietiwych
2012 Turcja Erzurum Rosja Siergiej Ustiugow Norwegia Sindre Bjørnestad Skar Norwegia Sondre Turvoll Fossli
2013 Czechy Liberec Niemcy Lennart Metz Rosja Wadim Korolew Norwegia Bjørn Vidar Suhr
2014 Włochy Val di Fiemme Francja Jean Tiberghien Szwecja Oskar Svensson Finlandia Joni Maki
2015 Kazachstan Ałmaty Norwegia Fredrik Riseth Rosja Aleksandr Bakanow Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2016 Rumunia Râșnov Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Korea Południowa Magnus Kim Włochy Giacomo Gabrielli
2017 Stany Zjednoczone Park City Niemcy Janosch Brugger Norwegia Petter Stakston Norwegia Herman Martens Meyer
2018 Szwajcaria Kandersteg Francja Tom Mancini Norwegia Jørgen Lippert Szwajcaria Valerio Grond
2019 Finlandia Lahti Rosja Aleksandr Tierientjew Norwegia Ansgar Evensen Norwegia Håkon Skaanes

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

rok miejsce złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977 Szwajcaria Sainte-Croix  ZSRR
Aleksandr Ponomariow
Leonid Olisin
Anatolij Iwanow
 NRD
Peter Anders
Gerald Freyer
Karsten Brandt
 Finlandia
Vesa Kulju
Antero Pietela
Eero Niskanen
1979 Kanada Mont-Sainte-Anne  ZSRR
Siergiej Ticzkow
Aleksandr Czajko
Aleksandr Kutukin
 Szwecja
Sven-Eric Danielsson
Jan Ottosson
Thomas Eriksson
 Norwegia
Pål Gunnar Mikkelsplass
Hans Erik Tofte
Martin Hole
1980 Szwecja Örnsköldsvik  ZSRR
Aleksandr Kozieł
Jurij Burłakow
Aleksandr Czajko
 Szwecja
Jan Ottosson
Gunde Svan
Lars-Göran Dahl
 Norwegia
Arne Vidar Olsen
Hans Erik Tofte
Pål Gunnar Mikkelsplass
1981 Niemcy Schonach  Norwegia
Reidar Bjørkli
Arild Monsen
Pål Gunnar Mikkelsplass
 Szwecja
Lars-Göran Dahl
Anders Larsson
Gunde Svan
 NRD
Uwe Bellmann
Stefan Schicker
Frank Schröder
1982 Austria Murau  Szwecja
Erik Östlund
Lars Håland
Gunde Svan
 Norwegia
Bjørn-Olav Norbye
Vegard Ulvang
Arild Monsen
 ZSRR
Andriej Astaszkin
Michaił Mumorcew
Władimir Smirnow
1983 Finlandia Kuopio  ZSRR
Andriej Astaszkin
Aleksandr Uszkalenko
Władimir Smirnow
 Norwegia
Terje Langli
Hans Christian Udnes
Vegard Ulvang
 NRD
Holger Bauroth
Michael Hermann
Uwe Wünsch
1984 Norwegia Trondheim  ZSRR
Giennadij Łazutin
Aleksandr Uszkalenko
Władimir Smirnow
 NRD
Uwe Leipold
Jens Lautner
Holger Bauroth
 Szwajcaria
Hanspeter Furger
Jeremias Wigger
Jürg Capol
1985 Szwajcaria Täsch  ZSRR
Jurij Tarasow
Leonid Turczin
Giennadij Łazutin
 Norwegia
Per-Kåre Jakobsen
Sturla Brørs
Terje Langli
 Austria
Alois Schwarz
Markus Gandler
Andre Blatter
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid  ZSRR
Andriej Kiriłłow
Giennadij Łazutin
Siergiej Kiczkin
 Norwegia
Erling Jevne
Tom Røsaasen
Erling Hagen
 Finlandia
Marko Mehtonen
Mika Kuusisto
Jari Räsänen
1987 Włochy Asiago  ZSRR
Andriej Kiriłłow
Kalikan Nagombajew
Gierman Karaczewski
 Szwecja
Anders Bergström
Johan Danielsson
Henrik Forsberg
