Black to the Blind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Black to the Blind
Album studyjny zespołu Vader
Wydany 13 października 1997 (EU)
5 listopada 1997 (JPN)
5 grudnia 1997 (POL)
21 kwietnia 1998 (USA)
Nagrywany lipiec – sierpień 1997, Selani Studio, Olsztyn
Gatunek death metal
Długość 28:47
Wydawnictwo Koch International Poland, Pavement Music, System Shock/Impact Records, Metal Mind Productions, Witching Hour Productions, Avalon/Marquee Inc.
Producent Piotr „Peter” Wiwczarek, Andrzej „Andy” Bomba
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Black to the Blind
 1. „Carnal / Black to the Blind”
  Wydany: 1997[4]

Black to the Blind – trzeci album studyjny polskiej, deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku, w Europie dzięki oddziałowi Impact Records firmie System Shock. W Polsce i Japonii mateirał trafił do sprzedaży, odpowiednio, nakładem Koch International Poland oraz Avalon/Marquee Inc. Rok później album trafił do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych nakładem Pavement Music. Album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal.

Z płyty pochodzi prawdopodobnie najpopularniejszy utwór w dorobku zespołu zatytułowany „Carnal”, który po wydaniu płyty trafił na stałe do koncertowego repertuaru formacji. W latach późniejszych, piosenka zarejestrowana na żywo trafiła także na wszystkie koncertowe wydawnictwa grupy. Ponadto, utwór został wykorzystany w filmie Gniew (1998) w reżyserii Marcina Ziębińskiego[5]. Kompozycja trafiła także na kompilację różnych wykonawców z muzyką z tegoż obrazu. Nagrania wydała firma Koch International Poland. W 2008 roku cztery utwory pochodzące z Black to the Blind znalazły się na kompilacji XXV. Kompozycje, w nieznacznie zmienionych aranżacjach zostały ponownie zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane. Jednym z tychże utworów był „Carnal” do którego został zrealizowany teledysk w reżyserii Carlosa Abysmo.

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Nagrania zostały zarejestrowane pomiędzy lipcem a sierpniem 1997 roku w olsztyńskim Selani Studio[6]. Materiał został zrealizowany we współpracy z Andrzejem „Andym” Bombą, który współpracował z zespołem wcześniej w trakcie nagrań cover albumu Future of the Past (1996)[7]. Bomba wraz z Piotrem „Piterem” Wiwczarkiem był także współproducentem Black to the Blind[7]. W trakcie sesji zostało zarejestrowanych jedenaście utworów, jednakże na podstawową edycję płyty trafiło dziesięć piosenek w całości skomponowanych przez Wiwczarka[7]. Muzyk zarejestrował wszystkie partie gitar elektrycznych, w tym partie solowe, a także linie gitary basowej.

Główny riff w utworze „Carnal” autorstwa Piotra „Petera” Wiwczarka

Krzysztof „Docent” Raczkowski nagrał album przy pomocy mieszanego zestawu bębnów firmy Yamaha z serii Stage Custom i Maple Custom. Wyjątek stanowił werbel firmy Sonor, którego użyczył Piotr „Mittloff” Kozieradzki, wówczas perkusista zespołu Hate, a w latach późniejszych, współzałożyciel Riverside[8]. Zestaw uzupełniły talerze perkusyjne firmy Zildjian. Wymienieni w składzie zespołu gitarzysta Maurycy „Mauser” Stefanowicz i basista Leszek „Shambo” Rakowski nie uczestniczyli w sesji nagraniowej[9]. Gościnnie w nagraniach wziął udział Cezary Augustynowicz – lider zespołu Christ Agony, który zaśpiewał w utworach „True Names” i „Beast Raping”[7]. Mastering wykonała Julita Emanuiłow, za stronę graficzną albumu odpowiedzialny był natomiast Jacek Wiśniewski[7]. Teksty na potrzeby płyty napisali Paweł Frelik, wówczas zastępca redaktora naczelnego czasopisma muzycznego Thrash'em All, Paweł Wasilewski oraz Tomasz Krajewski, właściciel wytwórni muzycznej Pagan Records[7]. Tytuł płyty stanowi cytat z Liber AL vel Legis Aleistera Crowleya, głównego tekstu nurtu filozoficzno-magicznego Thelemy, który stanowi oparcie dla całej warstwy lirycznej. Utwór „Beast Raping” został zadedykowany pamięci amerykańskiego naukowca i thelemity Johna Whitesidea Parsonsa.

