Bitwa nad rzeką Salsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad rzeką Salsu
wojna chińsko-koreańska (598–614)
Ilustracja
Ŭlchi Mun Dŏk
Czas 612
Miejsce rzeka Salsu, obecnie Ch'ŏngch'ŏn-gang
Terytorium Korea
Wynik zwycięstwo Koreańczyków
Strony konfliktu
Goguryeo Chiny (dynastia Sui)
Dowódcy
Ŭlchi Mun Dŏk Yu Zhongwen,
Yuwen Shu
Siły
ok. 300 000
Straty
prawie wszyscy
brak współrzędnych

Bitwa nad rzeką Salsu (chiń. 薩水之戰) – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 612 w trakcie wojny między Chinami Sui a Koreą.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

W 612 cesarz chiński Sui Yangdi na czele armii opisywanej jako ponad milionowa (co jest z pewnością przesadą[1]) oraz silnej floty wyruszył na podbój koreańskiego królestwa Goguryeo. Koreańczycy dowodzeni przez generała Ulchi Mun-doka, spodziewając się ataku zajęli stanowiska na półwyspie Liaodong, powstrzymując pochód armii chińskiej na kilka miesięcy nad rzeką Liao.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Armia chińska, operując z dala od baz zaopatrzeniowych znalazła się w trudnej sytuacji. Cesarz zdecydował nie czekać na upadek twierdz nad Liao, lecz zaatakować bezpośrednio stolicę Goguryeo – Pjongjang. Generał Yuwen Shu doradzał wycofanie, ale Yu Zhongwen podjął atak na Pjongjang. Dotarł w pobliże miasta, ale nie udało mu się go zdobyć; nie nawiązał też kontaktu z chińską flotą, która czekała przy brzegu z zaopatrzeniem. Chińczycy rozpoczęli odwrót, nękani przez siły koreańskie. W połowie sierpnia, podczas przeprawy przez rzekę Salsu (obecnie Ch'ŏngch'ŏn-gang) wpadli w pułapkę Koreańczyków i zostali rozgromieni[1]. Straty mogły wynieść nawet 300 tys. żołnierzy[2]. Z całej armii zostało zaledwie 2700 żołnierzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b David A. Graff: Medieval Chinese Warfare, 300 – 900. London and New York: Routledge, 2002, s. 150-151. ISBN 0-415-23954-0.
  2. Tony Jaques: Dictionary of Battles and Sieges: A Guide to 8,500 Battles from Antiquity through the Twenty-first Century. London: Greenwood Press, 2007, s. 889-890. ISBN 0-313-33536-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-press, Warszawa 2004.