Biegi narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – kategoria juniorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata juniorek w biegach narciarskich są częścią mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Oficjalnie po raz pierwszy odbyły się w 1977 roku w szwajcarskim Sainte-Croix, a po roku przerwy, od 1979 roku odbywają się co roku. Mistrzostwa świata poprzedzone były mistrzostwami Europy (w których zawodnicy spoza Europy nie mogli startować), które rozgrywane były w latach 1968-1978.

Podczas pierwszej edycji w programie znalazły się indywidualny bieg krótki na 5 km oraz sztafeta w formacie 3x5 km. Od 1986 roku rozgrywane są indywidualne biegi długie. Od 1989 roku sztafety żeńskie odbywały się w formacie 4x5 km. Od 2000 roku rozgrywane są sprinty. W latach 2005–2018 biegi długie były rozgrywane jako biegi łączone 2x5 km. Kolejna zmiana miała miejsce w 2006 roku, kiedy ponownie zmieniono format sztafet. Od tego czasu żeńskie męskie rozgrywane są na dystansie 4×3,3 km.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Biegi krótkie[edytuj | edytuj kod]

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977 Szwajcaria Sainte-Croix Niemiecka Republika Demokratyczna Birgit Schreiber Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Zykowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Chamakowa
1979 Kanada Mont-Sainte-Anne Niemiecka Republika Demokratyczna Marlies Rostock Szwecja Carina Sandberg Niemiecka Republika Demokratyczna Carola Anding
1980 Szwecja Örnsköldsvik Norwegia Britt Pettersen Norwegia Ragnhild Bratberg Niemiecka Republika Demokratyczna Kerstin Jung
1981 Niemcy Schonach Norwegia Anne Jahren Norwegia Hanne Krogstad Niemiecka Republika Demokratyczna Gina Messner
1982 Austria Murau Norwegia Hanne Krogstad Włochy Manuela Di Centa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Romanowa
1983 Finlandia Kuopio Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Sacharowa Norwegia Hilde Pedersen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Romanowa
1984 Norwegia Trondheim Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Romanowa Norwegia Hilde Pedersen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Wołkowa
1985 Szwajcaria Täsch Szwecja Anna-Lena Fritzon Norwegia Marianne Dahlmo Niemiecka Republika Demokratyczna Gaby Nestler
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Trubicyna Norwegia Nina Østvold
1987 Włochy Asiago Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Bondariewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Trubicyna Norwegia Venke Hatleberg
1988 Austria Saalfelden Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Bondariewa Szwecja Ann-Marie Karlsson Włochy Stefania Belmondo
1989 Norwegia Hamar Włochy Stefania Belmondo Szwecja Kicki Eskilsson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Daniłowa
1990 Francja Les Saisies Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Daniłowa Czechosłowacja Iveta Zelingerová Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Kosmaczewa
1991 Niemcy Reit im Winkl Norwegia Siri Halle Czechosłowacja Kateřina Neumannová Finlandia Satu Lyytikäinen