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Album trafił do sprzedaży w Europie 13 października 1997 roku nakładem pododdziału Impact Records firmie System Shock. 5 listopada materiał ukazał się w Japonii dzięki oficynie Avalon/Marquee Inc. Natomiast 5 grudnia płyta ukazała się w Polsce, dzięki wytwórni płytowej Koch International Poland. Z kilkumiesięcznym opóźnieniem album został wydany w Stanach Zjednoczonych przez oficynę Pavement Music. Tamtejsza premiera Black to the Blind odbyła się 21 kwietnia 1998. W ramach promocji płyty w Polsce ukazał się, bezpłatny singel Carnal / Black to the Blind, który został dołączony do specjalnego wydania czasopisma Thrash'em All – Super Poster” #1. Dodatek zawierał także wywiad z liderem zespołu Piotrem „Peterem” Wiwczarkiem, tłumaczenia tekstów na język polski oraz dodatkowe informacje o zespole. W 2000 roku płyta Black to the Blind w wersji zremasterowanej została wydana przez System Shock/Impact Records. Dwa lata później wznowienie ukazało się w Polsce dzięki Metal Mind Productions. W 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Witching Hour Productions ukazała się kolejna reedycja. Materiał został ponownie zmasterowany przez Wojciecha i Sławomira Wiesławskich w białostockim Hertz Studio. Zmianie uległa także okładka i oprawa graficzna, którą wykonał Zbigniew Bielak. Również w 2012 roku, dzięki firmie Night Of The Vinyl Dead Records materiał został wydany w limitowanym nakładzie na płycie gramofonowej.

Po nagraniach płyty zespół udał się w europejską trasę koncertową u boku Malevolent Creation i Vital Remains. Następnie formacja powróciła do Polski na koncerty w ramach Black to the Blind Tour. Kwartet wystąpił m.in. w Katowicach, Warszawie i Szczecinie wspierany przez Frontside, syndicate oraz Tuff Enuff[10]. W trakcie tychże występów perkusista zespołu Vader – Krzysztof „Docent” Raczkowski grał ze złamanymi palcami dłoni w opatrunku gipsowym, wzbudzając powszechny entuzjazm wśród zgromadzonej publiczności[11][12]. Grupa kontynuowała koncerty w 1998 roku w Europie i w Stanach Zjednoczonych poprzedzając amerykański zespół Morbid Angel. Olsztynianie wystąpili ponadto podczas festiwali Metalmania w Polsce oraz Wacken Open Air i Fuck the Commerce w Niemczech. Swoistym ukoronowaniem promocji Black to the Blind był koncert w Japonii w tokijskim klubie Quattro[13]. Występ ten został zarejestrowany i wydany na płycie Live in Japan (1998). Na albumie znalazło się m.in. sześć kompozycji z Black to the Blind: „Distant Dream”, „Black to the Blind”, „Red Passage”, „Fractal Light”, „Foetus God” oraz „Carnal”. Pod koniec roku grupa odbyła kolejną europejską trasę u boku Cannibal Corpse, Kataklysm, Dark Funeral i Monstrosity. Po powrocie do Polski w październiku grupa wystąpiła w ramach sławetnego koncertu z zespołami Slayer i System of a Down w katowickim Spodku[14]. Ostatni z tychże zespołów spotkał się ze skrajnie negatywnym przyjęciem ze względu na odmienność stylistyczną oraz wizerunkową[14][15][16][17]. Wokalista System of a Down - Serj Tankian został uderzony przedmiotem ciśniętym przez jednego z uczestników koncertu[14][17]. Wydarzenie stało się w latach późniejszych przedmiotem dyskusji odnośnie do kultury wśród miłośników muzyki heavymetalowej w Polsce[17].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Album uzyskał szereg pozytywnych ocen ze strony krytyków muzycznych, które ukazały się m.in. w pismach Teraz Rock i Machina oraz serwisie Chronicles of Chaos[1][2][3]. Redaktora pisma Teraz Rock Krzysztof Celiński w swej, pozytywnej recenzji napisał: „Black To The Blind nie jest usiana metalowymi hitami. Death chyba do tego poziomu się jeszcze nie zniżył. Parę kawałków zwraca uwagę świetnymi zmianami klimatów. Carnal, True Names i Red Passage obracają się w elastycznej, niemal thrashowej konwencji doskonałych i czadowych zmian temp i riffów. Ostatni na płycie Black To The Blind jakoś podsumowuje to, co wcześniej słyszeliśmy i zwraca uwagę klarownością planów instrumentów, stereofonicznym brzmieniem gitar, dwoma barwami głosu i lekko „hiszpańską” solówką gitary. Wydaje się, że Vader osiągnął jakiś szczyt[3].” Z kolei Maciej Kierzkowski na łamach Machiny napisał: „Trzecie autorskie, pełnometrażowe dzieło naszej eksportowej załogi z Olsztyna zawiera jedynie 28 min. 43 sek. muzyki, ale dawka energii, jaką serwuje nam zespół, jest potężna. Muzycznie jest to powrót do ekstremalnych korzeni z czasów pierwszego okresu udokumentowanego dwiema, obrosłymi już legendą, taśmami demo[2]."