 Włochy
Ugo Sartor
Andrea Del Fabbro
Silvio Fauner
1988 Austria Saalfelden  ZSRR
Maksim Kozłow
Andriej Warwarin
Gierman Karaczewski
 Włochy
Gianpiero Macario
Gaudenzio Godioz
Silvio Fauner
 Szwecja
Anders Bergström
Lars-Erik Ramström
Niklas Jonsson
1989 Norwegia Hamar  ZSRR
Igor Plesowskich
Władimir Isupow
Elmo Kassin
Andriej Kukrus
 NRD
Ronny Schubert
Bertram Seidel
Janko Neuber
Mario Möller
 Czechosłowacja
Tomáš Čáslavský
Martin Hušek
Milan Koutský
Karel Raabe
1990 Francja Les Saisies  NRD
Jens Dietel
Janko Neuber
Matthias Grünwald
Jens Neuber
 ZSRR
Wiktor Torczinski
Władimir Legotin
Walerij Rodochlebow
Walerij Rudienko
 RFN
Stefan Alraun
Michael Popp
Johann Mühlegg
Peter Schlickenrieder
1991 Niemcy Reit im Winkl  Norwegia
Odd-Bjørn Hjelmeset
Svein-Tore Samdal
Anders Eide
Thomas Alsgaard
 ZSRR
Michaił Artiuchow
Aleksiej Drobyczew
Walerij Rodochlebow
Siergiej Krianin
 Szwecja
Marcus Sonnefeldt
Johan Wiktorin
Dan Marsch
Morgan Göransson
1992 Finlandia Vuokatti  Szwecja
Daniel Gideonsson
John Vikman
Morgan Göransson
Mathias Fredriksson
 Finlandia
Lasse Pylväs
Mika Viitala
Kim Mustonen
Aki Partanen
 Włochy
Fabio Agostino
Reinhold Schwienbacher
Giorgio Di Centa
Cristian Zorzi
1993 Czechy Harrachov  Norwegia
Kjetil Juul Pedersen
Morten Aasebø
Remi Andersen
Tor Arne Hetland
 Szwecja
Thobias Fredriksson
Lars Carlsson
Fredrik Malmgren
Mathias Fredriksson
 Finlandia
Jarno Tyyskä
Mika Lindroos
Mauno Juola
Jani Talkkari
1994 Austria Breitenwang  Japonia
Takeshi Sato
Mitsuo Horigome
Masaaki Kōzu
Satoyuki Kaga
 Norwegia
Tore Bjonviken
Frode Jermstad
Håkon Loe Johansen
Tor Arne Hetland
 Szwecja
Magnus Eriksson
Thobias Fredriksson
Jörgen Brink
Henrik Eriksson
1995 Szwecja Gällivare  Włochy
Bruno Carrara
Pietro Broggini
Fabio Santus
Freddy Schwienbacher
 Rosja
Andriej Szlundikow
Michaił Iwanow
Roman Mironow
Grigorij Gutnikow
 Norwegia
Tore Bjonviken
Sindre Brurok
Ulf-Erik Johansen
Hallgeir Viken
1996 Włochy Asiago  Rosja
Witalij Dienisow
Michaił Iwanow
Wiktor Szutkin
Władimir Wilisow
 Włochy
Mirko Penasa
Bruno Carrara
Cristian Saracco
Fabio Santus
 Szwecja
Nicklas Jacobsson
Stefan Dahlsten
Tobias Långberg
Per Elofsson
1997 Kanada Canmore  Włochy
Biagio di Santo
Andrea Paluselli
Tullio Grandelis
Bruno Carrara
 Rosja
Tejmuraz Ouriatmkopeli
Michaił Iwanow
Aleksandr Nikitienko
Nikołaj Bolszakow
 Norwegia
Krister Trondsen
Roar Hjelmeset
Tore Ruud Hofstad
Arve Skåren
1998 Szwajcaria Sankt Moritz  Czechy
Norbert Pelc
Lukáš Havlin
Ondřej Bíman
Martin Koukal
 Norwegia
Krister Trondsen
Hans Leithe
Tore Ruud Hofstad
Brynjar Skjærli
 Włochy
Ivan Margaroli
Florian Kostner
Bruno Debertolis
Loris Frasnelli
1999 Austria Saalfelden  Niemcy
Jens Filbrich
René Reißhauer
Axel Teichmann
Ron Spanuth
 Szwecja
Mathias Almgren
Fredrik Persson
Andreas Karlsson
Fredrik Östberg
 Rosja
Aleksandr Ponomarow
Siergiej Nowikow
