Bix Beiderbecke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bix Beiderbecke
Ilustracja
Bix Biederbecke (1924)
Imię i nazwisko Leon Bismark Beiderbecke
Pseudonim Bix
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1903
Davenport (Iowa)
Data i miejsce śmierci 6 sierpnia 1931
Long Island (Nowy Jork)
Instrumenty kornet, fortepian
Gatunki jazz (dixieland)
Zawód muzyk
Powiązania Jean Goldkette, Paul Whiteman, Hoagy Carmichael
Strona internetowa

Leon Bismark „Bix” Beiderbecke (ur. 10 marca 1903 w Davenport, zm. 6 sierpnia 1931 na Long Island) – amerykański kornecista, pianista i kompozytor jazzowy. Przedstawiciel stylu chicagowskiego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Był samoukiem, nie znał solfeżu, jednak od dzieciństwa wyróżniał się znakomitym słuchem. Rodzice, nie aprobując jego fascynacji muzyką, zdecydowali się posłać go do szkoły wojskowej, z której został rychło wydalony.

Początkowo inspirował się grą muzyków z Original Dixieland Jazz Band. W 1923 dołączył do grupy The Wolverines, z którą dokonał nagrań dla wytwórni Gennett Records. W 1924 został przyjęty do zespołu Jeana Goldkette'a, a dwa lata później związał się z orkiestrą saksofonisty Frankie'ego Trumbauera. Wraz z nim i gitarzystą Eddiem Langiem stworzył trio Tram, Bix, and Eddie. Zanim zaangażował się do bardzo popularnej w latach 20. XX w. orkiestry Paula Whitemana, powrócił na krótko do zespołu Jeana Goldkette'a.

Niemal od początku kariery miał poważne kłopoty z alkoholem. Wskutek tego przeszedł załamanie nerwowe, które na pewien okres oderwało go od pracy. W 1930 powołał w Nowym Jorku Bix Beiderbecke and his Orchestra.

Zmarł w szpitalu na Long Island w wieku 28 lat, w wyniku spustoszeń spowodowanych w jego organizmie przez chorobę alkoholową.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]