Bitwa nad rzeką Salsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad rzeką Salsu
wojna chińsko-koreańska (598–614)
Ilustracja
Czas 612
Miejsce rzeka Salsu, obecnie Ch'ŏngch'ŏn-gang
Terytorium Korea
Wynik zwycięstwo Koreańczyków
Strony konfliktu
Goguryeo Chiny (dynastia Sui)
Dowódcy
Ŭlchi Mun Dŏk Yu Zhongwen,
Yuwen Shu
Siły
mniejsze od przeciwnika 300 000
Straty
? prawie wszyscy
brak współrzędnych

Bitwa nad rzeką Salsu (chiń. 薩水之戰) – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 612 w trakcie wojny między Chinami Sui a Koreą.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

W 612 cesarz chiński Sui Yangdi na czele armii opisywanej jako ponad milionowa (co jest z pewnością przesadą[1]) oraz silnej floty wyruszył na podbój koreańskiego królestwa Goguryeo. Koreańczycy dowodzeni przez generała Ulchi Mun-doka, spodziewając się ataku zajęli stanowiska na półwyspie Liaodong, powstrzymując pochód armii chińskiej na kilka miesięcy nad rzeką Liao.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Armia chińska, operując z dala od baz zaopatrzeniowych znalazła się w trudnej sytuacji. Cesarz zdecydował nie czekać na upadek twierdz nad Liao, lecz zaatakować bezpośrednio stolicę Goguryeo – Pjongjang. Generał Yuwen Shu doradzał wycofanie, ale Yu Zhongwen podjął atak na Pjongjang. Dotarł w pobliże miasta, ale nie udało mu się go zdobyć; nie nawiązał też kontaktu z chińską flotą, która czekała przy brzegu z zaopatrzeniem. Chińczycy rozpoczęli odwrót, nękani przez siły koreańskie. W połowie sierpnia, podczas przeprawy przez rzekę Salsu (obecnie Ch'ŏngch'ŏn-gang) wpadli w pułapkę Koreańczyków i zostali rozgromieni[1]. Straty mogły wynieść nawet 300 tys. żołnierzy[2]. Z całej armii zostało zaledwie 2700 żołnierzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b David A. Graff: Medieval Chinese Warfare, 300 – 900. London and New York: Routledge, 2002, s. 150-151. ISBN 0-415-23954-0.
  2. Tony Jaques: Dictionary of Battles and Sieges: A Guide to 8,500 Battles from Antiquity through the Twenty-first Century. London: Greenwood Press, 2007, s. 889-890. ISBN 0-313-33536-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-press, Warszawa 2004.