Jewgienij Stiepanow
Anatolij Stolarow
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro  Rosja
Wasilij Roczew
Dmitrij Pirogow
Jewgienij Stiepanow
Dmitrij Tyszkin
 Szwecja
Mathias Almgren
Niklas Karlsson
Johan Olsson
Mats Larsson
 Norwegia
Roger Aa Djupvik
Espen Harald Bjerke
Lars Bergerud
Espen Emanuelsen
2001 Polska Karpacz  Rosja
Nikołaj Pankratow
Pawieł Troszkin
Aleksiej Trusow
Jewgienij Diemientjew
 Finlandia
Johan Enlund
Sami Jauhojärvi
Jussi Ylimäki
Mikko Auvinen
 Norwegia
Roger Aa Djupvik
John Kristian Dahl
Øystein Solbjørg
Kristian Horntvedt
2002 Niemcy Schonach Konkurs został odwołany
2003 Szwecja Sollefteå  Rosja
Maksim Bułgakow
Artiom Norin
Jewgienij Diemientjew
Aleksiej Pietuchow
 Norwegia
Øystein Pettersen
Martin Johnsrud Sundby
Tord Asle Gjerdalen
Chris Jespersen
 Niemcy
Steve Ullmann
Stefan Kirchner
Franz Göring
Eric Schneider
2004 Norwegia Stryn  Kazachstan
Siergiej Czeriepanow
Aleksiej Połtoranin
Jewgienij Safonow
Jewgienij Koszewoj
 Niemcy
Steve Ullmann
Stefan Kirchner
Franz Göring
Erik Hänel
 Rosja
Wiaczesław Dwoskin
Anatolij Nieuczesow
Aleksander Parusow
Nikołaj Moriłow
2005 Finlandia Rovaniemi  Rosja
Michaił Diewiatjarow
Ilja Czernousow
Nikołaj Chochrjakow
Jegor Sorin
 Norwegia
Kjell-Christian Markset
Petter Northug
Ronny Andre Hafsås
Emil Hegle Svendsen
 Francja
Romain Vandel
Cyril Miranda
Maurice Manificat
Guilhem Alexandre
2006 Słowenia Kranj  Norwegia
Glenn Elvestad
Eirik Kurland Olsen
Eirik Sæves
Petter Northug
 Rosja
Nikołaj Moriłow
Jurij Winogradow
Andriej Parfionow
Ilja Czernousow
 Czechy
Aleš Razým
Jan Krška
Ondřej Horyna
Martin Jakš
2007 Włochy Tarvisio  Szwecja
Jesper Modin
Patrik Karlsson
Magnus Engström
Adam Johansson
 Rosja
Iwan Iwanow
Dmitrij Wasiljew
Jewgienij Garaniczew
Andriej Parfionow
 Austria
Markus Bader
Michael Reiter
Felizian Herburger
Johannes Dürr
2008 Włochy Malles Venosta  Rosja
Andriej Feller
Piotr Siedow
Jewgienij Garaniczew
Raul Szakirzianow
 Niemcy
Hannes Dotzler
Thomas Bing
Philipp Marschall
Tim Tscharnke
 Kazachstan
Giennadij Matwijenko
Witalij Aleksandrow
Andriej Gridin
Mark Starostin
2009 Francja Praz de Lys – Sommand  Rosja
Raul Szakirzianow
Piotr Siedow
Pawieł Wikulin
Andriej Kalsin
 Niemcy
Thomas Wick
Hannes Dotzler
Thomas Bing
Tim Tscharnke
 Norwegia
Øyvind Ytterhus Utengen
Hans Christer Holund
Finn Hågen Krogh
Tomas Northug
2010 Niemcy Hinterzarten  Norwegia
Didrik Tønseth
Pål Golberg
Tomas Northug
Finn Hågen Krogh
 Rosja
Gleb Rietiwych
Jewgienij Biełow
Aleksiej Wisienko
Piotr Siedow
 Niemcy
Thomas Wick
Lucas Bögl
Hannes Dotzler
Thomas Bing
2011 Estonia Otepää  Norwegia
Emil Iversen
Erik Bergfall Brovold
Mathias Rundgreen
Sindre Bjørnestad Skar
 Rosja
Gleb Rietiwych
Siergiej Ustiugow
Konstantin Kulejew
Dienis Katajew
 Finlandia
Sami Lähdemäki
Iivo Niskanen
Antti Ojansivu
Perttu Hyvärinen
2012 Turcja Erzurum  Rosja
