Bitwa pod Atlantą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Atlantą
Wojna secesyjna
Ilustracja
Czas 22 lipca 1864
Miejsce blisko Atlanty
Terytorium Ameryka Północna
Wynik zdecydowane zwycięstwo Unii
Strony konfliktu
Unia Konfederacja
Dowódcy
William T. Sherman, James B. McPherson John B. Hood
Siły
Armii Mississippi Armia Tennessee
Straty
3 641 8 499
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa lokalizacyjna Ameryki Północnej
miejsce bitwy
miejsce bitwy
33°44′45″N 84°20′56″W/33,745900 -84,348800
Kampania atlancka

Rocky Face RidgeResacaAdairsvilleNew Hope ChurchPickett’s MillDallasKolb’s FarmKennesaw MountainMariettaNoonday CreekPace’s FerryPeachtree CreekAtlantaEzra ChurchBrown’s MillUtoy CreekDalton (II)Lovejoy’s StationJonesborough

Bitwa pod Atlantą – starcie zbrojne, które miało miejsce 22 lipca 1864, pod miastem Atlanta w stanie Georgia w USA w trakcie wojny secesyjnej.

Przebieg bitwy[edytuj | edytuj kod]

Po bitwie pod Peachtree Creek generał John Hood zdecydował się zaatakować armię Unii pod dowództwem generała majora Williama Shermana. Nocą wycofał swoją armię z zewnętrznej linii obrony Atlanty na wewnętrzną, chcąc skusić Shermana do ataku. Jednocześnie wysłał korpus generała Williama Hardee'go 15 mil na wschód od miasta aby wyszedł na lewą flankę i tyły wojsk Unii.

Kawaleria generała Wheelera operowała na liniach zaopatrzenia Shermana a korpus generała Franka Cheathama pozostawiony w Atlancie miał zaatakować centrum wojsk Unii. Jednak Hood przeliczył się co do czasu marszu ponieważ korpus generała Hardee'go nie mógł zaatakować przed popołudniem. Pomimo, że Hood na razie przechytrzył Shermana, generał James McPherson był zaniepokojony o swoją lewą flankę i wysłał tam rezerwy – XVI Korpus Armijny.

Dwie dywizje Hooda zaatakowały oddziały Unii, ale zostały odparte. Konfederacki atak utknął. W tym samym czasie konfederacki strzelec wyborowy zastrzelił gen. McPhersona, który obserwował pole bitwy. Konfederaci kontynuowali atak, ale zostali powstrzymani.

Około 4 po południu korpus Cheathama przełamał linie Unii pod Hurt House, ale Sherman zgromadził 20 dział na pagórku obok swojego punktu dowodzenia, które ostrzelały konfederatów i powstrzymały ich atak. XV korpus armijny Generała Majora Johna Logana rozpoczął kontratak który uratował linie Armii Unii. Unioniści utrzymali pozycję, natomiast Hood poniósł ciężkie straty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]