1992 Finlandia Vuokatti Czechosłowacja Kateřina Neumannová Norwegia Bente Martinsen Szwecja Karin Säterkvist
1993 Czechy Harrachov Czechy Kateřina Neumannová Norwegia Eva Kjerstadmo Niemcy Katrin Apel
1994 Austria Breitenwang Rosja Irina Składniewa Finlandia Milla Jauho Rosja Olga Zamorozowa
1995 Szwecja Gällivare Rosja Natalja Masałkina Estonia Kristina Šmigun Rosja Olga Zamorozowa
1996 Włochy Asiago Finlandia Maija Puukilainen Estonia Kristina Šmigun Rosja Julija Czepałowa
1997 Kanada Canmore Estonia Kristina Šmigun Finlandia Mari Rauhala Finlandia Piia Tarvainen
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Estonia Katrin Šmigun Niemcy Claudia Künzel Czechy Zuzana Kocumová
1999 Austria Saalfelden Szwecja Lina Andersson Finlandia Pirjo Manninen Włochy Marianna Longa
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Rosja Jekatierina Sczastliwa Finlandia Pirjo Manninen Niemcy Evi Sachenbacher
2001 Polska Karpacz Szwecja Lina Andersson Finlandia Pirjo Manninen Szwecja Carin Holmberg
2002 Niemcy Schonach Francja Élodie Bourgeois-Pin Francja Cecile Storti Litwa Irina Terentjeva
2003 Szwecja Sollefteå Finlandia Mona-Liisa Malvalehto Rosja Jekatierina Woroncowa Rosja Jelena Płocka
2004 Norwegia Stryn Rosja Irina Chazowa Rosja Anna Sliepowa Rosja Walentina Nowikowa
2005 Finlandia Rovaniemi Rosja Natalja Iljina Rosja Julia Kolesniczenko Norwegia Betty Ann Bjerkreim Nilsen
2006 Słowenia Kranj Norwegia Astrid Jacobsen Czechy Eva Nývltová Szwecja Charlotte Kalla
2007 Włochy Tarvisio Szwecja Charlotte Kalla Norwegia Marthe Kristoffersen Norwegia Astrid Jacobsen
2008 Włochy Malles Venosta Norwegia Therese Johaug Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Niemcy Lucia Anger
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Szwecja Lisa Larsen Norwegia Hilde Lauvhaug
2010 Niemcy Hinterzarten Finlandia Krista Lähteenmäki Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Szwecja Hanna Brodin
2011 Estonia Otepää Norwegia Ragnhild Haga Norwegia Kari Øyre Slind Norwegia Heidi Weng
2012 Turcja Erzurum Rosja Natalja Żukowa Rosja Jelena Sobolewa Rosja Jelena Sierochwostowa
2013 Czechy Liberec Niemcy Victoria Carl Austria Teresa Stadlober Rosja Anastasija Siedowa
2014 Włochy Val di Fiemme Rosja Natalja Niepriajewa Szwecja Sofia Henriksson Rosja Anastasija Siedowa
2015 Kazachstan Ałmaty Niemcy Victoria Carl Rosja Anastasija Siedowa Rosja Natalja Niepriajewa
2016 Rumunia Râșnov Norwegia Marte Mæhlum Johansen Norwegia Lotta Udnes Weng Niemcy Antonia Fräbel
2017 Stany Zjednoczone Park City Szwecja Ebba Andersson Norwegia Marte Mæhlum Johansen Rosja Marija Istomina
2018 Szwajcaria Kandersteg Rosja Polina Niekrasowa Stany Zjednoczone Hailey Swirbul Finlandia Anita Korva
2019 Finlandia Lahti Szwecja Frida Karlsson Norwegia Helene Marie Fossesholm Finlandia Anita Korva

Biegi długie[edytuj | edytuj kod]

15 km w latach 1986-2004 i od 2019, 2x5 km w latach 2005-2018.

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Niemiecka Republika Demokratyczna Gaby Nestler Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Trubicyna
1987 Włochy Asiago Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Trubicyna Niemiecka Republika Demokratyczna Simone Greiner-Petter Szwecja Magdalena Wallin