Wydawnictwo znalazło się na 125. miejscu listy 200 najlepszych płyt według czytelników polskiej edycji czasopisma Metal Hammer, opublikowanej w 2002 roku. Arkadiusz Lerch w ramach zestawienia napisał o płycie w następujący sposób: „[...](zespół-przyp.) Uprościł nieco skomplikowane formalnie kompozycje, wygładził brzmienie i po raz pierwszy wykorzystał nowatorski potencjał tkwiący w Docencie. Takiej szybkości jaka emanuje z Black to the Blind nie słyszałem nigdzie. I nie chodzi tylko o grindowe blasty ale głównie o straszliwie szybkie, dwójkowe rytmy z zabójczą pracę prawej ręki Doca, wygrywającej potwornie szybkie „ósemki” [...] Do tego doszły genialne w swej plastyczności riffy, bardzo charakterystyczne i wpadające w ucho. [...] Płyta powstała w Selani Studio i osiągnięte brzmienie wywołało wiele kontrowersji. Dla jednych znakomite, dla innych zbyt suche i sterylne ze zbyt wysoko brzmiącymi bębnami.[...] Tak czy inaczej jest to jedna z najznakomitszych płyt deathowych jakie powstały...[18]” Wśród fanów zespołu album Black to the Blind spotkał się z niejednoznacznym odbiorem. Nagrania otrzymały 3.59 punktów na podstawie 434. głosów w serwisie Rate Your Music[19]. W 1997 roku materiał uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal[20].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7][21].

Nr Tytuł utworu SłowaMuzykaDługość
1.„Heading for Internal Darkness”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek03:46
2.„The Innermost Ambience”Paweł WasilewskiPiotr Wiwczarek01:33
3.„Carnal”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek02:09
4.„Fractal Light”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek02:42
5.„True Names”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek03:37
6.„Beast Raping”Paweł WasilewskiPiotr Wiwczarek02:42
7.„Foetus God”Paweł WasilewskiPiotr Wiwczarek02:44
8.„The Red Passage”Paweł WasilewskiPiotr Wiwczarek03:01
9.„Distant Dream”Tomasz KrajewskiPiotr Wiwczarek02:26
10.„Black to the Blind”Paweł WasilewskiPiotr Wiwczarek04:07
28:47

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7][21].

