Bitwa pod Rawą Ruską (1914)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy podczas I wojny światowej. Zobacz też: Bitwa pod Rawą Ruską (1939).
Bitwa pod Rawą Ruską
I wojna światowa, front wschodni
(część bitwy galicyjskiej)
Ilustracja
Front wschodni (26 września 1914)
Czas 311 września 1914
Miejsce Rawa Ruska, Galicja
Terytorium Austro-Węgry
Wynik zwycięstwo Rosji
Strony konfliktu
 Austro-Węgry  Imperium Rosyjskie
Dowódcy
gen. Moritz Auffenberg gen. Nikołaj Ruzski
gen. Radko Dimitrijew
Siły
9 dywizji 4 Armii 9 dywizji 3 Armii
Straty
nieznane, ale duże nieznane
brak współrzędnych
Front wschodni (I wojna światowa)

Bitwa pod Rawą Ruską – starcie zbrojne stoczone w dniach 3–11 września 1914 roku, pomiędzy siłami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Była to część tzw. bitwy galicyjskiej.

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

2 września 4 Armia austro-węgierska gen. Moritza Auffenberga zakończyła sukcesem operację pod Komarowem. Po odrzuceniu wroga, siły 4 Armii skierowano na południe, w celu wsparcia 3 Armii gen. Rudolfa Brudermanna, która ponosiła poważne straty. Odejście wojsk Auffenberga spowodowało jednak powstanie luki pomiędzy siłami austro-węgierskimi (na północny wschód od Sandomierza pozostała tylko 1 Armia gen. Victora Dankla). Wykorzystując powstałą lukę, na uderzenie zdecydował się gen. Nikołaj Ruzski, dowódca rosyjskiej 3 Armii. Samą operacją dowodził jednak gen. Radko Dimitrijew, ponieważ zastąpił on Ruzskiego awansowanego na dowódcę frontu północno-zachodniego w dniu 3 września.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Część sił rosyjskiej 3 Armii (9 dywizji) skierowała się na zachód, gdzie pod Rawą Ruską wpadła na idące ku siłom Brudermanna oddziały 4 Armii Auffenberga (także 9 dywizji z samym dowódcą na czele). Nagły atak Rosjan zupełnie zaskoczył wojska Auffenberga, które zostały szybko okrążone. Po kilku dniach zaciętej obrony oddziały austro-węgierskie zdołały 11 września przedrzeć się na południe, a następnie skierowały się w kierunku Lwowa, gdzie zaczynała się linia obrony austro-węgierskiej 3 Armii.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

W trakcie bitwy Austro-Węgrzy ponieśli poważne straty w ludziach i sprzęcie. Winą za porażkę obarczono Auffenberga, co przyspieszyło jego przeniesienie w stan spoczynku w dniu 30 września. Na stanowisku dowódcy 4 Armii zastąpił go arcyksiążę Józef Ferdynand, wywodzący się z Habsburgów linii toskańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Golovin Nicholas, The Great Battle of Galicia, 1914: a Study in Strategy [w:] "Slavonic Review", t. 5, 1926-27.