Blue Media

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blue Media S.A.
Ilustracja
Siedziba spółki Blue Media przy ul. Powstańców Warszawy 6 w Sopocie
Państwo  Polska
Siedziba Sopot
Adres ul. Powstańców Warszawy 6
Data założenia 1999
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Konrad Kucharski
Zatrudnienie 160 (2017)
Położenie na mapie Sopotu
Mapa lokalizacyjna Sopotu
Blue Media S.A.
Blue Media S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Blue Media S.A.
Blue Media S.A.
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Blue Media S.A.
Blue Media S.A.
Ziemia54°26′41,4″N 18°33′57,8″E/54,444833 18,566056
Strona internetowa

Blue Media S.A. – polska spółka technologiczno-finansowa założona w 1999 roku. Siedziba spółki mieści się w Domu Zdrojowym w Sopocie.

Spółka należy do 500 największych firm w Polsce według „Polityki” i „Rzeczpospolitej”[1] oraz regularnie otrzymuje tytuł Najlepszego Pracodawcy według AON Hewitt[2]. Firma uznawana jest m.in. przez ranking Deloitte za propagatora innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienną egzystencję.

Blue Media zatrudnia ponad 160 osób, a obroty przekraczają 600 mln zł rocznie[3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Blue Media oferuje rozwiązania umożliwiające wykonywanie bezpiecznych i wygodnych transakcji płatniczych. Tworzy produkty i usługi, które ułatwiają i przyspieszają wykonywanie codziennych spraw, takich jak: płacenie rachunków, doładowanie telefonu, wykonanie ekspresowego przelewu czy zrobienie zakupów przez internet. Firma Blue Media jest dostawcą rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i wsparcia sprzedaży online – od automatyzacji domowych płatności po kompleksowe, systemy dla bankowości elektronicznej, rozwiązania dla wystawców faktur oraz e-handlu.

Misją Blue Media jest oferowanie rozwiązań, które konieczne czynności maksymalnie upraszczają, czy nawet automatyzują, aby klienci mieli więcej czasu dla siebie[4].

Blue Media w oparciu o zgodę NBP prowadzi działalność rozliczeniową i rozrachunkową. Jest licencjonowaną przez KNF krajową instytucją płatniczą oraz członkiem Forum Technologii Bankowych przy Związku Banków Polskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Blue Media powstała jako wspólne przedsięwzięcie dwóch studentów zafascynowanych internetem i nowymi technologiami. Zasiadają oni do dzisiaj w Zarządzie Spółki (Andrzej Antoń, Konrad Kucharski).

Pierwszym dużym produktem firmy była instrukcja do internetu wydana na płycie CD w 1999 roku (w tym samym roku co Blue Media powstało Allegro). Dzięki współpracy z Wirtualną Polską i szerokiej dystrybucji partnera, kurs rozszedł się w ogromnej liczbie egzemplarzy.

W kolejnych latach Blue Media m.in. tworzyła serwisy internetowe dla banków. Jako pierwsza firma w Polsce w 2002 r. zaoferowała możliwość doładowania telefonów komórkowych za pośrednictwem internetu. Usługę szybkiego doładowania telefonów wdrożyło w swojej bankowości internetowej większość banków[3].

Firma Blue Media stworzyła w 2012 pierwszy w Polsce system przelewów natychmiastowych[5], co było innowacją na skalę światową (wcześniej był tylko brytyjski odpowiednik Faster Payments Service). Początkowo system działał w oparciu o konta techniczne założone przez firmę w większości banków w Polsce. Po otrzymaniu informacji o przelewie – jego wysokości i numerze konta, firma natychmiast przelewała odpowiednią kwotę przelewem wewnętrznym, ze swojego konta w banku adresata. Dziś System Płatności BlueCash działa w oparciu o wymianę komunikatów między uczestniczącymi w nim bankami, których klienci mogą przesyłać pieniądze w czasie rzeczywistym. Na koniec grudnia 2016 r. zasięg Systemu Płatności BlueCash obejmował ponad 90 banków, w tym dwa największe na polskim rynku – PKO BP i Pekao SA[6].

Kolejnym innowacyjnym przedsięwzięciem Blue Media jest Kokos.pl – pierwszy w Polsce serwis finansów społecznościowych działający od 2008 r.

Blue Media również jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła system obsługi faktur elektronicznych – były one przesyłane e-mailem w postaci pliku pdf, z poziomu którego można było wykonać płatność. Wraz z rozwojem technologii, Blue Media wprowadziło nowe rozwiązania do internetowego opłacania rachunków. Dziś usługi płatnicze Blue Media działają w eBOK-ach masowych wystawców faktur – firm telekomunikacyjnych i dostawców mediów - energii elektrycznej, gazu, wody. Sopocka spółka odpowiada również za rozwiązanie umożliwiające automatyczne opłacanie rachunków dostępne w serwisie bm.pl i w eBOK-ach masowych wystawców faktur[7].

Kultura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Firma dofinansowuje aktywności sportowe pracowników oraz ma własną drużynę triathlonową[3]. W 2013 r., jako jedna z pierwszych firm w Polsce, wprowadziła system nagradzający pracowników za dojazdy do pracy rowerem - „Złotówka za kilometr”. W samym 2017 r. rowerem do pracy regularnie jeździło 75 pracowników pokonując łącznie 106 tys kilometrów (a tym samym otrzymując z tego tytułu premię)[8].

Blue Media, dzięki ogniwom słonecznym działającym w sopockiej siedzibie spółki w Domu Zdrojowym, jest całkowicie samowystarczalna energetycznie w słoneczne dni. Łącznie w 2017 roku w ten sposób firma wyprodukowała ponad 14 megawatogodzin energii elektrycznej[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Awans w rankigu największych firm - Bluemedia, bluemedia.pl [dostęp 2018-05-21].
  2. Blue Media z tytułem Najlepszego Pracodawcy - Bluemedia, bluemedia.pl [dostęp 2018-05-21].
  3. a b c Fintech pozwala zarobić, „pb.pl” [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  4. Strona główna - Bluemedia, bluemedia.pl [dostęp 2018-05-21].
  5. Blue Media przełamuje monopol KIR - PRNews.pl, „PRNews.pl”, 5 grudnia 2011 [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  6. Płatności natychmiastowe w Polsce i Europie [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  7. Polacy pokochali innowacje w finansach. W czym prześcignęliśmy resztę świata?, „nextgazetapl” [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  8. a b Blue Media stawia na odnawialne źródła energii i walczy ze smogiem, „Onet Wiadomości”, 25 stycznia 2018 [dostęp 2018-05-21] (pol.).