Bitwa pod Trzebiną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Trzebiną
wojna siedmioletnia
Ilustracja
Czas 30 lipca 1761
Miejsce Trzebina
Terytorium Śląsk
Wynik zwycięstwo pruskie
Strony konfliktu
Prusy Austria
Dowódcy
Hans Joachim von Zieten Joseph Casimir von Draskowitz
brak współrzędnych

Bitwa pod Trzebiną (niem. Schlacht bei Kunzendorf) – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 lipca 1761 w trakcie trzeciej wojny śląskiej (części wojny siedmioletniej).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

30 lipca 1761 roku pruska armia pod dowództwem Hansa Joachima von Zietena zaatakował od strony Niemysłowic stacjonujące w Prudniku i jego okolicy wojsko austriackie[1], którym dowodził Joseph Casimir von Draskowitz. Następnie Prusacy rozpoczęli z Kaplicznej Góry lub Klasztornego Wzgórza ostrzał artyleryjski na austriackie oddziały w Trzebinie. Austriacy odpowiadali Prusakom ogniem artyleryjskim z dział ustawionych na południowy zachód od Trzebiny[2].

Wojsko pruskie podzieliło się na dwie grupy. Pierwsza z nich przemieszczała się w kierunku dawnego folwarku Stadt Kozem w kierunku na Jindřichov, a druga na Osobłogę przez Krzyżkowice. Siły generała Draskowitza zostały okrążone, jednak udało im się wycofać do Karniowa[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Strauchmann, Kupił przez internet starą mapę wojskową, Nowa Trybuna Opolska, 8 listopada 2007 [dostęp 2019-09-27] (pol.).
  2. a b Janusz Stolarczyk, Bitwa pod Trzebiną (Kunzendorff) – Muzeum Ziemi Prudnickiej, www.muzeumprudnik.pl [dostęp 2019-09-27].
  3. Jan Piotr Chrząszcz, Geschichte der Stadt Neustadt in Oberschlesien. Herausgegeben vom Magistrat Neustadt O/S, 1912.