Bill Graham (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy kanadyjskiego polityka. Zobacz też: inne osoby o tym samym nazwisku.
Bill Graham
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1939
Montreal
Lider opozycji w Kanadzie
Okres od 7 lutego 2006
do 2 grudnia 2006
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Stephen Harper
Następca Stéphane Dion
Minister spraw zagranicznych Kanady
Okres od 2002
do 2004
Poprzednik John Manley
Następca Pierre Pettigrew

William C. Graham, Bill Graham (ur. 17 marca 1939 w Montrealu) – kanadyjski polityk, minister spraw zagranicznych, minister obrony, członek Liberalnej Partii Kanady.

Studiował na uniwersytetach w Toronto i Paryżu, gdzie obronił doktorat z prawa. Prowadził prywatną praktykę prawniczą, następnie pracował jako wykładowca na uniwersytecie w Montrealu i uniwersytecie McGill (także w Montrealu). W 1993 został po raz pierwszy wybrany do parlamentu z ramienia Partii Liberalnej, zajmował się jako deputowany problematyką polityki zagranicznej i międzynarodowych stosunków gospodarczych.

W styczniu 2002 został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Jeana Chrétiena, zastępując Johna Manleya. Zachował tekę w rządzie Paula Martina, utworzonym w grudniu 2003. Po wyborach parlamentarnych w czerwcu 2004 przeszedł na stanowisko ministra obrony (w miejsce Davida Pratta). Jednocześnie był nieprzerwanie wybierany do parlamentu (1997, 2000, 2004, 2006).

Po porażce liberałów w wyborach parlamentarnych w styczniu 2006 utracił miejsce rządowe. Pozostał natomiast w parlamencie i został tymczasowym liderem opozycji.

Żonaty, ma dwoje dzieci. Nosi tytuły członka Tajnej Rady Królowej ds. Kanady oraz radcy królowej.