Bitwa morska w Cieśninie Messyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa morska w Cieśninie Messyńskiej
Wojna Oktawiana z Sekstusem Pompejuszem 3836 p.n.e.
Ilustracja
Cieśnina Messyńska
Czas 38 p.n.e.
Miejsce Cieśnina Messyńska
Terytorium Morze Adriatyckie
Wynik zwycięstwo floty Sekstusa Pompejusza
Strony konfliktu
flota Oktawiana Augusta flota Sekstusa Pompejusza
Dowódcy
Oktawian, Kornificjusz Sekstus Pompejusz,
Demochares
Siły
100 okrętów 150 okrętów
Straty
połowa floty kilka jednostek
brak współrzędnych

Bitwa morska w Cieśninie Messyńskiej – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 38 p.n.e. między flotą Oktawiana, a flotą Sekstusa Pompejusza.

Po bitwie morskiej pod Kyme eskadra Democharesa wpłynęła do Messany, gdzie połączyła się z flotą Sekstusa Pompejusza. W rejon ten popłynęła też flota Oktawiana. Gdy tylko okręty te znalazły się w zasięgu wzroku Sekstusa, dał on rozkaz do ataku na flotę Oktawiana, spychając ją w kierunku skał. W zamieszaniu wiele jednostek Oktawiana rozbiło się na skałach, a on sam zmuszony był zejść na ląd. Jeden z jego dowódców Kornificjusz nie zamierzał się jednak poddać, rozpoczynając atak na przeciwnika. W wyniku tego ataku zdobył nawet okręt Democharesa, zmuszając dowódcę floty Sekstusa do przejścia na inny okręt[1].

W trakcie toczonych walk w rejon walk wpłynęły okręty Kalwizjusza Sabinusa oraz Menodorosa, powracające spod Kyme, które uratowały Oktawiana przed całkowitą klęską. Widząc nadchodzącego przeciwnika, Sekstus nakazał wycofać się, a zapadająca noc zakończyła bitwę. Straty Oktawiana to prawie połowa floty, Sekstus stracił kilka jednostek[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazda 2008 ↓, s. 157.
  2. Gazda 2008 ↓, s. 157–158.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]