Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Data założenia 1992
Typ niepubliczna
Państwo  Polska
Adres Nadbrzeżna 12
43-300 Bielsko-Biała
Rektor dr Jerzy Chrystowski
Członkostwo Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM,
Stowarzyszenie na Rzecz Jakości Kształcenia w Uczelniach Niepaństwowych STARS,
Business Centre Club
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza
Ziemia49°49′37,5″N 19°03′05,0″E/49,827083 19,051389
Strona internetowa

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza – utworzona w 1996 r. (z połączenia Bielskiej Szkoły Biznesu oraz Prywatnej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. J. Tyszkiewicza) uczelnia niepubliczna z siedzibą w Bielsku-Białej, prowadząca studia I stopnia na kierunkach: kosmetologia i architektura wnętrz. Jest wpisana do rejestru uczelni niepaństwowych pod numerem 94. Jej siedziba mieści się w budynku przy ul. Nadbrzeżnej 12.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia powstała 9 lipca 1996 r. z połączenia istniejącej od 1993 r. Bielskiej Wyższej Szkoły Biznesu oraz założonej w 1992 r. Prywatnej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. J. Tyszkiewicza. Początkowo nosiła ona nazwę Bielska Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza i kształciła na dwóch kierunkach: informatyka oraz zarządzanie i marketing.

W 1997 r. BWS została współorganizatorem bielskich Targów Edukacyjnych. Rok później uzyskała przyznawaną przez SEM Forum akredytację „Znaku jakości” dla programu licencjackiego na kierunku zarządzanie i marketing. Uruchomiono wówczas także na kierunku informatyka specjalność inżynieria oprogramowania oraz podpisano umowy z Wyższą Szkołą Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie i Wyższą Szkołą Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu o wymianie studentów oraz drożności na studia magisterskie. Rok później podpisane zostały umowy o współpracy umożliwiającej wymianę doświadczeń, kadry i studentów z nowosądecką WSB-NLU i nieistniejącą już poznańską Wyższą Szkołą Sztuki Stosowanej.

W roku 2000 uczelnia uzyskała grant z Komitetu Badań Naukowych na organizację w Bielsku-Białej imprezy naukowej „Festiwal Nauki” prezentującej osiągnięcia naukowe i dydaktyczne placówek oświatowych, kulturalnych i szkolnictwa wyższego regionu. W tym samym czasie uczelnia stała się członkiem Business Centre Club oraz nawiązała kontakty z Uniwersytetem Walijskim, których celem ma być uzyskanie brytyjskiej akredytacji dla programów oferowanych przez BWS. W 2001 r. podpisano umowę z Cisco Networking Academy oraz firmami Microsoft i Novell, w celu „umożliwienia zdobycia przez studentów nowych umiejętności praktycznych potwierdzonych stosownymi międzynarodowymi certyfikatami” oraz otwarto Centrum Informatyki.

W 2002 r. Uniwersytet Walijski dokonał walidacji programów BWS. Uczelnia uzyskała uprawnienia do wydawania dyplomów brytyjskich z tytułami Bachelor of Arts (Honours) na zarządzaniu i marketingu, Bachelor of Science (Honours) na informatyce oraz Master of Arts w animacji komputerowej na dwuletnim programie studiów podyplomowych zainaugurowanych rok później. International Education Society przyznało jej wyższy stopień jakości A. W 2003 r. uczelnia została odznaczona „Medalem Europejskim” przyznawanym przez Urząd Integracji Europejskiej i Business Centre Club oraz „Złotą Odznaką” Regionalnego Śląskiego Klubu Biznesu za „ścisłą i owocną współpracę przy organizowaniu konferencji tematycznych dla firm regionalnych oraz promocję etycznych zachowań w środowisku lokalnych przedsiębiorców”.

W 2005 r. poszerzono listę specjalności na kierunku zarządzanie i marketing, przemianowanym od października 2006 na zarządzanie. W 2006 r. uruchomiono nowy kierunek studiów – architektura krajobrazu.

W 2007 r. zmieniono nazwę uczelni na obecną, Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza. Powodem tej decyzji była „coraz bogatsza oferta edukacyjna i otwieranie nowych kierunków”. Rok później uruchomiono kierunek architektura wnętrz, a w 2009 r. – kosmetologia. W 2008 r. zmianie uległa także siedziba uczelni – z budynku przy al. Armii Krajowej w dzielnicy Olszówka do budynku przy ul. Nadbrzeżnej w śródmieściu.

Kierunki nauczania[edytuj | edytuj kod]

 • Zarządzanie (licencjackie trzyletnie), w skład którego wchodzą trzy specjalności:
  • Grafika komputerowa w reklamie
  • Manager obiektu Wellness i SPA
  • Innowacyjna komunikacja firmy z otoczeniem
 • Architektura wnętrz (licencjackie trzyipółletnie)
 • Kosmetologia (licencjackie trzyletnie), w skład którego wchodzą trzy specjalności:
  • Odnowa biologiczna
  • Wizaż i kreowanie wizerunku
  • Trener zdrowego stylu życia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]