Bitwa w górach Gvozd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa w górach Gvozd
Ilustracja
Oton Iveković"Śmierć króla Piotra Svačicia na górze Gvozd w roku 1097"
Czas 1097
Miejsce góry Gvozd, obecnie Petrova Gora
Terytorium Chorwacja
Wynik zwycięstwo wojsk węgierskich
Strony konfliktu
Królestwo Chorwacji Królestwo Węgier
Dowódcy
Piotr Svačić Koloman I Uczony
Siły
Nieznane Nieznane
Straty
Bardzo wysokie Nieznane
brak współrzędnych

Bitwa w górach Gvozd[1] – bitwa stoczona pomiędzy wojskami chorwackimi a węgierskimi w 1097 roku w okolicach gór Gvozd (obecnie Petrova Gora) w trakcie węgierskiej inwazji na mającą problemy wewnętrzne po śmierci króla Dymitra Zwonimira Chorwacji.

W wyniku bezpotomnej śmierci Dymitra Zwonimira, władcy węgierscy wysuwali regularnie pretensje do chorwackiego tronu. Wykorzystując wewnętrzny nieład armia madziarska przekroczyła rzekę Drawę i pod wodzą króla Kolomana najechała terytorium chorwackie, starając się dotrzeć do wybrzeży Adriatyku. Po błyskawicznym zajęciu Dalmacji armia madziarska natrafiła na zdecydowany opór wojsk chorwackich w okolicach gór Gvozd pod wodzą króla Piotra Svačicia, który początkowo planował umocnić Knin i tam bronić się przed nieprzyjacielem.

Bitwa zakończyła się zdecydowaną klęską Chorwacji. Strona chorwacka odniosła bardzo poważne straty, a w wyniku samej bitwy zginął Piotr Svačić, ostatni rodzimy król.

Zwycięstwo Węgier umożliwiło kontynuowanie podboju Chorwacji, które zakończone zostało w 1102 roku, kiedy to Koloman koronował się na króla chorwackiego. Nawiązała się tym samym unia personalna pomiędzy Węgrami a Chorwacją, która przetrwała aż do 1918 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wacław Felczak, Tadeusz Wasilewski: Historia Jugosławii. Wrocław: Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1985, s. 52. ISBN 83-04-01638-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • I. Goldstein: Povezanost hrvatskih zemalja u ranom srednjem vijeku i lokacija bitke na Gvozdu 1097 [w:] Radovi. Zavod za Hrvatsku Povijest, Tom 27, Zagreb 1994, s. 17-28. (chor.)
  • I. Goldstein: Hrvatski rani srednji vijek, Zagreb 1995, s. 46. (chor.)
  • B. Hóman, G. Szekfű: Magyar Történet, Budapeszt 1935. (węg.)
  • N. Klaić, Povijest Hrvata u srednjem vijeku, Globus, Zagreb 1990, s. 152-153. (chor.)