1988 Austria Saalfelden Niemiecka Republika Demokratyczna Gabriele Hess Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Wezel Niemiecka Republika Demokratyczna Sylke Meyer
1989 Norwegia Hamar Włochy Stefania Belmondo Kanada Marie Josée Pepin Finlandia Mari Hietala
1990 Francja Les Saisies Niemiecka Republika Demokratyczna Gabriele Hess Czechosłowacja Soňa Mihoková Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Daniłowa
1991 Niemcy Reit im Winkl Niemcy Gabriele Hess Szwajcaria Barbara Mettler Norwegia Siri Halle
1992 Finlandia Vuokatti Rosja Olga Korniejewa Niemcy Anke Reschwamm Czechosłowacja Iveta Zelingerová
1993 Czechy Harrachov Rosja Irina Składniewa Rosja Julija Czepałowa Czechy Kateřina Neumannová
1994 Austria Breitenwang Rosja Julija Czepałowa Rosja Olga Zamorozowa Rosja Irina Składniewa
1995 Szwecja Gällivare Rosja Julija Czepałowa Estonia Kristina Šmigun Rosja Natalja Masałkina
1996 Włochy Asiago Rosja Julija Czepałowa Estonia Kristina Šmigun Finlandia Sanna Virtanen
1997 Kanada Canmore Estonia Kristina Šmigun Estonia Katrin Šmigun Rosja Tatjana Moroz
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Norwegia Hilde Glomsås Rosja Marina Łajska Estonia Katrin Šmigun
1999 Austria Saalfelden Czechy Zuzana Kocumová Estonia Katrin Šmigun Niemcy Evi Sachenbacher
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Niemcy Evi Sachenbacher Rosja Jekatierina Sczastliwa Finlandia Pirjo Manninen
2001 Polska Karpacz Finlandia Pirjo Manninen Szwecja Lina Andersson Szwajcaria Seraina Mischol
2002 Niemcy Schonach Rosja Jewgienija Krawcowa Norwegia Ellen Sandbakken Finlandia Mona-Liisa Malvalehto
2003 Szwecja Sollefteå Rosja Jekatierina Woroncowa Szwecja Maria Rydqvist Rosja Irina Chazowa
2004 Norwegia Stryn Rosja Irina Chazowa Niemcy Antje Dittrich Niemcy Marion Ruf
2005 Finlandia Rovaniemi Norwegia Marte Elden Rosja Olga Tiagaj Norwegia Betty Ann Bjerkreim Nilsen
2006 Słowenia Kranj Szwecja Charlotte Kalla Norwegia Betty Ann Bjerkreim Nilsen Czechy Eva Nývltová
2007 Włochy Tarvisio Norwegia Charlotte Kalla Norwegia Marte Monrad-Hansen Norwegia Therese Johaug
2008 Włochy Malles Venosta Norwegia Therese Johaug Francja Laure Barthélémy Szwecja Lisa Larsen
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Finlandia Krista Lähteenmäki Szwecja Hanna Brodin
2010 Niemcy Hinterzarten Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Norwegia Heidi Weng Norwegia Tuva Toftdahl Staver
2011 Estonia Otepää Norwegia Heidi Weng Norwegia Martine Ek Hagen Niemcy Helene Jacob
2012 Turcja Erzurum Słowenia Nika Razinger Słowenia Lea Einfalt Rosja Nadieżda Szuniajewa
2013 Czechy Liberec Austria Teresa Stadlober Rosja Nadieżda Szuniajewa Rosja Alisa Żambałowa
2014 Włochy Val di Fiemme Niemcy Sarah Schaber Rosja Alisa Żambałowa Szwecja Anna Dyvik
2015 Kazachstan Ałmaty Norwegia Sofie Nordsveen Hustad Niemcy Victoria Carl Szwecja Ebba Andersson
2016 Rumunia Râșnov Szwecja Ebba Andersson Niemcy Katharina Hennig Norwegia Tiril Udnes Weng
2017 Stany Zjednoczone Park City Norwegia Marte Mæhlum Johansen Szwecja Ebba Andersson Stany Zjednoczone Katharine Ogden
