Bitwa nad rzeką Teleżyną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad rzeką Teleżyną (Telaien)
wojna o tron mołdawski 1653
Ilustracja
Mateusz Basarab
Czas 26 maja 1653
Miejsce rzeka Teleżyna (Telaien), koło Soplei, Rumunia
Terytorium Rumunia
Wynik zwycięstwo wojsk kozacko-mołdawskich
Strony konfliktu
Kozacy
Mołdawia
Wołosi
Dowódcy
Tymofiej Chmielnicki, Bazyli Lupu Diicu Buiescu
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych
Wojna o tron mołdawski

Popricani - Tecuci - Focsani - Teleżyna - Fintą

Bitwa nad rzeką Teleżyną – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 26 maja 1653 r. w trakcie wojny o tron mołdawski (1653).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Na wieść o porażce wojskDiicu Buicescu(rum.) w bitwie pod Focsani, hospodar wołoski Mateusz Basarab nakazał odwrót. Uchodzące wojska Diicu Buiescu znalazły się wkrótce w straży tylnej wojsk wołoskich. Dnia 26 maja nad rzeką Teleżyną (Telaien) pod miejscowością Soplea zostały one doścignięte przez straż przednią wojsk kozacko-mołdawskich, którą dowodził Bazyli Lupu. Doszło do potyczki, podczas której wojska wołoskie osłaniały odwrót piechoty. Atak Mołdawian Bazylego Lupu, zmusił w końcu Wołochów do ucieczki. Na pozostających na placu boju Semenów uderzyli wkrótce Kozacy Tymofieja Chmielnickiego zmuszając ich do odwrotu. Obie strony ostrzeliwały się w terenie zalesionym, po czym Semeni wycofali się w gęste zarośla nad rzeką Prahova. Tutaj przeczekali do wieczora a nocą pod osłoną ciemności przeprawiwszy się przez rzekę dotarli do obozu pod Fintą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Źródło: Tomasz Ciesielski: Od Batohu do Żwańca. Wojna na Ukrainie, Podolu i o Mołdawię 1652–1653, wyd. Inforteditions, Zabrze 2007.