Blade (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blade (Eric Brooks) – to fikcyjna postać pojawiająca się w amerykańskich komiksach wydawanych przez Marvel Comics. Bohater komiksowy stworzony przez pisarza Marva Wolfmana oraz grafika Gene’a Conlana. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie The Tomb of Dracula #10 wydanym w 1973[1].

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Jego matka została ukąszona i zabita przez wampira Deacona Frosta, gdy była w ostatnim miesiącu ciąży. Dzięki temu Blade posiada naturalną odporność na ugryzienia wampirów, a za swój życiowy cel postawił sobie polowanie na grasujące po świecie wampiry. Na co dzień znany jest jako Eric Brooks i z zawodu jest trębaczem jazzowym.

W wersji filmowej[edytuj | edytuj kod]

Blade jest dhampirem, posiadającym wiele nadludzkich zdolności (nadludzka siła, szybkość, wytrzymałość), odpornym na światło, lecz cierpiącym na wciąż nawracający głód krwi.

Wampiry nie mogą latać ani się teleportować. Przedmioty religijne (krzyże, woda święcona) nie są dla nich zabójcze. Ich słabością jest czosnek, promienie UV oraz srebro (są na nie chronicznie uczulone). Wampiry mogą także normalnie pić, jeść oraz stosować używki (np. narkotyki, papierosy). Krew jest czymś w rodzaju lekarstwa, które muszą codziennie przyjmować. Wampiry zrzeszają się w klany, których znakami rozpoznawczymi są tatuaże. Siedziby wampirów (kluby nocne, dyskoteki) mają znak klanowy. Na początku sagi umiejscowiony był w widocznym miejscu, później natomiast w miejscu raczej niewidocznym albo widocznym jedynie przez gogle termowizyjne, w celu ukrycia znaku przed Blade’em. Wampiry za dnia kryją się w tych miejscach przed światłem. Mają również dużą sieć kontaktów (np. na policji, w punktach krwiodawstwa) i żyją ukrywając się między ludźmi.

Według filmu wampirzą biblią jest Księga Erebu. Mają wielu bogów, a jednym z nich jest potężny bóg krwi – La Magra. Aby La Magra mógł zmartwychwstać, potrzeba 12 wampirów czystej krwi (urodzonych jako wampiry, a nie zmienionych poprzez ukąszenie) oraz jednego „chodzącego za dnia” czyli dhampira – Blade'a.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomb of Dracula (1972) #10, Marvel Entertainment [dostęp 2019-01-20].
  2. Comic-Con: Wesley Snipes On ‘Blade’ Marvel Talks, ‘The Player’ & Spike Lee, web.archive.org, 10 lipca 2015 [dostęp 2019-08-03] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-10].
  3. Snipes powróci jako Blade. Albo jako ktoś zupełnie inny, Filmweb [dostęp 2019-08-03] (pol.).
  4. Wesley Snipes powróci jako Blade?, Filmweb [dostęp 2019-08-03] (pol.).
  5. Andrew Liptak, Marvel is rebooting Blade, with Mahershala Ali set to star, The Verge, 20 lipca 2019 [dostęp 2019-08-03].
  6. Mahershala Ali zagra w 'Blade'. Będzie Wiecznym Łowcą, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-08-03] (pol.).