2018 Szwajcaria Kandersteg Szwecja Frida Karlsson Norwegia Lone Johansen Stany Zjednoczone Hailey Swirbul
2019 Finlandia Lahti Szwecja Frida Karlsson Norwegia Helene Marie Fossesholm Finlandia Anita Korva

Sprint[edytuj | edytuj kod]

rok miasto złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Finlandia Pirjo Manninen Rosja Jekatierina Sczastliwa Włochy Christina Kelder
2001 Polska Karpacz Finlandia Pirjo Manninen Norwegia Ingrid Narum Finlandia Kirsi Perälä
2002 Niemcy Schonach Finlandia Mona-Liisa Malvalehto Niemcy Nicole Fessel Norwegia Kjersti Nordberg
2003 Szwecja Sollefteå Niemcy Nicole Fessel Polska Justyna Kowalczyk Norwegia Christine Mathiesen
2004 Norwegia Stryn Norwegia Astrid Øvstedal Szwecja Ida Ingemarsdotter Rosja Walentina Nowikowa
2005 Finlandia Rovaniemi Norwegia Kari Vikhagen Gjeitnes Norwegia Astrid Jacobsen Szwecja Ida Ingemarsdotter
2006 Słowenia Kranj Norwegia Astrid Jacobsen Rosja Natalja Matwiejewa Norwegia Celine Brun-Lie
2007 Włochy Tarvisio Norwegia Astrid Jacobsen Szwecja Charlotte Kalla Niemcy Denise Herrmann
2008 Włochy Malles Venosta Francja Laure Barthélémy Francja Aurélie Dabudyk Niemcy Lucia Anger
2009 Francja Praz de Lys – Sommand Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Szwecja Hanna Brodin Norwegia Maiken Caspersen Falla
2010 Niemcy Hinterzarten Szwecja Hanna Brodin Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Norwegia Kari Øyre Slind
2011 Estonia Otepää Niemcy Lucia Anger Norwegia Kari Øyre Slind Norwegia Ragnhild Haga
2012 Turcja Erzurum Szwecja Stina Nilsson Szwecja Evelina Settlin Szwajcaria Christa Jäger
2013 Czechy Liberec Szwecja Stina Nilsson Niemcy Victoria Carl Rosja Jewgienija Oszczepkowa
2014 Włochy Val di Fiemme Szwecja Jonna Sundling Norwegia Lotta Udnes Weng Rosja Julija Biełorukowa
2015 Kazachstan Ałmaty Niemcy Victoria Carl Rosja Julija Biełorukowa Rosja Natalja Niepriajewa
2016 Rumunia Râșnov Norwegia Amalie Håkonsen Ous Norwegia Lotta Udnes Weng Szwecja Jenny Solin
2017 Stany Zjednoczone Park City Rosja Polina Niekrasowa Niemcy Antonia Fräbel Niemcy Coletta Rydzek
2018 Szwajcaria Kandersteg Szwecja Moa Lundgren Norwegia Kristine Stavås Skistad Szwecja Frida Karlsson
2019 Finlandia Lahti Norwegia Kristine Stavås Skistad Polska Monika Skinder Finlandia Anita Korva

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

rok miejsce złoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977 Szwajcaria Sainte-Croix  NRD
Marlies Rostock
Elvira Pechmann
Birgit Schreiber
 RFN
Regina Stoib
Susi Riermeier
Karin Jäger
 Norwegia
Tove-Grethe Solheim
Vigdis Kalmo
Kitty Dahl
1979 Kanada Mont-Sainte-Anne  NRD
Marlies Rostock
Carola Anding
Birgit Schreiber
 Szwecja
Eva Ludvigsson
Eva Lundqvist
Carina Sandberg
 ZSRR
Marina Maszanowa
Gulnur Miatorowa
Marija Tomasewicz
1980 Szwecja Örnsköldsvik  Norwegia
Ragnhild Bratberg
Grete Ingeborg Nykkelmo
Britt Pettersen
 Finlandia
Kirsi Hyvärinen
Merja Oinonen
Eija Hyytiäinen
 Szwecja
Eva Ludvigsson
Karin Lamberg-Skog
Stina Karlsson
1981 Niemcy Schonach  Norwegia
Nina Skeime
Anne Jahren
Hanne Krogstad
 NRD
Simone Butters
Beate Witscher
Gina Messner
 ZSRR
Julija Szamszurina
Łarisa Wasilczenko
