Bitwa pod Chorą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Chorą
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Prowincja Oruzgan na mapie Afganistanu
Czas 15 czerwca - 19 czerwca 2007
Miejsce Oruzgan, Afganistan
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciw Talibom
Wynik zwycięstwo sił ISAF
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie

Flag of Jihad.svg Al-Ka’ida

Dowódcy
Holandia Hans van Griensven
Holandia Rob Querido
Holandia Larry Hamers
Talibowie Mutalib †
Talibowie Ismael †
Siły
około 700 żołnierzy nieznane,
szacunkowo kilkuset bojowników
Straty
2 zabitych holenderskich żołnierzy, 1 amerykański i 16 afgańskich, ponadto 65 zabitych cywilów 71
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
32°51′10″N 66°05′05″E/32,852778 66,084722

Bitwa pod Chorą – odbyła się w dniach 15 czerwca19 czerwca 2007, w prowincji Oruzgan pod miejscowością Chora. Walka toczyła się między siłami ISAF: Stany Zjednoczone, Holandia, Australia i wspomagającą milicją afgańską, a talibami.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

15 czerwca

W piątek wieczorem 15 czerwca odbyła się wymiana ognia w okolicach Chory. Przed południem tego dnia holenderski konwój w Tarin Kowt został zaatakowany przez zamachowca-samobójcę. Zabity został wówczas jeden holenderski żołnierz – Timo Smeehuijzen i kilku afgańskich cywilów.

Panzerhaubitze 2000 na wyposażeniu Holendrów podczas bitwy
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

16 czerwca

16 czerwca nastąpiła eskalacja walk pod Chorą. Na początku wojska koalicji pojmały kilku talibów. Później siły powietrzne ISAF zaatakowały talibów i członków Al-Kaidy, którzy w chwili bombardowania znajdowali się w kryjówkach. Również w sobotę 16 czerwca Staff Sergeant Roy P. Lewsader został zabity, gdy jego pojazd został uderzony przez pocisk z granatnika w Tarin Kowt.

17 czerwca i 18 czerwca

W niedzielę 17 czerwca i w poniedziałek 18 czerwca przybyły posiłki składające się z holenderskich żołnierzy. Oddziały armii Holandii zwiększono o 500 żołnierzy. Również o 50 żołnierzy afgańskiej armii i kilka helikopterów Chinook, powiększyła się armia koalicji. W międzyczasie talibowie uzyskali kontrolę nad większością obszarów mieszkalnych. Wtedy cywilów zmuszono do walki z armią ISAF, gdyż w przeciwnym razie czekała ich egzekucja. Talibowie używali również jako schronienia domów ludności cywilnej. W niektórych domach nadal pozostawali cywile, ponadto samoloty NATO nasiliły ataki z powietrza, powodując wiele ofiar cywilnych. W ciągłej walce zginęło także wielu bojowników talibskich. W tym samym czasie sześć holenderskich helikopterów zostało rozmieszczonych w powietrzu, by atakowały cele naziemne piechoty talibskiej. W nocy z niedzieli 17 czerwca na poniedziałek 18 czerwca, podczas ładowania moździerza 81-mm, eksplodował pocisk, zabijając holenderskiego sierżanta Jos Leunissena i raniąc trzech innych żołnierzy.

19 czerwca

O 9:30 NATO wycofało wsparcie lotnictwa w walce pod Chorą, ale zostało ono przywrócone o 09:40.

O 10:00 holenderscy i afgańscy żołnierze, wraz z milicją, rozpoczęli operację militarną o nazwie „Operacja Troy”, która na celu miała wyprzeć i zniszczyć pozycje talibów w mieście Chora i okolicach. W godzinach popołudniowych NATO ogłosiło zwycięstwo, kiedy to talibowie stracili trzy punkty kontrolne w mieście i się wycofali, nie podejmując kolejnych ataków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]