Bitwa pod Morągiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Baptiste Jules Bernadotte
Pomnik gen von Anrepa – lata 20. XX wieku

Bitwa pod Morągiem zapoczątkowała kampanię napoleońską roku 1807 w Prusach. 25 stycznia w pobliżu Morąga (wcześniejsze nazwy: Mohring, Mohringen) w okolicach Plebanii Wólki (niem: Pfarrersfeldschen) francuski marszałek Bernadotte, noszący tytuł księcia Ponte-Corvo, późniejszy król Szwecji Karol XIV Jan Bernadotte pokonał wojska rosyjskie.

Przebieg bitwy[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia około godziny 11 wojska rosyjskie pod dowództwem generała Markowa zaatakowały dywizję generała brygady Patchord. W tym czasie w pobliże Plebanii Wólki przybył marszałek Bernadotte z dywizją generała Druetta. Marszałek kazał natychmiast batalionowi z 9 pułku piechoty lekkiej zaatakować wioskę w której przebywały 3 bataliony wojsk rosyjskich, które wkrótce otrzymały wsparcie kolejnych jednostek. Książę Ponte-Corvo wysłał 2 kolejne bataliony dla wsparcia żołnierzy z 9 pułku. Walka była bardzo zacięta. Orzeł 9 pułku piechoty lekkiej został zdobyty przez Rosjan. Na tę wiadomość francuscy żołnierze, by pozbyć się hańby, rzucają się na przeciwnika i odbijają pułkowego Orła. W tym samym czasie na drodze z Pasłęka pojawił się generał Dupont z pułkami 32 i 96. Po obejściu prawego skrzydła Rosjan batalion 32 pułku rzucił się na przeciwnika, rozproszył ich, wielu ranił i zabił. Francuzi nieprzyjaciela ścigali przez 2 mile - dopiero noc przerwała pogoń. Wojskami rosyjskimi dowodzili hrabiowie Pahlen i Galicyn. Francuzi wzięli do niewoli 300 ludzi sami tracąc 100 i około 400 rannych. Rosjanie na polu bitwy pozostawili 1200 żołnierzy i kilka granatników.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwsza wzmianka o bitwie ukazała się w 54 numerze wydawanego w Warszawie biuletynu armii francuskiej już 27 stycznia 1807 roku.
  • W bitwie zginął rosyjski generał Heinrich Reinhold von Anrep (nazywany przez Rosjan Romanem Karłowiczem). Jego pomnik znajduje się przy drodze MorągPlebania Wólka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Publikacja wydana w 2007 roku na zlecenie Urzędu Miejskiego w Morągu dla upamiętnienia 200 rocznicy bitwy pod Morągiem kampanii napoleońskiej 1807. Dr Andrzej Nieuważny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Humanistyczna w Pułtusku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]