Jelena Klimowa
1982 Austria Murau  Norwegia
Kari Syrdalen
Hanne Krogstad
Anne Jahren
 Finlandia
Tuulikki Pyykkönen
Marjo Matikainen
Jaana Savolainen
 NRD
Kerstin Seidel
Kerstin Moring
Steffi Messner
1983 Finlandia Kuopio  Finlandia
Marjo Matikainen
Jaana Savolainen
Riikka Salonen
 Norwegia
Ellen Lunde
Solveig Pedersen
Hilde Pedersen
 ZSRR
Anfisa Romanowa
Swietłana Nikitina
Swietłana Sacharowa
1984 Norwegia Trondheim  Norwegia
Marit Elveos
Bente Meisingseth
Hilde Pedersen
 ZSRR
Swietłana Nikitina
Tamara Wołkowa
Anfisa Romanowa
 NRD
Manuela Drescher
Silke Meyer
Antje Misersky
1985 Szwajcaria Täsch  ZSRR
Łarisa Pticyna
Lubow Jegorowa
Julija Szarkowa
 Szwecja
Magdalena Wallin
Marie-Helene Westin
Anna-Lena Fritzon
 NRD
Manuela Drescher
Gaby Nestler
Antje Misersky
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid  Norwegia
Marianne Myklebust
Nina Østvold
Trude Dybendahl
 ZSRR
Jelena Trubicyna
Lubow Jegorowa
Tatjana Bondariewa
 Szwecja
Ing-Marie Carlström
Anna-Karin Olander
Magdalena Wallin
1987 Włochy Asiago  ZSRR
Lilija Wasiljewa
Tatjana Bondariewa
Jelena Trubicyna
 NRD
Simone Greiner-Petter
Silke Braun
Heike Wezel
 Finlandia
Elina Tamminen
Sari Salminen
Jaana Hirvonen
1988 Austria Saalfelden  NRD
Sylke Meyer
Heike Wezel
Gabriele Hess
 ZSRR
Swietłana Michiejewa
Walentina Smirnowa
Tatjana Bondariewa
 Włochy
Laura Bettega
Lorella Baron
Stefania Belmondo
1989 Norwegia Hamar  ZSRR
Olga Daniłowa
Inessa Jarkowa
Natalja Zajewa
Jelena Grenros
 Szwecja
Anette Fanqvist
Karin Öhman
Annika Evaldsson
Kicki Eskilsson
 Czechosłowacja
Lenka Tučková
Eva Pradecková
Iveta Zelingerová
Soňa Mihoková
1990 Francja Les Saisies  ZSRR
Olga Daniłowa
Olga Kosmaczewa
Irina Pridannikowa
Walentina Smirnowa
 NRD
Katrin Apel
Steffi Kramer
Gabriele Hess
Ramona Henke
 Szwajcaria
Beatrice Schranz
Natascia Leonardi
Elvira Knecht
Barbara Mettler
1991 Niemcy Reit im Winkl  Norwegia
Bente Martinsen
Liv Paulsen
Cecilie Mjøen
Siri Halle
 ZSRR
Tatjana Podmazo
Irina Pridannikowa
Olga Korniejewa
Walentina Smirnowa
 Finlandia
Satu Lyytikäinen
Reija Linnamaa
Anne Törö
Jaana Ahonen
1992 Finlandia Vuokatti  Finlandia
Satu Salonen
Marianne Hyvärinen
Johanna Lindholm
Ann-Mary Ähtävä
 Czechosłowacja
Martina Chlumová
Kateřina Neumannová
Lucie Klusová
Iveta Zelingerová
 Szwecja
Annika Asklund
Sara Hugg
Elin Ek
Karin Säterkvist
1993 Czechy Harrachov  Norwegia
Natalja Masałkina
Olga Zamorozowa
Julija Czepałowa
Irina Składniewa
 Szwecja
Sara Akerström
Elin Ek
Sara Hugg
Anna Carin Olofsson
 Finlandia
Sari Koskinen
Satu Lyytikäinen
Annette Kullman
Johanna Lindholm
1994 Austria Breitenwang  Czechy
Jana Šaldová
Jana Rázlová
Kateřina Hanušová
Lucie Hanušová
 Japonia
Yukino Sato
Sumiko Yokoyama
Yuko Takeda
Midori Furusawa
 Włochy
Debora Pomare
Barbara Giacomuzzi
Roberta Tarter
Lara Peyrot
1995 Szwecja Gällivare  Rosja
Olga Zamorozowa
Natalja Masałkina
Jelena Rodina
Julija Czepałowa
 Czechy
Jana Šaldová
Marcela Kubištová
Kateřina Hanušová
Lucie Hanušová
 Finlandia
Virpi Kuitunen
Milla Jauho
Kati Sundqvist
Kati Pulkkinen
1996 Włochy Asiago  Rosja
Marina Łajska
Olga Szebołkina
Jelena Arbutowa
Julija Czepałowa
 Niemcy
Ramona Roth
Isabel Klaus
Sigrid Lang
Lena Erhard