Artiom Malcew
Jermił Wokujew
Dmitrij Rostowcew
Siergiej Ustiugow
 Kazachstan
Daulet Rachimbajew
Siergiej Małyszew
Nikita Tkaczenko
Roman Ragozin
 Norwegia
Sondre Turvoll Fossli
Martin Løwstrøm Nyenget
Håvard Solås Taugbøl
Sindre Bjørnestad Skar
2013 Czechy Liberec  Rosja
Aleksiej Czerwotkin
Artiom Malcew
Roman Tarasow
Dmitrij Rostowcew
 Norwegia
Bjørn Vidar Suhr
Simen Hegstad Krüger
Magne Haga
Håvard Solås Taugbøl
 Szwecja
Oskar Svensson
Marcus Ruus
Oscar Ivars
Rasmus Hornfeldt
2014 Włochy Val di Fiemme  Norwegia
Eivind Krane Heimdal
Petter Reistad
Johan Hoel
Eirik Sverdrup Augdal
 Francja
Richard Jouve
Valentin Chauvin
Jules Lapierre
Jean Tiberghien
 Rosja
Aleksandr Bakanow
Roman Kajgarodow
Jewgienij Wachruszew
Aleksiej Czerwotkin
2015 Kazachstan Ałmaty  Rosja
Aleksandr Bakanow
Iwan Jakimuszkin
Dienis Spicow
Aleksiej Czerwotkin
 Francja
Valentin Chauvin
Jules Lapierre
Jean Tiberghien
Louis Schwartz
 Norwegia
Johannes Høsflot Klæbo
Ole Jørgen Bruvoll
Audun Erikstad
Gaute Kvåle
2016 Rumunia Râșnov  Norwegia
Mattis Stenshagen
Vebjørn Hegdal
Jan Thomas Jenssen
Johannes Høsflot Klæbo
 Rosja
Aleksandr Bolszunow
Iwan Kiriłłow
Dienis Spicow
Iwan Jakimuszkin
 Francja
Jules Lapierre
Martin Collet
Hugo Lapalus
Camille Laude
2017 Stany Zjednoczone Park City  Norwegia
Herman Martens Meyer
Jon Rolf Skamo Hope
Harald Østberg Amundsen
Thomas Helland Larsen
 Rosja
Jegor Kazarinow
Kiriłł Kiliwniuk
Jarosław Ryboczkin
Władisław Wieczkanow
 Francja
Martin Collet
Camille Laude
Hugo Lapalus
Arnaud Chautemps
2018 Szwajcaria Kandersteg  Norwegia
Harald Østberg Amundsen
Jon Rolf Skamo Hope
Håvard Moseby
Jørgen Lippert
 Stany Zjednoczone
Luke Jager
Ben Ogden
Hunter Wonders
Gus Schumacher
 Rosja
Kiriłł Kiliwniuk
Siergiej Ardaszew
Jarosław Ryboczkin
Aleksandr Tierientjew
2019 Finlandia Lahti  Stany Zjednoczone
Luke Jager
Ben Ogden
Johnny Hagenbuch
Gus Schumacher
 Rosja
Jegor Trefiłow
Andriej Kuzniecow
Jarosław Jegoszin
Aleksandr Tierientjew
 Niemcy
Jakob Milz
Florian Knopf
Anian Sossau
Friedrich Moch

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚJ 2019

Miejsce Państwo złote
Gold medal with cup.svg
srebrne
Silver medal with cup.svg
brązowe
Bronze medal with cup.svg
ogółem
1.  Rosja 34 36 21 91
2.  Norwegia 34 28 31 93
3.  ZSRR 21 10 11 32
4.  Niemcy[1] 13 5 11 29
5.  Szwecja 12 17 13 42
6.  Włochy 6 8 9 23
7.  Finlandia 3 6 11 20
8.  Francja 3 3 5 11
9.  NRD 2 5 3 10
10.  Japonia 2 2 2 6
11.  Kazachstan 1 4 2 7
12.  Czechy 1 3 4 8
13.  Austria 1 2 3 6
14.  Stany Zjednoczone 1 1 0 2
15.  Czechosłowacja 1 0 2 3
16.  Bułgaria 1 0 0 1
 Estonia 1 0 0 1
18.  Słowacja 0 2 1 3
19.  Korea Południowa 0 2 0 2
20.  Szwajcaria 0 1 4 5
21.  Kanada 0 1 2 3
22.  Rumunia 0 1 0 1
23.  Polska 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Razem z RFN

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]