Zespół Vader w składzie
Dodatkowi muzycy
Notatki
 • A^ Wymieniony na płycie, nie brał udziału w nagraniach[9].
Produkcja
 • Andrzej „Andy” Bomba – produkcja muzyczna, miksowanie
 • Julita Emanuiłow – mastering
 • Paweł Frelik – słowa
 • Paweł Wasilewski – słowa
 • Tomasz Krajewski – słowa
 • Michał Pasich – zdjęcia
 • Jacek Wiśniewski – projekt okładki i wykonanie
 • Wojciech i Sławomir Wiesławscy – remastering (2012)
 • Zbigniew Bielak – okładka, oprawa graficzna (reedycja; 2012)

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Rok Nr katalogowy Format Wytwórnia Region Źródło
1997 IR-C-104 CD, Album System Shock/Impact Records Niemcy/Europa [7][22]
MICY-1026 CD, Album Avalon/Marquee Inc. Japonia [7][23]
33722-2 CD, Album Koch International Poland Polska [7][24]
Cass, Album [7]
1998 76962-32277-2 CD, Album Pavement Music Stany Zjednoczone [7][25]
2000 IR-C-151 CD, Album, RE, RM, Dig System Shock/Impact Records Niemcy/Europa [7][26]
2002 MMP CD 0155 CD, Album, RM Metal Mind Productions Polska/Europa [7][27]
2012 EVIL 042 CD CD, Album, RE, RM Witching Hour Productions [7]
NIGHT131 LP, Album, Ltd Night Of The Vinyl Dead Records Włochy/Europa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Paul Schwarz: Vader – „Black to the Blind” review (ang.). chroniclesofchaos.com. [dostęp 2009-10-21].
 2. a b c Maciej Kierzkowski: Vader – „Black to the Blind” recenzja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-03-20].
 3. a b c Krzysztof Celiński: Vader – „Black to the Blind” recenzja (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2014-03-20].
 4. Carnal / Black to the Blind (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-06-18].
 5. GNIEW (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2010-04-03].
 6. Vader – Black to the Blind (pol.). vader.pl. [dostęp 2009-05-09].
 7. a b c d e f g h i j k l m n o p Vader – Black To The Blind (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-21].
 8. 15 pytań – Docent (pol.). perkusja.rockmetal.art.pl. [dostęp 2010-11-23].
 9. a b Jacek Walewski: Piotr Peter Wiwczarek (Vader) (pol.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-22)].
 10. Robert Leszczyński: Vader kontratakuje (pol.). archiwum.wyborcza.pl. [dostęp 2014-05-25].
 11. O stanie polskiego bębnienia cz. 11. Daray (pol.). magazynperkusista.pl. [dostęp 2014-05-25].
 12. relacja: Vader, Tuff Enuff, syndicate, Warszawa „Stodoła” 23.11.1997 (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2014-05-25].
 13. Garry Sharpe-Young: Vader Biography (ang.). rockdetector.com. [dostęp 2014-05-25].
 14. a b c Szymon Majewski: relacja: Slayer, System Of A Down, Vader, Katowice „Spodek” 25.10.1998 (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2014-05-25].
 15. Bartek Koziczyński: relacja: Slayer, System Of A Down, Vader, Katowice „Spodek” 25.10.1998 (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2014-05-25].
 16. Michał Paszko: relacja: Slayer, System Of A Down, Vader, Katowice „Spodek” 25.10.1998 (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2014-05-25].
 17. a b c Jerzy Ślusarski: Polskie koncerty, o których nie wiedzieliście cz.2 (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2014-05-25].
 18. Arkadiusz Lerch. „Metal Hammer”. 7/2002, s. 33. Dariusz Świtała. Metal Mind Productions Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759 (pol.). 
 19. Vader – Black to the Blind (ang.). rateyourmusic.com. [dostęp 2014-05-25].
 20. Nominowani i laureaci 1997 (pol.). W: Nagroda Muzyczna „Fryderyk” [on-line]. ZPAV. [dostęp 2010-11-17].
 21. a b Vader – Black to the Blind (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-01-26].
 22. Black To The Blind Impact Records (D) IR-C 104 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-21].
 23. Black To The Blind Avalon (JP) MICP-10026 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-21].
 24. Black to the Blind Koch International 333722 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-21].
 25. Black To The Blind Pavement Music (US) PVMI 32277 (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-21].
 26. Black To The Blind System Shock (UE) 76-165052 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-21].
 27. Black to the Blind Metal Mind Productions MMP CD 0155 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]