 Finlandia
Anna Pienimäki
Maija Puukilainen
Salla Juntunen
Sanna Virtanen
1997 Kanada Canmore  Włochy
Marianna Longa
Saskia Santer
Arianna Follis
Lorenza Cosner
 Finlandia
Maija Puukilainen
Mari Rauhala
Piia Tarvainen
Salla Juntunen
 Norwegia
Hilde Glomsås
Marit Roaldseth
Hanne Pettersen Bjørnstad
Rønnaug Schei
1998 Szwajcaria Sankt Moritz  Szwecja
Lina Andersson
Jenny Olsson
Anna-Karin Strömstedt
Mariana Handler
 Finlandia
Krista Uusitalo
Jenni Suikka
Piia Tarvainen
Pirjo Manninen
 Rosja
Marina Łajska
Ludmiła Bołtniewa
Tatjana Wodołazowa
Olga Moskalenko
1999 Austria Saalfelden  Finlandia
Krista Uusitalo
Maija Saarinen
Aino-Kaisa Saarinen
Ron Spanuth
 Szwecja
Mathias Almgren
Fredrik Persson
Andreas Karlsson
Pirjo Manninen
 Norwegia
Marit Bjørgen
Gro Strandbråten
Jorunn Øye
Anja Veum
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro  Szwecja
Lina Andersson
Carin Holmberg
Sandra Hansson
Mariana Handler
 Rosja
Jewgienija Aleksjutina
Anastasija Kazakuł
Irina Iwanowa
Jekatierina Sczastliwa
 Norwegia
Marit Bjørgen
Kine Beate Bjørnås
Laila Selbæk
Vibeke Skofterud
2001 Polska Karpacz  Finlandia
Mona-Liisa Malvalehto
Heidi Sundberg
Riikka Sarasoja
Pirjo Manninen
 Niemcy
Verena Kleine
Kathrin Höfler
Anja Krellner
Stefanie Böhler
 Szwecja
Lina Andersson
Carin Holmberg
Maria Rydqvist
Hanna Forsberg
2002 Niemcy Schonach Konkurs został odwołany
2003 Szwecja Sollefteå  Rosja
Walentina Nowikowa
Jelena Płocka
Irina Chazowa
Jekatierina Woroncowa
 Finlandia
Reetta Jääskeläinen
Mona-Liisa Malvalehto
Hilla Herranen
Lotta Puttonen
 Szwecja
Julia Limby
Helena Kallander
Hanna Forsberg
Maria Rydqvist
2004 Norwegia Stryn  Rosja
Walentina Nowikowa
Anna Sliepowa
Natalja Iljina
Irina Chazowa
 Czechy
Eva Nývltová
Lenka Munclingerová
Petra Markelová
Ivana Janečková
 Niemcy
Antje Dittrich
Nadine Bachmann
Julia Swieder
Marion Ruf
2005 Finlandia Rovaniemi  Norwegia
Astrid Jacobsen
Caroline Tangen
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
Marte Elden
 Rosja
Olga Tiagaj
Julija Kolesniczenko
Natalja Iljina
Jewgienija Bazarnowa
 Czechy
Eliska Hajková
Martina Chrástková
Lenka Munclingerová
Eva Nývltová
2006 Słowenia Kranj  Norwegia
Ingunn Weltzien
Marit Liland Fredriksen
Marte Elden
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
 Szwecja
Emma Bergman
Anna Simberg
Anna Hansson
Charlotte Kalla
 Rosja
Nina Riusina
Łarisa Szajdurowa
Tatjana Morogowa
Swietłana Nikołajewa
2007 Włochy Tarvisio  Norwegia
Celine Brun-Lie
Therese Johaug
Marte Monrad-Hansen
Astrid Jacobsen
 Szwecja
Mia Eriksson
Eva Svensson
Anna Simberg
Charlotte Kalla
 Finlandia
Satu Annila
Kerttu Niskanen
Anne Kyllönen
Mari Laukkanen
2008 Włochy Malles Venosta  Norwegia
Celine Brun-Lie
Therese Johaug
Ingvild Flugstad Østberg
Marthe Kristoffersen
 Szwecja
Hanna Brodin
Therese Svensson
Lisa Larsen
Hanna Falk
 Finlandia
Johanna Heinanen
Kerttu Niskanen
Satu Annila
Krista Lähteenmäki
2009 Francja Praz de Lys – Sommand  Norwegia
Maiken Caspersen Falla
Marthe Kristoffersen
Hilde Lauvhaug
Ingvild Flugstad Østberg
 Szwecja
Hanna Brodin
Emma Wiken
Lisa Larsen
Hanna Falk
 Niemcy
Karolin Wilhelm
Lucia Anger
Monique Siegel
Hanna Brodin
2010 Niemcy Hinterzarten  Norwegia
