Biuletyn Informacyjny Narodowych Sił Zbrojnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biuletyn Informacyjny Narodowych Sił Zbrojnych
Częstotliwość dwutygodnik
Państwo  Polska
Wydawca II Okręg Mazowsze Północne NSZ
Rodzaj czasopisma komentarze polityczne, bieżące wydarzenia
Pierwsze wydanie 1942
Ostatnie wydanie 1944
Redaktor naczelny Władysław Dobrzycki, Stanisław Biliński
Średni nakład 500 – 700 egz.
Format A4
Liczba stron 8 – 12

Biuletyn Informacyjny Narodowych Sił Zbrojnych – oficjalny organ prasowy Okręgu II Mazowsze Północne NSZ, wychodził od jesieni 1942 r. do czerwca 1944 r., tj. do czasu scalenia się lokalnych struktur NSZ z AK.

Pismo było kontynuacją ukazującego się od 1941 r. "Biuletynu Organizacyjnego PONS" (Polskiej Organizacji Narodowo-Syndykalistycznej, która po rozbiciu jej części przez Gestapo weszła pod koniec 1942 r. w skład NSZ). Biuletyn był odbijany na powielaczu. Wychodził nieregularnie, najczęściej co 2 tygodnie. W winiecie znajdował się orzeł i motto zapożyczone z "Szańca". Niekiedy występowały też motta z wierszy Zygmunta Krasińskiego. Pismo składało się z 4 lub 6 kartek papieru formatu A4. Nakład wynosił od 500 do 700 egzemplarzy. Oprócz artykułów i komentarzy politycznych zawierał także informacje o sytuacji militarnej z różnych frontów wojny, a także wyroki organizacji na zdrajców. Redagowali go Władysław Dobrzycki ps. "Władybój", szef Oddziału VI Oświatowo-Wychowawczego Komendy Okręgu i Stanisław Biliński ps. "Wit". Redakcja pisma mieściła się we wsi Obidzino, powiat Gostynin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Muszyński, W walce o Wielką Polskę. Propaganda zaplecza politycznego Narodowych Sił Zbrojnych (1939-1945), Warszawa 2000