Bitwa pod Ballynahinch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ballynahinch
Rewolucja irlandzka
ilustracja
Czas 12-13 czerwca 1798
Miejsce Ballynahinch
Wynik zwycięstwo wojsk brytyjskich
Strony konfliktu
Irlandzcy rebelianci Wielka Brytania
Lokalna milicja
Dowódcy
Henry Munro Generał Nugent
Siły
4 000 2 000
Straty
400 40
Położenie na mapie Irlandii Północnej
Mapa konturowa Irlandii Północnej, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
54°24′39,6″N 5°53′42,0″W/54,411000 -5,895000

Bitwa pod Ballynahinch – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie rewolucji irlandzkiej, na obrzeżach miasta Ballynahinch w dniach 12–13 czerwca 1798 roku pomiędzy rebeliantami irlandzkimi a wojskami brytyjskimi oraz milicją z Monaghan.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Dowódcą sił irlandzkich był pochodzący z Lisburn Henry Munro, Irlandczyk oraz członek Zjednoczenia Irlandzkiego bez doświadczenia wojskowego. Munro objął dowództwo po tym jak 5 czerwca oddziały brytyjskie aresztowały Williama Steel Dicksona. 9 czerwca, po zwycięstwie rebeliantów pod Saintfield, Munro i jego oddział dołączyli do reszty rebeliantów w okolicach Ballynahinch – ich siły były oceniane na ponad 4 000 ludzi. W odpowiedzi siły brytyjskie w sile około 2000 żołnierzy wyruszyły z Belfastu i Downpatrick w celu starcia z rebeliantami.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Bitwa rozpoczęła się w nocy 12 czerwca, kiedy to Brytyjczycy zajęli dwa okalające Ballynahinch wzgórza oraz rozpoczęli ostrzał artyleryjski miasta. Wkrótce po tym irlandzcy oficerowie próbowali wywrzeć presję na Munro, aby ten rozpoczął nocny atak na pozycje brytyjskie. Mimo próśb swoich oficerów, Munro odmówił wykonania ataku. Konsekwencją tej decyzji było rozczarowanie wielu walczących rebeliantów, którzy rozpierzchli się po swych pozycjach.

Wraz z nastaniem świtu Irlandczycy zaatakowali pozycje brytyjskie, odnosząc nawet pewne sukcesy. Mimo tego siły rebelianckie zagubiły się na polu walki, próbując następnie chaotycznie wycofać się na swoje pozycje. Brytyjczycy, widząc zaistniałą sytuację, dokonali przegrupowania swoich sił i zamienili odwrót rebeliantów w masakrę, wygrywając tym samym bitwę.

Starty po stronie irlandzkiej były wysokie i są oceniane na ponad 400 zabitych. Brytyjczycy w walce stracili około 40 żołnierzy[1]. Po bitwie Henry Munro został wzięty do niewoli, a następnie 16 czerwca powieszony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nugent, report to Dublin Castle 14th June 1798

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]