Kari Øyre Slind
Heidi Weng
Tuva Toftdahl
Ingvild Flugstad Østberg
 Finlandia
Maria Grundvall
Marjaana Pitkänen
Tanja Kauppinen
Krista Lähteenmäki
 Szwecja
Maria Nordström
Lisa Larsen
Madelaine Thorn
Thomas Bing
2011 Estonia Otepää  Norwegia
Ragnhild Haga
Martine Ek Hagen
Heidi Weng
Kari Øyre Slind
 Rosja
Jelena Sierochwostowa
Anna Sczerbinina
Anna Nieczajewska
Jelena Sobolewa
 Niemcy
Lucia Anger
Theresa Eichhorn
Helene Jacob
Hanna Kolb
2012 Turcja Erzurum  Rosja
Jelena Sierochwostowa
Natalja Żukowa
Nadieżda Szuniajewa
Jelena Sobolewa
 Szwecja
Evelina Settlin
Sofia Henriksson
Jonna Sundling
Stina Nilsson
 Słowenia
Anja Eržen
Anamarija Lampič
Lea Einfalt
Nika Razinger
2013 Czechy Liberec  Szwecja
Julia Svan
Sofia Henriksson
Jonna Sundling
Stina Nilsson
 Rosja
Alisa Żambałowa
Natalja Niepriajewa
Anastasija Siedowa
Nadieżda Szuniajewa
 Niemcy
Laura Gimmler
Katharina Hennig
Julia Belger
Victoria Carl
2014 Włochy Val di Fiemme  Szwecja
Anna Dyvik
Sofia Henriksson
Jonna Sundling
Maja Dahlqvist
 Rosja
Alisa Żambałowa
Julija Biełorukowa
Anastasija Siedowa
Natalja Niepriajewa
 Norwegia
Lovise Heimdal
Ingeranne Strøm Nakstad
Tiril Udnes Weng
Lotta Udnes Weng
2015 Kazachstan Ałmaty  Norwegia
Tiril Udnes Weng
Julie Myhre
Sofie Nordsveen Hustad
Lotta Udnes Weng
 Rosja
Jana Kirpiczenko
Natalja Niepriajewa
Anastasija Siedowa
Julija Biełorukowa
 Niemcy
Nadine Herrmann
Katharina Hennig
Sofie Krehl
Victoria Carl
2016 Rumunia Râșnov  Szwecja
Emma Ribom
Elina Rönnlund
Ebba Andersson
Jenny Solin
 Norwegia
Amalie Håkonsen Ous
Marte Mæhlum Johansen
Tiril Udnes Weng
Lotta Udnes Weng
 Rosja
Polina Niekrasowa
Aleksandra Gołubicka
Jana Kirpiczenko
Olga Kuczeruk
2017 Stany Zjednoczone Park City  Rosja
Polina Niekrasowa
Lidija Durkina
Anna Żeriebiatjewa
Marija Istomina
 Włochy
Martina Bellini
Anna Comarella
Francesca Franchi
Cristina Pittin
 Stany Zjednoczone
Hailey Swirbul
Julia Kern
Hannah Halvorsen
Katharine Ogden
2018 Szwajcaria Kandersteg  Niemcy
Alexandra Danner
Celine Mayer
Lisa Lohmann
Anna-Maria Dietze
 Rosja
Polina Niekrasowa
Hristina Matsokina
Nina Dobotołkina
Maja Jakunina
 Szwecja
Tua Dahlgren
Frida Karlsson
Alicia Persson
Johanna Hagström
2019 Finlandia Lahti  Norwegia
Kristin Austgulen Fosnæs
Astrid Stav
Helene Marie Fossesholm
Kristine Stavås Skistad
 Rosja
Anastasija Falejewa
Kristina Kuskowa
Wieronika Stiepanowa
Anna Gruchwina
 Szwecja
Louise Lindström
Frida Karlsson
Tilde Baangman
Linn Svahn

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚJ 2019

Miejsce Państwo złote
Gold medal with cup.svg
srebrne
Silver medal with cup.svg
brązowe
Bronze medal with cup.svg
ogółem
1.  Norwegia 41 31 24 96
2.  Rosja 23 23 26 69
3.  Szwecja 21 23 20 64
4.  Finlandia 11 12 18 41
5.  ZSRR 11 8 11 30
6.  Niemcy[1] 9 12 15 37
7.  NRD 8 5 8 21
8.  Estonia 3 6 1 10
9.  Czechy 3 3 4 10
10.  Włochy 3 2 5 10
11.  Francja 2 3 0 5
12.  Czechosłowacja 1 4 2 7
13.  Słowenia 1 1 1 3
14.  Austria 1 1 0 2
15.  Polska 0 2 0 2
16.  Stany Zjednoczone 0 1 3 4
 Szwajcaria 0 1 3 4
18.  Japonia 0 1 0 1
 Kanada 0 1 0 1
20.  Litwa 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Razem z RFN

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]